Szukaj w działach:

Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


Gięcie jest procesem, który odgrywa kluczową rolę w formowaniu i tworzeniu różnorodnych kształtów przestrzennych.

W celu efektywnego i precyzyjnego gięcia stosuje się specjalne urządzenia potocznie znane jako giętarki. Stanowią one niezastąpione narzędzie w dzisiejszym przemyśle metalowym, wprowadzając nowe standardy efektywności, precyzji i elastyczności. Inwestycje w te technologie mogą przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności firm oraz przyspieszenia tempa produkcji, co jest kluczowe w dzisiejszym dynamicznym środowisku rynkowym.

Wybór pomiędzy giętarką trójrolkową, beztrzpieniową a trzpieniową uzależniony jest od konkretnych potrzeb i rodzaju prac, jakie planowane są do wykonania. Zapraszamy do artykułu, w którym ŁUKASZ NIKIEL - inżynier sprzedaży z kilkunastoletnim doświadczeniem, porusza kluczowe kwestie, które będą pomocne w doborze optymalnej maszyny.

JAK FORMUJĄ GIĘTARKI TRÓJROLKOWE?

Giętarki trójrolkowe to maszyny przeznaczone do formowania materiałów o różnych przekrojach w regularne i nieregularne kształty składające się z łuków oraz odcinków prostych. Formowanie odbywa się poprzez przesuw materiału pomiędzy rolkami z jednoczesnym dociskiem rolki formującej, której pozycja determinuje uzyskiwany promień gięcia. W zależności od konstrukcji funkcję rolki formującej może pełnić górna lub dolne. Docisk może być realizowany ręcznie za pośrednictwem przekładni śrubowej albo poprzez siłowniki hydrauliczne. Z kolei ruch obrotowy rolek może być realizowany elektromechanicznie lub hydraulicznie przez dwie lub trzy rolki. Wszystkie giętarki jakie posiadamy w swojej ofercie, w zależności od preferencji użytkownika, umożliwiają pracę zarówno w pozycji pionowej oraz poziomej.

Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?


MOBILNE GIĘTARKI BEZTRZPIENIOWE

Drugą grupę maszyn wykorzystywanych w plastycznej obróbce stanowią giętarki beztrzpieniowe. Przeznaczone są do beztrzpieniowego gięcia rur i profili stalowych, nierdzewnych, aluminiowych i miedzianych o minimalnym promieniu gięcia równym trzykrotności średnicy zewnętrznej rury.  Maszyny występują w dwóch wersjach: 

 • z ręcznie ustawianym kątem gięcia za pomocą suwaka,
 • z cyfrowym panelem sterowania z możliwością ustawień parametrów pracy: kąta gięcia, kąta sprężystości materiału i zapisu 50 programów, który każdy z nich może składać się z 9 różnych kątów gięcia.

Niewątpliwą zaletą giętarek beztrzpieniowych jest także ich mobilność, którą zawdzięczają relatywnie małym wymiarom i wadze. Doskonałym przykładem jest giętarka serii UNI 60, która umożliwia gięcie rury stalowej 48.3x3.0mm, przy czym waży niespełna 60kg, posiada wymiary 50x20x40cm i zasilana jest napięciem 230V.

MOBILNE GIĘTARKI BEZTRZPIENIOWE

 

GIĘTARKI TRZPIENIOWE DO ZADAŃ SPECJALNYCH

Giętarki trzpieniowe stanowią ostatnią grupę maszyn wykorzystywanych w plastycznej obróbce. Zdobywają coraz większą popularność w przemyśle metalowym oferując szereg korzyści, przyczyniając się do zwiększenia precyzji, szybkości i elastyczności w procesie gięcia. Wyróżniają się dużą precyzją i powtarzalnością gięcia. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii maszyny są zdolne do wykonywania skomplikowanych gięć z niezwykłą dokładnością. Umożliwiają użytkownikom osiąganie wysokiej jakości wyrobów końcowych, co ma kluczowe znaczenie w branżach wymagających najwyższych standardów.

Giętarki trzpieniowe są elastyczne w zakresie obsługi różnych rodzajów metalu oraz różnych kształtów giętych elementów. Dzięki zastosowaniu różnorodnych narzędzi, mogą być dostosowane do różnych zastosowań, co zwiększa elastyczność produkcji. To z kolei umożliwia firmom dostosowanie się do zmieniających się potrzeb rynkowych bez konieczności znaczących inwestycji.

vlm_tfm

 

Giętarki trzpieniowe mogą przyczynić się do redukcji kosztów produkcji poprzez zautomatyzowanie procesu gięcia, co minimalizuje ryzyko błędów ludzkich i eliminuje konieczność ponoszenia kosztów związanych z ręcznym gięciem. Ponadto, elastyczność tych maszyn pozwala na optymalne wykorzystanie surowców, co przekłada się na efektywność kosztową w procesie produkcji. Współczesne giętarki trzpieniowe są również projektowane z myślą o zrównoważonym rozwoju i ochronie środowiska. 

KTÓRA GIĘTARKA BĘDZIE NAJLEPSZA DLA DANEJ PRODUKCJI?

Dobór odpowiedniej giętarki dla konkretnego zastosowania w przemyśle metalowym wymaga uwzględnienia wielu czynników. Oto kilka kluczowych kryteriów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze giętarki:

 • Określenie rodzaju metalu, który będzie poddawany gięciu (np. stal, aluminium, miedź).

  Giętarki mają różne zdolności gięcia w zależności od grubości przekroju i gatunku materiału. Wybór maszyny o odpowiedniej mocy i wytrzymałości jest kluczowy dla efektywnego gięcia.
 • Kształt i geometria giętego elementu.

  Niektóre giętarki są bardziej elastyczne pod względem gięcia różnych kształtów. Warto wybrać maszynę dostosowaną do konkretnego projektu.
 • Precyzja wymagana w projekcie.

  Jeśli projekt wymaga wyjątkowej precyzji, należy wybrać giętarkę, która oferuje zaawansowane systemy sterowania numerycznego oraz wysoką precyzję gięcia.
 • Koszty eksploatacji i konserwacji.

  Analiza kosztów eksploatacji, utrzymania oraz dostępności części zamiennych może wpłynąć na długoterminową opłacalność inwestycji.
 • Zgodność z normami i standardami bezpieczeństwa.

  Giętarki powinny spełniać odpowiednie normy i standardy bezpieczeństwa, co ma znaczenie zarówno dla pracowników, jak i zgodności z obowiązującymi przepisami prawa.

GIĘTARKI W OFERCIE TFM

Oferujemy szeroki zakres giętarek obejmujący modele manualne, półautomatyczne NC, automatyczne CNC aż po wysokowydajne, w pełni elektryczne giętarki. Nasza specjalizacja w tej kategorii maszyn pozwoliła nam stworzyć starannie dobraną ofertę. Dzięki temu jesteśmy w stanie proponować optymalne rozwiązania dla różnorodnych grup klientów, uwzględniając ich zróżnicowane wymagania i możliwości inwestycyjne.

 

Źródło: TFM

TFM - Technologie Formowania Metali Sp. z o.o.
Mazańcowicka 89
43-502 Czechowice-Dziedzice
+48 32 214 88 07
POWIĄZANE
Prasy do metalu - popularne rodzaje Aby blacha zachowała swoją grubość oraz wytrzymałość i jednocześnie mogła mieć inny kszta...
Zautomatyzowane rozwiązania zwiększające produktywność Obecne strategie produkcji komponentów opierają się na dwóch kluczowych asp...
EuroBLECH przeniesiony na marzec 2021 Organizator ogłosił dzisiaj odroczenie terminu EuroBLECH, który miał odbyć się na ...
Kiedy wybrać giętarkę trzpieniową? Szeroki asortyment giętarek dostępnych na rynku sprawia, że wybór optymalnego rozw...
Ventor wchodzi na francuski rynek Ponad 20-sto letnia działalność Ventor zyskuje nowy rozdział! Teraz firma stawia pierwsze...
Przemysłowa Wiosna STOM 2024 zapowiada się imponująco W 2024 Przemysłowa Wiosna będzie największa w historii! Powierzchnia wystawiennicza targ&...
Partnerzy