Szukaj w działach:

Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

Toczenie CNC jest jedną podstawowych technologii obróbki skrawaniem, do procesu używa się tokarek CNC lub zaawansowanych centrów tokarskich.

W tokarkach CNC proces odbywa się podobnie jak w tokarkach konwencjonalnych, ruch główny obrotowy wykonywany jest przez przedmiot, który jest obrabiany, natomiast prostoliniowy ruch posuwowy wykonuje narzędzie skrawające, jednak proces toczenia jest całkowicie zautomatyzowany poprzez komputer sterujący obrabiarką.

Tokarki CNC można zaprogramować, mając do dyspozycji gotowy trójwymiarowy model produktu. W tym celu wymagany jest osobny komputer z zainstalowanym programem typu CAD/CAM, a także postprocesor, potrzebny do wygenerowania programu w języku programowania dla danej tokarki CNC.

W tokarkach CNC sterowanie przejmuje komputer, zwiększa się przez to produktywność stanowiska, precyzja wytwarzanych części oraz zminimalizowane zostają błędy operatora podczas obróbki.

Możemy wyróżnić tokarki poziome i pionowe, zaletą tokarki poziomej jest to, że wióry od elementu obrabianego odciągane są do kosza, w tokarce pionowej natomiast łatwiej jest zamocować część w uchwycie.

Jeśli chodzi o centra tokarskie CNC, to poza możliwością samego toczenia, posiadają również opcję wiercenia, frezowania lub drugie wrzeciono plus możliwość frezowania, więc może mieć również oś Y. Można wyróżnić dwa podstawowe typy centrów tokarskich CNC: poziomy oraz typ pionowy, który różni się ułożeniem osi obrotu wrzeciona. Można powiedzieć iż, centra tokarskie CNC są ewolucją tradycyjnych tokarek CNC.

W ostatnich latach ilość dostępnych tokarek CNC oraz centrów tokarskich znacznie wzrosła, a ich ceny również stały się bardziej atrakcyjne. Poniżej prezentujemy przegląd dostępnych na polskim rynku Tokarek CNC oraz centrów tokarskich CNC.


Tokarki CNC HAAS

Tokarki CNC HAAS


Firma HAAS produkuje swoje obrabiarki w całości w Oxnard w Kalifornii. Wszystkie kluczowe elementy działania maszyny takie jak odlewy, wrzeciona czy cały sterownik i jego oprogramowanie, ale nawet te mniej istotne, jak obudowy czy osłony, produkowane i składane są w USA. Pozwala to na zapewnienie najwyższych standardów i pełnej kompatybilności.

Tokarki serii ST cechuje duży zakres modeli od długości toczenia 400mm do ponad 2 m, głowica w standardzie BMT z nawet 24 gniazdami (z czego 12 może być napędzane), standardowe drzwi automatyczne czy uchwyt hydrauliczny,  jak też opcje zwiększające wydajność takie jak: sonda, podajnik pręta, przeciwwrzeciono czy automatyczny system załadunkowy typu APL. 

Do zastosowań jednostkowych, warsztatów czy firm migrujących z maszyn konwencjonalnych, dostępna jest również seria TL z klasycznym imakiem. Do produkcji małych detali wybrać można natomiast kompaktową maszynę serii CL z zintegrowanym podajnikiem pręta i odbiornikiem detali.

System VPS pozwala na graficzne modelowanie przedmiotu obrabianego i jego obróbkę bez znajomości G-kodu i programów CAM, jak też na dodawanie własnych cykli obróbkowych.

Dystrybutor: Abplanalp


Centra tokarskie SMEC

Centra tokarskie SMEC


SMEC to jeden z wiodących koreańskich producentów obrabiarek CNC, wcześniej znany jako SAMSUNG, od ponad 30 lat dostarcza Centra Obróbcze i Centra Tokarskie do firm produkcyjnych na całym świecie. 

Obrabiarki SMEC to wysokiej jakości, precyzyjne i wydajne maszyny. W ofercie SMEC znajdują się proste 2-osiowe tokarki (PL1600, SL2000-SL8500) 3-osiowe Tokarki z napędzanymi narzędziami (PL1600M-SL8500M), jak i wieloosiowe Centra Tokarskie (SL2000Y-SL4500Y). W ofercie można znaleźć także Pionowe Tokarki Karuzelowe 2 i 3-osiowe (SLV300-SLV1000), a także Tokarki Listwowe (PL1600G, PL800GB). Firma SMEC oferuje także swoim klientom automatyzację poprzez zastosowanie Robotów podająco- odbierających.

Dystrybutor: Inter-Plast Z.Bodziachowska-Kluza Spółka Jawna


Tokarki CNC Goodway

 Tokarki CNC Goodway

Firma Goodway Machine Corp., jest dobrze rozpoznawalnym w Polsce i na świecie tajwańskim producentem tokarek CNC. W ofercie Goodway znajdują się wieloosiowe centra tokarskie, pionowe centra tokarskie, poziome centra tokarskie oraz automaty wzdłużne typu Swiss. Pełen zakres produktów z powodzeniem znajduje swoje miejsce w niemal każdej branży metalowej - od lotniczej przez samochodową, energetyczną oraz 3C (Computer, Communication and Consumer Electronic).

Goodway posiada międzynarodowy potencjał i aspiracje, jej ambicją jest utrzymanie się w pierwszym szeregu światowych dostawców tokarek CNC. Firma współpracuje z międzynarodowymi instytucjami i autorytetami z różnych dziedzin techniki. Efekty są widoczne w ciągłym rozwoju i rozbudowie firmy o kolejne zakłady produkcyjne, bez względu na zmienne wpływy zewnętrzne. W konsekwencji polityki firmy skupiającej się na ciągłym, racjonalnym rozwoju, niepozwalającej prześcignąć się konkurencji, jest możliwość zaoferowania klientom najnowocześniejszych, bogatych rozwiązań, idealnie dostosowanych do ich potrzeb przy utrzymaniu atrakcyjnych kosztów.

Dystrybutor: APX Technologie Sp. z o.o


Wzdłużne automaty tokarskie Star Micronics

Wzdłużne automaty tokarskie Star Micronics

Japońska firma Star Micronics Co. powstała w 1950 roku, jest to lider automatów tokarskich wzdłużnych. Produkty firmy Star to absolutna czołówka światowa w dziedzinie precyzji, jakości oraz innowacji. Oferta obejmuje automaty tokarskie wzdłużne umożlwiające obróbkę w maksymalnych średnicach od 10 mm do 38 mm.

Najnowszym produktem jest automat SX-38, umożlwiający obróbkę najbardziej skomplikowanych detali o średnicy do 38 mm. Maszyna posiada m.in. 12 osi, 10-stanowiskową głowicę z narzędziami napędzanymi, oprawkę napędzaną z osią B, 8 narzędzi napędzanych do niezależnej obróbki po przechwycie z osią Y.

Firma posiada szeroką gamę produktów obejmującą również inne maszyny do obróbki metali o mniej złożonej kinematyce do obróbki detali o mniejszych średnicach i mniejszym stopniu skomplikowania.

Przykładem takim jest model SB-20RG. Połączenie jakości, niezawodności, zaawansowanych możliwości obróbczych wraz z atrakcyjną ceną zrodziło absolutny hit i bestseller zarówno na polskim rynku jak i zagranicznym.

Dystrybutor: RANDS Obrabiarki CNC


Automaty wzdłużne Nomura

Automaty wzdłużne Nomura

Przewaga automatów wzdłużnych Nomura została zbudowana na ponad 80-letnim doświadczeniu w budowaniu maszyn do obróbki metali. Producent skupił się na stworzeniu automatów CNC o unikalnej sztywności, dokładności oraz uzyskaniu wysokiej powtarzalności obróbki. Cechami charakterystycznymi, odróżniającymi Nomura od pozostałych automatów, jest zastosowanie prowadnic ślizgowych typu jaskółczy ogon, wykonywanie wszystkich powierzchni kontaktowych poprzez „kissage” czyli ręcznego  skrobania powierzchni. Nomura wie, jak bardzo cenny jest czas podczas wykonywania detali, dlatego opracowała unikalny system pomiarowy, oparty o mikroskop optyczny oraz bramki długości narzędzi napędzanych.  

W ofercie firmy Nomura znajdziemy automaty do obróbki bardzo małych średnic (poniżej 3,0mm) aż do średnicy 42mm. Są to urządzenia, które zostały stworzone do obróbki materiałów twardych oraz trudnoobrabialnych. Szeroka gama wyposażenia opcjonalnego, pozwala zbudować maszynę dedykowaną pod specyfikację klienta. Najbardziej uniwersalnym, wydajnym modelem jest Nomura NN-20J3 posiadająca 8 osi sterownych numerycznie. Maszyny Nomura znajdują swoje zastosowanie w wielu branżach, takich jak motoryzacja, medycyna, lotnictwo, a także produkcja maszyn.  Zastosowanie automatu wzdłużnego Nomura pozwala uzyskać większą wydajność oraz jakość obróbki. 

Dystrybutor: Abplanalp


Tokarki CNC Biglia

Tokarki CNC Biglia

Firma Biglia (Officine E. Biglia & C. S.p.a.) została założona w 1958 roku w miejscowości Incisa Scapaccino (Włochy), gdzie do tej pory znajduje się jej zakład produkcyjny. Od początku swojej historii firma skupiała się na zaspokajaniu zawansowanych technicznie potrzeb wymagającego europejskiego klienta.

Dzięki ciągłemu rozwojowi firma Biglia zyskała status lidera wśród włoskich producentów tokarek CNC. Od samego początku Biglia koncentrowała się na poprawie wydajności i niezawodności oferowanych przez siebie centrów tokarskich, rozwijając technologię automatycznego załadunku i rozładunku detali oraz kompleksowej obróbki z wykorzystaniem wielu głowic. Jednocześnie rozbudowywała profesjonalną sieć obsługi posprzedażowo-serwisowej. 

W zakładzie produkcyjnym Biglii wcześnie zostały wprowadzone systemy zautomatyzowanej produkcji komponentów, poprzez implementację między innymi systemu FMS (64 paletowy system ciągłej obróbki) zintegrowanego z centrami Mandelli. Automatyzacja wielu elementów etapu produkcyjnego pozwala na utrzymanie atrakcyjnej ceny, przy zachowaniu europejskiej kultury pracy.

Reżim produkcyjny oraz jakość komponentów przekłada się na produkcję maszyn przeznaczonych do wysokowydajnej i precyzyjnej produkcji wymagających detali. Firma Biglia wraz z firmą Fanuc i innymi dostawcami komponentów prowadzi również intensywne działania na polu dostosowania swoich maszyn do wymagań przemysłu 4.0.

Dystrybutor: APX Technologie Sp. z o.oTokarki karuzelowe You Ji

Tokarki karuzelowe You Ji

Firma You Ji specjalizuje się w produkcji tokarek karuzelowych z zakresu wielkości stołu 200 – 8000 mm. You Ji jest jednym z największych dostawców tego typu obrabiarek na świecie. Tokarki karuzelowe You Ji wyróżniają się sztywnością, stabilnością,  bardzo wysoką wydajnością produkcji oraz konkurencyjną ceną. Przeznaczone są do ciężkiej precyzyjnej obróbki wielkogabarytowych symetrycznych i niesymetrycznych przedmiotów. Masywna, silnie użebrowana konstrukcja obrabiarek wykonana jako odlew żeliwny zapewnia bardzo dobre właściwości mechaniczne przy zachowaniu wydajnej i dokładnej obróbki.

Tokarki You Ji mogą być wyposażone w dodatkowe osie sterowane numerycznie C i Y oraz drugie wrzeciono (w suwaku) tak jak w frezarskim centrum obróbkowym. Dzięki zastosowaniu dodatkowego serwomotoru oraz enkodera, śledzone jest położenie kątowe stołu obrotowego. Rozwiązanie to czyni obrabiarkę bardzo uniwersalnym pionowym centrum tokarsko-frezarskim, umożliwiającym oprócz toczenia, wykonywanie dodatkowych operacji takich jak: frezowanie, wytaczanie, wiercenie, gwintowanie, szlifowanie itp.

Dystrybutor: Abplanalp


Obrabiarki CNC Optimum 

Obrabiarki CNC Optimum

Niemiecka firma Stürmer Maschinen GmbH, na rynku maszyn jest już od ponad 35 lat. Posiada w swoim portfolio osiem marek własnych. Jedną z nich jest marka OPTIMUM. Optimum to cała gama maszyn konwencjonalnych takich jak tokarki, frezarki, wiertarki szlifierki oraz przecinarki. Optimum to również atrakcyjny cenowo segment wysokiej jakości obrabiarek CNC. Dla celów szkoleniowych oraz małej i średniej produkcji proponowane są tokarki z płaskim łożem z linii L. Dostępne są rozpiętości w kłach od 430mm do 1500mm oraz średnice toczenia na łożem od 300 mm do 710 mm. Tokarki produkcyjne CNC to obrabiatki linii S ze skośnym łożem, które mogą być wyposażone min. w napędzane narzędzia, przechwyt lub doposażone w podajnik prętów. Proponowane są maszyny z rozpiętością w kłach od 420 mm do 1250 mm oraz średnicą toczenia nad łożem od 450 mm do 600 mm. Najbardziej zaawansowana technologicznie obrabiarka w ofercie to tokarka CNC OPTIMUM o symbolu S620L, która daje możliwość w pełni automatycznego wykonania żądanego detalu. Na terenie Polski doradztwo techniczne, obsługę sprzedażową, serwisową oraz posprzedażową prowadzi firma córka niemieckiego producenta Stürmer Maszyny Sp. z o.o. z Kostrzyna Wielkopolskiego. W swoim Salonie Pokazowym na powierzchni 1000m2 prezentuje kilkadziesiąt maszyn, z którymi użytkownik może się zapoznać.

Dystrybutor: Stürmer Maszyny Sp. z o.o.

Centra tokarskie Nakamura-Tome

Centra tokarskie Nakamura-Tome

Nakamura-Tome Precision Industry, Co. jest światowej sławy japońskim producentem wysokiej klasy wielozadaniowych centrów tokarskich. Fabryka znajduje się w Ishikawa, w Japonii. Firma została założona w 1949 roku przez Tomeo Nakamurę . W 1974 roku firma wprowadziła pierwsze centrum tokarskie NC a w 1982 roku pierwszą wielogłowicową tokarkę CNC na świecie. Znana z dokładności, niezawodności i łatwości obsługi, Nakamura - Tome produkuje maszyny dla zakładów produkcyjnych w wielu branżach, w tym motoryzacyjnej, medycznej, lotniczej i obronnej.

Nakamura - Tome jest wiodącym producentem wielozadaniowych centrów tokarskich, oferującym ponad 30 konfiguracji maszyn z dwoma wrzecionami.  Posiada ugruntowaną pozycję lidera w segmencie tokarek CNC najwyższej klasy. Od surowego materiału do kompletnych części na jednej obrabiarce - wielozadaniowe obrabiarki Nakamura-Tome mogą skrócić czas cyklu i wyeliminować dodatkowe operacje. Najnowocześniejsze obrabiarki wielozadaniowe z wrzecionem frezarskim oraz wielogłowicowe, pomagają firmom spełnić szeroki zakres potrzeb, od produkcji jednostkowej z częstymi przezbrojeniami, po produkcję masową.

Dystrybutor: AbplanalpTokarki CNC HURCO

Tokarki CNC HURCO

HURCO jeden z wiodących światowych producentów obrabiarek CNC , firma z ponad 50 letnią tradycją w produkcji obrabiarek , pomysłodawca i producent najbardziej intuicyjnego sterowania CNC na świecie – WinMax . Właściciel marek : HURCO , TAKUMI , MILLTRONICS , LCM , PROCOBOTS .
W Polsce głównie kojarzona jest z frezarskimi centrami obróbczymi. Jednak w soje ofercie posiada również tokarki CNC wyróżniające się przede wszystkim intuicyjnym sterowanie Max5 Lathe.

Dostępne modele :

  • Tokarki dwuosiowe to seria TM z modelami : TM6i, TM8i, TM10i, TM12i, TM18i, TM18Li.
  • Tokarki trzyosiowe (napędzane narzędzia) to seria TMM z modelami : TMM8i , TMM10i, TMM12i.
  • Tokarki czteroosiowe (dodatkowa oś Y oraz elektrowrzeciono) to seria TMX z modelami : TMX8MYi , TMX10MYi.
  • Tokarki pięcioosiowe (z przeciw wrzecionem) reprezentują modele : TMX8MYSi oraz TMX10MYSi .

Dustrybutor: HURCO


Tokarki wielkogabarytowe GEMINIS

Tokarki wielkogabarytowe GEMINIS

GEMINIS to wiodąca marka wśród poziomych i wielozadaniowych tokarek ciężkich, należąca do hiszpańskiego koncernu Maher Holding. Geminis to firma  istniejąca na rynku od 1957, która specjalizuje się w produkcji tokarek wielkogabarytowych o klasycznej, płaskiej budowie łoża. Obrabiarki Geminis mogą być budowane i konfigurowane również pod konkretny proces produkcyjny klienta, tak aby dokładnie odpowiadać jego potrzebom. Każda maszyna może być doposażona w różnego rodzaju przystawki frezarskie, szlifierskie, wytaczarskie, dodatkowe suporty i łoża, które znacznie rozbudowują możliwości klasycznej, ciężkiej tokarki, zamieniając ją w bardzo uniwersalną maszynę wielozadaniową. Zakres średnic toczenia oferowanych obrabiarek to 1250 – 3500mm, długość toczenia do 24.000mm, max waga detalu do 150ton. Oferta Geminis zawiera również specjalne modele dedykowane pod obróbkę kół i osi kolejowych, jak i całych zestawów kołowych. 

Dystrybutor: Abplanalp


Centra tokarskie i tokarki CNC TBI Technology

Centra tokarskie i tokarki CNC TBI Technology

Oparte na uniwersalnych rozwiązaniach i komponentach światowych producentów. W ofercie firmy znajdują się tokarki ze skośnym łożem serii TC 300, tokarki z możliwością frezowania TC 500, tokarki CNC wykorzystywane do obróbki ciężkiej detali wielkogabarytowych o maks. długości toczenia do 6 metrów serii VT, centra tokarskie z osią Y umożliwiają obróbkę detali o maks. dł. tłoczenia do 3 metrów, tokarki FT z płaskim łożem przeznaczone do jednostkowej i małoseryjnej produkcji oraz tokarki pionowe VTL do wykonywania operacji obróbczych w zakresie toczenia, wytaczania powierzchni cylindrycznych, stożkowych i krzywoliniowych. Topowym produktem firmy w zakresie toczenia jest kompaktowa tokarka ze skośnym łożem serii TC, która umożliwia wysokowydajną produkcję seryjną detali o wadze do 20 kg. Została wyposażona w szybkozmienną głowicę VDI 30 z servo napędem, co pozwala na zachowanie dużej dynamiki zmiany pozycji głowicy z utrzymaniem dokładności pozycjonowania. Napęd narzędzi obrotowych (model MC i SMC) jest uruchamiany natychmiast po uzyskaniu pozycji przez głowicę. Rozwiązanie to zdecydowanie przewyższa tradycyjne układy hydrauliczne.

Dostawca: TBI Technology


Centra tokarskie Hannsa Precision

Hannsa Precision


Hannsa Precision to jeden z wiodących producentów obrabiarek CNC na rynku tajwańskim oraz wschodniej Azji. 

Cechami charakterystycznymi obrabiarek jest zastosowanie prowadnic ślizgowych, sztywność i wysoka dokładność pozycjonowania +/- 0,003 mm, dzięki wykonaniu wszelkich powierzchni stykowych poprzez ręczne skrobanie powierzchni. 

Nasze produkty z powodzeniem odnajdują swoje zastosowanie w wielu branżach, tj. produkcja maszyn, motoryzacja, lotnictwo, medycyna. 
W ofercie Hannsa Precision znajdują się 2-osiowe tokarki, 3-osiowe tokarki z napędzanymi narzędziami oraz wieloosiowe centra tokarskie. Szeroki wybór wyposażenia opcjonalnego pozwala na indywidualną konfigurację tokarki. 

Dostawca: Hannsa Precision


Wyślij bezpłatnie zapytanie o tokarkę CNC
https://staleo.pl/kooperator-wyslij-zapytanie

Więcej w bazie firm Staleo.pl 

https://staleo.pl/katalog-firm/handel-i-produkcja-maszyny/tokarki-cnc
https://staleo.pl/katalog-firm/handel-i-produkcja-maszyny/centra-obrobkowe

Raporty Staleo.pl 
Raport Frezarki CNC i Centra obróbcze - przegląd rynku 2020

Raporty Staleo.pl 
Raport Frezarki CNC i Centra obróbcze - przegląd rynku 2020
Raport Frezarki CNC i Centra obróbcze - przegląd rynku 2020
Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
Raport wycinarki laserowe - przegląd rynku 2020Redaktor: MRR Staleo.pl


POWIĄZANE
SCHÜSSLER do oprawek termokurczliwych Firma SCHÜSSLER która oferuje urządzenia do mocowania termokurczliwego od tera...
Poznaj Centrum Tokarskie SMEC PL 2000M z funcją SLO Poznaj Centrum Tokarskie SMEC PL 2000M z głowicą rewolwerową i narzędziami obrotowymi do b...
Technologie obróbki CNC Metal Team Metal Team zajmuje się sprzedażą obrabiarek CNC. Na przestrzeni lat zakres działalności fi...
Efektywne targi STOM 2020 Tegoroczny salon STOM, EXPO-SURFACE, CONTROL-STOM, KIELCE FLUID POWER, WIRTOPROCESY, SPAWA...
Tokarki Nakamura-Tome w ofercie Abplanalp Abplanalp został wyłącznym dystrybutorem japońskich tokarek najwyższej jakości firmy Nakam...
Innowacyjne maszyny CNC w przemyśle Blisko 3,5 tysiąca - tyle wynosi baza maszyn zainstalowanych i uruchomionych przez SW Mac...
Partnerzy