Szukaj w działach:

Zwiększenie efektywności produkcji dzięki automatyzacji

 

Zwiększenie efektywności produkcji dzięki automatyzacji


Wdrożenie automatyzacji w 
sektorze obróbki blach wiąże się z wymiernymi korzyściami dla przedsiębiorstwa. Proces pozwala wynieść wydajność produkcji na nowy, wyższy poziom, co wiąże się z pozytywnym aspektem finansowym dla firmy, a co więcej jest przyjazny dla środowiska.

Dzięki automatyzacji zakład jest w stanie znacznie ograniczyć lub całkowicie wyeliminować straty w zakresie transportu, wyposażenia w dodatkowe maszyny, czy czasem oczekiwania na produkcję danego detalu.

W jaki więc sposób i za pomocą jakich urządzeń można unowocześnić i usprawnić produkcje, by była jeszcze bardziej efektywna?

Celem procesu automatyzacji jest ograniczenie pracy fizycznej człowieka poprzez innowacyjne maszyny zwiększające wydajność i elastyczność produkcji. Pprzedsiębiorcy zwłaszcza z mniejszych zakładów wychodzi z założenia, że produkcja małoseryjna nie wymaga automatyzacji. Nic bardziej mylnego. Automatyzacja to nie tylko usprawnienia, dzięki którym możliwe jest zwiększenie wolumenu wytwarzanych produktów w jednostce czasu, ale również większa elastyczność przy zmianach w produkcji. Oznacza to duże korzyści dla użytkownika, pod postacią nowych zleceń m.in. ze względu na niską cenę wytwarzanego detalu przy zachowaniu najlepszej jakości. Wynika ona z większej wydajności gniazda produkcyjnego w zakresie zamówień wielkoseryjnych bądź większej elastyczności w produkcji, kiedy detale różnią się od siebie i wymagane są częste przezbrojenia urządzenia. Inwestując w zautomatyzowanie produkcji wielkoseryjnej, jak i małoseryjnej przedsiębiorca nie musi zmierzać się z problemem w postaci braku personelu, ponieważ to maszyny przejmują pracę nad procesem produkcyjnym. Zaletą jest również spora oszczędność, wynikająca ze znacznego ograniczenia kosztów składowania i logistyki materiałowej. Całe działanie przeprowadzane jest w zgodzie ze środowiskiem, co również pozytywnie wpływa na postrzeganie firmy.

"Zgodnie z procesem automatyzacji maszyna zużywa mniej energii i jednocześnie wydziela mniej CO2 – dzięki czemu jest przyjazna dla środowiska. Jest to tożsame z wyznawaną przez nas wartością Green Means, która oznacza, że nasze urządzenia są nie tylko uniwersalne, zużywają niską ilość energii, ale i nie wymagają wysokich kosztów utrzymania" – komentuje Roman Padewski, dyrektor zarządzający Prima Power Central Europe.
We wdrożeniu automatyzacji pomocne są innowacyjne urządzenia oparte na najnowszych technologiach. W jaki więc sposób możemy unowocześnić produkcję?

System magazynowy do przechowywania materiału

Zainwestowanie w elastyczny system do przechowywania wiąże się z oszczędnością miejsca, co oznacza mniej logistyki w fabryce, wysoką wydajność, czyli więcej detali podczas roboczogodziny oraz większą oszczędność materiału. Przykładem takiego rozwiązania jest COMBO FMS Prima Power, który traktowany jest jako główny moduł w automatyzacji przepływu materiału. Używa się go w ramach magazynu materiałów produkcyjnych oraz jako tymczasowego buforu gotowych komponentów. Z systemem można zintegrować jedną, dwie lub trzy maszyny, w zależności od wymaganych etapów produkcji oraz zastosowanych technologii. Magazyn przygotowany jest do łączenia z całym asortymentem rozwiązań takich jak wykrawanie, cięcie laserem, zintegrowane wykrawanie / gilotyna kątowa, wykrawanie / cięcie laserem oraz gięcie blach.

Automatyczny załadunek i rozładunek materiału

Pomocne w każdym zakładzie są również systemy załadunku i rozładunku. Posiadają kompaktowe wymiary, zwiększają wydajność procesu, dzięki czemu automatyzują cały proces produkcji. Operator ma możliwość automatycznego załadunku i rozładunku lub ręcznej obsługi maszyny, w zależności od potrzeb. Niektóre z nich mogą stanowić nawet doskonałą alternatywę dla wolnostojącej wycinarki laserowej ze zmieniarką palet. W chwili nadbudowania zmieniarki palet systemem Compact Server Prima Power przedsiębiorstwo otrzymuje autonomiczne i automatyczne gniazdo produkcyjne, w którym laser pobiera surową blachę z magazynu, a po obróbce oddaje wycięte detale z powrotem do magazynu, bez udziału operatora. Analogicznym rozwiązaniem jest Compact Express, który współpracuje z wykrawarkami rewolwerowymi.

Oprogramowanie

Proces automatyzacji produkcji wspierają nie tylko systemy magazynowe, wysokiej jakości obrabiarki, ale i zintegrowane oprogramowanie. Jego największe zalety to synchronizacja i wzajemna wymiana wszystkich istotnych pod względem produkcji informacji, za równo od strony technicznej jak i logistycznej. Jednym z takich rozwiązań jest oprogramowanie z rodziny TULUS Prima Power. Oprogramowanie jest łatwe do zintegrowania z systemem ERP w zakładzie produkcyjnym, dzięki otwartej architekturze. Po integracji z systemem ERP (księgowość, stany magazynowe, zamówienia) cała fabryka pracuje w symbiozie. Rozwiązanie przekazuje informacje o wszelkich awariach czy błędach, zapisuje kolejki pracy wraz z przewidywanym czasem obróbki czy pokazuje czasy maszynowe. Co więcej, posiada bardzo pomocną aplikację MUPS, która będąc wgrana na tablet lub smartfon może służyć jako osobisty asystent operatora, zapewniając instrukcje podczas konserwacji i pracy na obrabiarce. Informuje również o nagłych przestojach. Użytkownik może sprawdzić aktualny status pracy maszyny z dowolnego miejsca na świecie, wystarczy połączenie z internetem.Źródło: Prima Power


Dodano 26.01.2019
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

 • Reklama

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy