Szukaj w działach:

Maksymalna eksploatacja wycinarek laserowych

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


Nowoczesne systemy do cięcia laserowego są wydajne i niewiarygodnie szybkie. Niestety mimo to ich największym problemem jest przestój.
 

Brzmi paradoksalnie, a jednak w wielu halach produkcyjnych to bardzo kosztowna rzeczywistość. Ekspert ds. intralogistyki, firma Remmert, zna to z doświadczenia: firmy planujące zakup nowej maszyny do cięcia laserowego traktują tą inwestycje jako rozwiązanie stand-alone. Tym, czego brakuje jest bez wątpienia zintegrowana koncepcja przepływu materiałów i automatyzacji. Zwrot z tego typu inwestycji następuje tylko wtedy, gdy system cięcia laserowego jest w pełni wykorzystany. W związku z tym firma Remmert zwraca szczególną uwagę na to, aby firmy zajmujące się przetwarzaniem blachy już przed dokonaniem zakupu maszyny przemyślały efektywny i niezawodny przepływ materiałów.

Faktem jest, że prędkość cięcia laserowego wzrosła ponad dwukrotnie. To spowodowło, że firmy zajmujące się obróbką blachy zamiast produkować coraz więcej w krótszym czasie napotykają nieoczekiwany problem – otóż kosztowne maszyny do cięcia laserowego nie są w pełni eksploatowane.

- „Zasadniczym powodem jest to, że pracownicy nie są w stanie wystarczająco szybko załadować i rozładować stół lasera” - wyjaśnia Michael Göbel, kierownik działu sprzedaży strategicznej w firmie Remmert.
- „Jeśli każda paleta jest przesuwana do przodu indywidualnie, a następnie każdy arkusz musi być ułożony ręcznie na wymiennym stole lasera, stopień wykorzystania maszyny wynosi około 25%“. Kosztowna inwestycja w system cięcia laserowego przy takim funkcjonowaniu nigdy się nie zwróci". 

- „Każda sekunda postoju lasera kosztuje“ - podsumowuje Göbel.
- „Jeśli jednak systemy cięcia laserowego zostaną zintegrowane w ramach skoordynowanej koncepcji przepływu materiałów, wykorzystanie maszyny można zwiększyć do ponad 80%. Każdy, kto chce zakupić laser powinien zabezpieczyć inwestycję i zasięgnąć porady niezależnego specjalisty w zakresie przepływu materiałów przed dokonaniem zakupu".

Niezależność producenta i modułowość jako kryteria inwestycyjne

Wybór właściwej automatyzacji jest kluczowym elementem dla bezpiecznego i niezawodnego przebiegu procesów produkcyjnych w przyszłości.
-
„Okres użytkowania laserów jest krótki i trwa średnio do 6 lat.Z drugiej strony przyłączona do nich automatyzacja ma znacznie dłuższą żywotność“ - wyjaśnia dr Thomas Peitz, kierownik techniczny w firmie Remmert.

Dr Peitz zaleca zatem taki system automatyzacji, który jest niezależny i może być elastycznie przyłączony do maszyn bez względu na rok ich produkcji i producenta.
- „System załadunku i rozładunku, który jest kompatybilny z każdym laserem, jak LaserFLEX Remmerta, zapewnia maksymalne bezpieczeństwo inwestycji. Dlatego też wybór odpowiedniego rozwiązania automatyzacji powinien być zawsze priorytetem“.

Innym kryterium bezpieczeństwa inwestycji w zautomatyzowane rozwiązania w zakresie przepływu materiałów jest ich modułowość.
- „Nasze portfolio składa się z elastycznie rozszerzalnego systemu modułowego. Oznacza to, że klient otrzymuje system dostosowany do jego wymagań, który w każdej chwili można szybko rozbudować o nowe komponenty“ - mówi kierownik sprzedaży Michael Göbel, podkreślając zalety rozwiązań modułowych.
Jeśli klient zwiększył swoją produktywność i konkurencyjność dzięki początkowym procesom automatyzacji, może elastycznie zwiększyć stopień automatyzacji i rozszerzyć swoją produkcję przykładowo o moduły takie jak system magazynowania BASIC Tower.

Maksymalna eksploatacja wycinarek laserowych dzięki Remmert


Kluczowe znaczenie ma cały proces – „we make material flow“

Remmert od lat wdraża indywidualne rozwiązania w zakresie przepływu materiałów u międzynarodowych klientów.

- „Zawsze bierzemy pod uwagę cały proces, a nie tylko wykorzystanie systemu cięcia laserowego“ mówi Michael Göbel przedstawiając teorię Remmerta. Eksperci ds. intralogistyki najpierw analizują dotychczasowy plan zagospodarowania przestrzeni oraz wymagania produkcyjne klienta.

Pewną rolę odgrywają tu również inne czynniki. Jaki poziom wydajności chce osiągnąć klient? Jaki materiał ma on do obróbki i w jakiej ilości? Ile osób pracuje na produkcji? Jak można zorganizować maszyny z najwyższą możliwą wydajnością? Na tej podstawie powstaje koncepcja efektywnego przepływu materiałów, w której Remmert efektywnie planuje integrację swoich modułowych systemów automatyzacji, niezależnych od producenta maszyn.

- „Naszym celem jest zapewnienie nieprzerwanego procesu przepływu arkuszy blach - od towarów przychodzących przez wszystkie stacje przetwarzania do towarów wychodzących. Wszystko zgodnie z naszym mottem „we make material flow“. Rezultatem jest wysoce wydajna Smart Factory.

Jeśli chcesz dojść daleko, idź z kimś - większa produktywność z automatyzacją

Ekspert intralogistyki wdraża koncepcje automatyzacji dla efektywnego przepływu materiałów. Zakres rozwiązań sięga od prostej do w pełni zautomatyzowanej obsługi. Głównym elementem jest system załadunku i rozładunku blach LaserFLEX, który może obsługiwać nawet do czterech laserów różnych producentów jednocześnie i w pełni automatycznie. LaserFLEX potrzebuje zaledwie 60 sekund na dostarczenie arkusza blachy na stół lasera, co czyni go najszybszym rozwiązaniem na rynku.

- "W ten sposób lasery tnące z dużą prędkością maksymalnie wydłużają swój rzeczywisty czas pracy" - mówi kierownik techniczny dr Thomas Peitz, opisując zalety automatyzacji.

W połączeniu z systemem magazynowym BASIC Tower na blachy można zrealizować w pełni zautomatyzowaną produkcję. Rozwiązanie tego typu nadaje się zarówno do przechowywania arkuszy blach do wycięcia, jak również dla już gotowych, wyciętych elementów. W każdej chwili LaserFLEX ma dostęp do arkuszy blach w magazynie BASIC Tower, a w razie potrzeby oddaje do systemu wycięte elementy.

- „Jeśli gotowe części zostają w nocy zmagazynowane, a następnego ranka sortowane przez pracowników, maszyny laserowe mogą produkować przez całą dobę. Zwrot z inwestycji rośnie" - mówi dr Peitz.

Jeśli przenośnik taśmowy BeltFlex jest podłączony do LaserFLEX, wówczas gotowe elementy można łatwo, szybko i ergonomicznie sortować ręcznie po procesie cięcia lub po wyjęciu z wieży BASIC Tower. Ten kolejny moduł z rodziny Remmert-FLEX umożliwia pracownikowi utrzymanie ergonomicznej postawy i sortowanie materiału w sposób, który jest wygodny dla postawy ciała. Regularny czas pracy taśmy w systemie zapewnia operatorowi łatwą i wydajną obsługę. Przepływ materiału przyspiesza.

Wszystko na pierwszy rzut oka - intuicyjna kontrola przepływu materiałów

Funkcjonujący proces przepływu materiałów charakteryzuje się tym, że wszystkie procesy są kontrolowane i obsługiwane centralnie, w sposób prosty i przejrzysty, tzn. intuicyjny.

- "Najlepsza automatyzacja jest mało przydatna, jeśli informacje niezbędne do sprawnego i efektywnego przepływu materiałów nie są dostępne lub nie są wykorzystywane prawidłowo" - wyjaśnia Michael Göbel. Remmert oferuje tutaj prawdziwy atut dla pracy z terminalem obsługowym.

SMART Control jest prostym i intuicyjnym oprogramowaniem i systemem sterowania dla całego procesu produkcji i może być łatwo zintegrowany z istniejącymi systemami. Dzięki przejrzystym, zrozumiałym na całym świecie piktogramom i krótkiemu tekstowi, podłączone komponenty Remmert, takie jak LaserFLEX i BASIC Tower, mogą być obsługiwane szybko i łatwo. Dodatkowo pojawiające się sytuacje niebezpieczne są wizualizowane bezpośrednio przez oprogramowanie.

Ponadto, oprogramowanie oferuje administrację użytkownikami, a tym samym zapewnia bezpieczne zarządzanie uprawnieniami oraz umożliwia użytkownikowi przejrzyste zarządzanie stanami magazynowymi.

Wnioski

Automatyzacja obróbki blach posiada ogromny potencjał. Warunkiem tego jest przepływ materiałów dostosowany do indywidualnych procesów produkcyjnych. Umożliwia to efektywne funkcjonowanie produkcji.
- "Użytkownicy powinni polegać na systemach, które są niezależne od producenta maszyn, mogą być modułowo rozbudowywane, a tym samym zapewniają bezpieczeństwo inwestycji w przyszłości. W przypadku wymiany systemu cięcia laserowego w ciągu kilku lat, nasze rozwiązania automatyzacji mogą być szybko i łatwo zintegrowane. Klient pozostaje zatem elastyczny, nawet jeśli wybierze innego producenta systemów do cięcia laserowego" - podsumowuje Michael Göbel.


Źródło: Remmert


Remmert GmbH
Brunnenstraße 113
32584 Löhne
+48 74 642 11 71
POWIĄZANE
BTC Maszyny Stolarczyk na ITM Industry Europe 2019 BTC Maszyny Stolarczyk to spółka zbudowana poprzez połączenie szerokiej wiedzy na t...
FANUC zaprasza na CETEF 2022 Dynamiczny rozwój informatyki napędza cyfryzację wszystkich dziedzin życia społecz...
HPE Technology Roadshow 2019 Firma Hewlett Packard Enterprise zaprasza na HPE Technology Roadshow 2019.HPE Technology ...
Przewodnik po Targach TOOLEX 2022 Tegoroczna edycja Międzynarodowych Targów Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obr&o...
FANUC Polska zaprasza na STOM-TOOL 2021 Targi STOM - TOOL to duża impreza branżowa, poświęcona narzędziom i maszynom CNC do obr&o...
Nowoczesne rozwiązania przemysłowe na Warsaw Industry Week 2019 Targi przemysłowe Warsaw Industry Week to najszybciej rozwijające się w tej części Europy ...
Partnerzy