Jak zamocować i ustawić czujnik?
Fot.: Elesa+Ganter |
Niemal każda linia produkcyjna jest wyposażona w system czujników podłączonych do układu sterowania. Dzięki czujnikom mamy możliwość kierowania poszczególnymi urządzeniami, kontrolując przebieg procesów produkcyjnych: wielkość dozy, kierunek przemieszczania się towaru, jego ilość, jakość itp.
Projektowanie i modernizacja linii produkcyjnych wymagają od konstruktora precyzyjnego wyznaczenia miejsc usytuowania poszczególnych komponentów systemu, w tym m.in. czujników, ale także urządzeń znakujących, fotokomórek i innych. Elesa+Ganter posiada w swojej ofercie łączniki dedykowane do budowania układów z profili i prętów służące do mocowania urządzeń peryferyjnych np. czujników. W zależności od przeznaczenia, przewidzianej możliwości dokonywania regulacji, wymaganej sztywności i obciążalności możemy zaproponować różne rozwiązania.
MSX
Łączniki MSX są najprostszymi i najtańszymi łącznikami w ofercie E+G, wykonanymi ze wzmocnionego włóknem szklanym technopolimeru na bazie poliamidu oraz śrub i nakrętek nierdzewnych. Takie połączenie materiałów umożliwia zastosowanie ich w niemal każdej aplikacji, również o podwyższonych wymaganiach odporności na korozję. Geometria otworów łączników MSX została zaprojektowana tak, by pasowały zarówno do profili okrągłych, jak i kwadratowych. Przeznaczone są jednak do niewielkich obciążeń; ze względu na odkształcalność sprężystą tworzyw sztucznych nie gwarantują wysokiej sztywności. Przy doborze należy uwzględnić zakres temperatur roboczych (od -20°C do +60°C). Ograniczeniem stosowania może być również możliwość kontaktu z wyjątkowo agresywnymi środkami chemicznymi.
MSR
Łączniki MSR zostały zaprojektowane do mocowania i regulacji czujników, dla których niektóre z właściwości układu łączników serii MSX mogą być niewystarczające. Łączniki serii MSR w połączeniu ze specjalnymi karbowanymi profilami, oferują większą sztywność oraz szybkość regulacji układu.
Poszczególne łączniki są zaciskane tylko jedną śrubą, dzięki czemu ewentualne przestawienie elementów w pięciu stopniach swobody może odbyć się bardzo szybko. Kolorowe zaślepki podstawy mogą dodatkowo służyć, jako identyfikator poszczególnych funkcji.
Fot.: Elesa+Ganter |
Uniwersalny System Mocowania Czujników (USMC)
Uniwersalny System Mocowania Czujników bazuje na łącznikach z aluminium, zapewniających bardzo dobrą stabilność i sztywność połączeń profili przy stosunkowo niewielkich wymiarach i masie własnej. Podobnie jak w łącznikach MSX, komponenty bazują na profilach okrągłych i kwadratowych oraz zestandaryzowanych elementach łączących, dających możliwość tworzenia elastycznych układów mocowania i regulacji. Oprócz samych łączników i profili dostępne są również zestandaryzowane oprawki i płyty montażowe ze stali nierdzewnej do mocowania czujników i fotokomórek. Ułatwia to znacznie montaż układu regulacji, eliminując konieczność dorabiania dodatkowych elementów.
Łączniki systemu USMC mogą dodatkowo zostać wyposażone w zestawy zaciskowe GN 911 umożliwiając przezbrajanie układu bez użycia dodatkowych narzędzi.
Wszystkie powyższe cechy składają się właśnie na uniwersalność systemu USMC, dając konstruktorowi sporą elastyczność wyboru części i swobodę regulacji.
Konstrukcyjne łączniki do profili
Wszędzie tam, gdzie jest wymagana najwyższa sztywność, przy jednoczesnym stosowaniu dużych obciążeń, swoje zastosowanie znajdują łączniki konstrukcyjne do profili. Szeroka gama elementów mocujących w postaci jedno oraz wieloczęściowej oferuje niemal nieograniczone możliwości ich zestawienia. Podobnie jak w USMC, wszystkie konstrukcyjne łączniki do profili mogą być wyposażone w zestawy zaciskowe, ułatwiające regulację układu. Dodatkowo, elementy tego układu są dostępne również w wykonaniach nierdzewnych.
W zależności od potrzeb, czujniki i fotokomórki lub inne drobne elementy automatyki możemy mocować i regulować na różne sposoby, wykorzystując najodpowiedniejszy do tego system mocowania.
Pełna oferta łączników do profili:
www.elesa-ganter.pl/produkty/laczniki-do-profili-i-mechanizmy-przesuwu
Źródło: Elesa+Ganter
05-500 Piaseczno
+48 22 737 70 47
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- Laserowe innowacje Yamazaki Mazak na EuroBLECH 2024
- Nowości w branży cięcia CNC od Eckert na EuroBLECH 2024
- Nowy system powlekania INVENTA PVD z technologią łukową
- Nowoczesna produkcja na TOOLEX i ExpoWELDING
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Zwinne zarządzanie produkcją jednostkową
- Warsztaty technologiczne w CNC Center of Excellence
- Aukcja maszyn spółki Peter Drösser GmbH
- Mazak Open House