Co to jest manipulator przemysłowy?
Pracownicy zakładów produkcyjnych bardzo często w swojej pracy muszą zajmować się przenoszeniem ładunków na pewne odległości w czym pomagać mają m.in. manipulatory przemysłowe.
W celu odciążenia pracowników, zapewnienia im bezpieczeństwa i usprawnienia prac stosuje się różnego rodzaju podnośniki, żurawie, suwnice, a także manipulatory przemysłowe. Zwłaszcza używanie tych ostatnich ma duży wpływ na efektywność i komfort pracy. Dlaczego tak się dzieje?
Czym jest manipulator przemysłowy?
W dużym skrócie jest to narzędzie zintegrowane z systemami równoważenia wagi transportowanego ładunku. Za jego pomocą można precyzyjnie i bez wysiłku przenosić oraz manipulować (obracać lub odchylać) produktem, który waży od kilku kilogramów do nawet 1,5 tony. Manipulator wspomaga operatora pneumatycznym lub lub elektronicznym systemem zrównoważenia przenoszonego ciężaru. Systemy te ułatwiają operatorowi przenoszenie ładunku.
Jak zbudowane są manipulatory przemysłowe?
Rodzaj zasilania to jeden z najważniejszych elementów, na podstawie którego tworzy się podział manipulatorów przemysłowych. Zwykle spotkać można manipulatory pneumatyczne lub elektroniczne. elektroniczne lub pneumatyczne.
Pod względem konstrukcji wyróżnia się 2 typy manipulatorów:
- posiadające chwytak do chwytania i manipulowania ładunkiem, podwieszony na linkach;
- konstrukcyjnie przystosowane do transportu uchwyconego ładunku (w obszarze stanowiska ramienia urządzenia), posiadające chwytak do chwytania i manipulowania ładunkiem zamocowany na sztywnym ramieniu manipulatora.
W celu pobrania i przeniesienia przedmiotu stosuje się siłowniki pneumatyczne oraz silniki elektryczne. Ładunek zostaje podniesiony z wykorzystaniem sztywnego układu ramion albo podwieszony na linkach. Zwykle manipulatory mocowane są do płyt bazowych na tzw. kolumnach, czy posadzki, ale też podwiesza się je na wózkach jezdnych, na układach podobnych do suwnic. Spotkać można również urządzenia zainstalowane na suficie lub specjalnej konstrukcji. Najczęściej po manipulator sięga się, gdy trzeba wykonać prace montażowe, obrócić albo pozycjonować ładunek w danej przestrzeni - wszystko zależy od jego budowy.
W jakich pracach pomagają manipulatory przemysłowe?
Ze względu na to, że urządzenia doskonale nadają się do wykonywania powtarzalnych prac, przy których trzeba zachować ciągłą uwagę i są w stanie przenosić lub manipulować ciężkimi przedmiotami są świetnymi pomocnikami ludzi na halach przemysłowych. Odciążają ich i zmniejszają ilość kontuzji i wypadków. Dzięki nim zakład staje się więc bardziej bezpieczną przestrzenią, a prace przebiegają sprawniej.
Więcej na: Dalmec Polska Sp. z o. o.
Źródło: Dalmec Polska Sp. z o. o.
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Zwinne zarządzanie produkcją jednostkową
- Mazak Open House
- Dynamika przemysłu w październiku 2024 roku
- Podstawowe typy łożysk precyzyjnych i ich charakterystyka
- Zabezpieczenia manipulatorów – bezpieczeństwo, które robi różnicę
- P-Weld – Innowacyjne Rozwiązania w Spawaniu
- Abas Business Solutions Poland podsumowuje wyjątkowy rok