Szukaj w działach:

Znakowarki do metalu - rodzaje, zalety i zastosowanie

 

znakowarka do metalu
 

Znakowarki do metali, czyli urządzenia do grawerowania i znakowania przedmiotów mają szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, a także przyspieszają pracę na produkcji. Ich wybór powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami przedsiębiorstwa. W jednym bowiem sprawdzą się lepiej mobilne znakowarki, w innym ręczne czy bezprzewodowe, a w jeszcze innych kluczową rolę będzie odgrywała siła. W artykule przyjrzymy się znakowarkom do metalu, uwzględniając metodę znakowania. 

Znakowarki laserowe - chętnie wybierany sposób na znakowanie przemysłowe

Znakowarki tego typu to obecnie bardzo zaawansowane technologicznie urządzenia często wykorzystywane w zakładach przemysłowych. Metoda ta polega na podgrzaniu materiału i wypaleniu w nim za pomocą skupionej wiązki światła określonego wzoru, bez zmieniania jego postaci i konieczności usuwania resztek. 

Proces odbywa się niezwykle szybko (kilka-kilkanaście metrów na sekundę) i w sposób bezkontaktowy. Znakowanie laserowe umożliwia również wykonanie bardzo precyzyjnych oznaczeń, które są trwałe (odporne na ścieranie, światło UV czy chemikalia) i trudne do sfałszowania. Znakowarki tego typu doskonale radzą sobie ze znakowaniem trudnodostępnych elementów lub powierzchni o nieregularnym kształcie. Metoda ta pozwala na automatyzację obróbki, przez co jest elastyczna - system można programować nawet w czasie rzeczywistym. 

Choć koszty eksploatacji i konserwacji są niskie, to trzeba pamiętać o tym, że zakup takiej znakowarki jest dużym wydatkiem. Poza tym, do wad zaliczyć można także brak znakowania wielokolorowego. Niemniej znakowarki laserowe są chętnie stosowane w motoryzacji, lotnictwie, przemyśle elektronicznym lub chemicznym.

znakowarka znakowanie metalu


Znakowarki mikroudarowe (mikropunktowe, dot peen) - do dużych serii

Działanie znakowarek mikroudarowych opiera się na wykorzystaniu igły diamentowej, rylca z węglika spiekanego lub karbidowej końcówki, która wykonuje znakowanie uderzając w metalowy element. W ten sposób na powierzchni tworzą się mikro otwory gęsto rozmieszczone obok siebie. Znaki-symbole są widoczne w momencie, kiedy połączą się ze sobą, a światło odpowiednio odbija się od nich.

Znakowanie mikroudarowe posiada wiele zalet. Do najważniejszych należą wydajność, szybkość, programowalność, niskie koszty. Nacisk na powierzchnię w trakcie znakowania nie jest duży, dlatego metoda jest stosowana na elementach o delikatnej strukturze lub wymagających specjalnej uwagi, bo ważnych z punktu widzenia bezpieczeństwa np. komponentach konstrukcyjnych silników lub podzespołach wykorzystywanych w lotnictwie czy kosmonautyce. Co ciekawe, dzięki możliwości regulacji głębokości znaków za pomocą znakowarek mikroudarowych, można tworzyć trwałe albo łatwousuwalne znaki.

ręczna znakowarka do metalu


Różnice w znakowarkach mikropunktowych o napędzie elektromagnetycznym i pneumatycznym

W znakowarkach mikroudarowych stosuje się 2 typy napędów: elektromagnetyczny i pneumatyczny. Umożliwia to lepsze dopasowanie do wymagań nie tylko finansowych, ale też jakościowych. Te wyposażone w pierwszy typ napędu są droższe i wytwarzają mniej hałasu niż ich pneumatyczny odpowiednik. Ponadto dokładniej niż one odwzorowują wyznaczoną głębokość wzoru i można je bez problemu przenieść oraz potrzebują tylko jednego źródła zasilania. 

Znakowarki z napędem pneumatycznym trzeba bowiem podłączyć pod zasilanie elektryczne i zadbać o doprowadzenie instalacji sprężonego powietrza. Pracują też z mniejszą dokładnością. Są jednak znacznie tańsze i mają prostszą konstrukcję (przez co są łatwiejsze w obsłudze) oraz szybciej wykonują zadany wzór niż znakowarki z napędem elektrycznym. Wszystko to sprawia, że są także chętnie stosowane w zakładach przemysłowych.

Znajdź firmę oferującą znakowarki na Staleo.pl
-->https://staleo.pl/katalog-firm/handel-i-produkcja-maszyny/znakowarki


Źródło: Staleo.pl
Redaktor: MRR

Dodano 02.02.2021
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

 • Reklama

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy