Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
Widujemy je częściej, niż nam się zdaje, a w wielu gałęziach przemysłu są nieodzowne: przewody rurowe.
W jaki sposób została zoptymalizowana dzisiejsza produkcja, w których obszarach znajdują zastosowanie przewody rurowe i w jaki sposób maszyny używane mogą stać się rozsądną inwestycją w bardziej zrównoważoną produkcję.
Historia produkcji przewodów rurowych jest ściśle związana z rewolucją przemysłową i rozwojem maszyn parowych. Maszyny te zrewolucjonizowały produkcję w wielu obszarach, ale też postawiły nowe wymagania w zakresie wytrzymałości materiałów i technik produkcyjnych. Najistotniejszym problemem była zawodność powszechnie stosowanych wówczas przewodów rurowych, wytwarzanych z zaciskanych arkuszy blachy, których szwy z kolei były wykonywane w technologii spawania. Pod wpływem wysokiego ciśnienia przepływającej przez nie pary, takie szwy wykazywały tendencję do pękania, co stanowiło zagrożenie nie tylko dla rur, ale często także dla całej maszyny.
Punktem zwrotnym stała się innowacja wprowadzona przez braci Mannesmann w latach 80. XIX wieku: opracowali oni procedurę wytwarzania rur bezszwowych. Ich podejście opierało się na podgrzewaniu stalowych prętów, a następnie walcowaniu i przeciskaniu ich przez kombinację walca i trzpienia, co pozwalało wykonać w ich wnętrzu otwór, a tym samym rurę bez szwu. Dla rur o większym obwodzie opracowano proces ich ciągnienia w układzie krokowym. Obróbka powierzchni wewnątrz i na zewnątrz zapewniła konieczną gładkość i jakość.
Te innowacyjne metody zrewolucjonizowały wytwarzanie rur. Poprawiły one nie tylko bezpieczeństwo i wydajność samych rur, ale także maszyn i systemów, w których były one stosowane. W ten sposób bracia Mannesmann położyli podwaliny pod nowoczesną produkcję rur, która do dziś opiera się na zasadach, w kształtowaniu których odegrali decydującą rolę.
Zastosowanie przewodów rurowych
Rury stały się integralnym elementem nowoczesnej infrastruktury. Są one wykorzystywane w wielu obszarach krytycznych dla życia codziennego i przemysłu. Wszechstronność i zdolność adaptacji rur pozwala na ich wykorzystanie w wielu różnych kontekstach:
- Zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków: Rury tworzą kręgosłup miejskiej infrastruktury, dostarczając wodę pitną i bezpiecznie odprowadzając ścieki.
- Zaopatrzenie w energię: W przemyśle gazowym i naftowym rury są wykorzystywane do transportu paliw na duże odległości, od miejsc wydobycia do lokalizacji konsumentów.
- Budownictwo: Przyczyniają się one do zachowania stabilności budynków, są wykorzystywane w projektowaniu aspektów wizualnych, a także do systemów ogrzewania i chłodzenia.
- Zastosowania przemysłowe: W przemyśle motoryzacyjnym i budowie maszyn rury są niezbędne do transportu cieczy i gazów oraz jako elementy konstrukcyjne.
- Technologia: W elektronice rury są wykorzystywane do zastosowań specjalistycznych, takich jak chłodzenie komponentów.
- Energie odnawialne: Rury są stosowane w instalacjach geotermalnych i biogazowych, pozwalających efektywnie wykorzystywać zasoby naturalne.
Różnorodność i zdolność adaptacji rur pozwala im spełniać krytyczne funkcje w niemal każdym aspekcie codziennego życia i przemysłu, od podstawowej infrastruktury po zaawansowane zastosowania technologiczne.
Inwestycja zorientowana na przyszłość: Maszyny używane w produkcji przewodów rurowych
Przyszłość wytwarzania rur niesie ze sobą wiele wyzwań, w tym rosnące wymagania dotyczące wydajności, zrównoważonego rozwoju i integracji zaawansowanych technologii. W tym dynamicznym środowisku zakup używanych maszyn do wytwarzania rur stanowi strategiczną możliwość sprostania tym wyzwaniom. Używane maszyny są nie tylko efektywne kosztowo, ale także umożliwiają przedsiębiorstwom elastyczne dostosowywanie i zwiększanie zdolności produkcyjnych bez konieczności inwestowania w nowe, drogie wyposażenie. Zastosowanie maszyn używanych może również pomóc w oszczędzaniu zasobów i doskonaleniu zrównoważonego rozwoju procesów produkcyjnych jako rezultatu efektywniejszego wykorzystania istniejących zasobów. To pragmatyczne podejście pozwala przedsiębiorstwom szybko dostosowywać się do zmieniających się warunków rynkowych, a jednocześnie promować zachowania świadome ekologicznie.
Przemysłowy dom aukcyjny Surplex.com specjalizuje się w handlu używanymi maszynami i obecnie w swojej ofercie aukcyjnej ma ponad 380 wysokiej jakości maszyn pozyskanych po częściowej likwidacji producenta rur stalowych Vallourec. Aukcja zostanie zorganizowana pod kierownictwem Hilco Industrial, wyłącznego agenta ds. marketingu i sprzedaży Vallourec Deutschland. Vallourec jest znanym wytwórcą bezszwowych rur stalowych i oferentem specyficznych zastosowań przewodów rurowych w sektorze energetycznym. Po częściowej likwidacji zakładów w Düsseldorfie i Mülheim an der Ruhr, w ofercie przedsiębiorstwa znalazły się używane maszyny z różnych obszarów zastosowań. Jeszcze do 26.03.2024 r. na aukcji dostępne są m.in. urządzenia takie jak tokarka CNC DMG, pionowe centrum obróbcze DMG, frezarka CNC PS i tokarki cykliczne BOEHRINGER. Część maszyn można zobaczyć podczas online’owego spaceru 3D.
Źródło: Surplex
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- Nowy system powlekania INVENTA PVD z technologią łukową
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Zwinne zarządzanie produkcją jednostkową
- Warsztaty technologiczne w CNC Center of Excellence
- Mazak Open House
- Abas zaprasza na Dzień Odlewnika
- Dynamika przemysłu w październiku 2024 roku