Szukaj w działach:

Relacja z XII edycji Executive Innovation Forum

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


27-28 listopada 2024 roku w hotelu The Westin Warsaw odbyła się XII edycja „Executive Innovation Forum”, współorganizowana przez Politechnikę Warszawską, pod patronatem m.in. Ministerstwa Cyfryzacji i Ministerstwa Rozwoju i Technologii.


Uczestnicy mieli okazję wysłuchać pięciu paneli dyskusyjnych i sześciu prezentacji dotyczących najnowszych trendów w obszarze technologii i innowacji biznesowych. Zwieńczeniem wydarzenia była wieczorna Gala – „Diamenty Innowacji”.

Merytoryczną część konferencji otworzyło wystąpienie prof. Tomasza Sobierajskiego, Uniwersytet Warszawski. W swojej prezentacji opowiadał o znaczeniu zdrowia pracowników dla rozwoju innowacyjności, wskazując na strach jako główną barierę zmian.

Kolejnym punktem programu był pierwszy panel dyskusyjny, pod nazwą „Innowacyjne organizacje”. Prelegenci panelu zgodnie przyznali, że wypracowanie kultury innowacji jest niezbędne, by innowacyjność w organizacji kwitła. Konieczna jest synchronizacja kilku czynników – kreatywności ludzi, innowacyjnych narzędzi oraz nowoczesnych struktur i procedur, w tym ochrony własności intelektualnej.

Kluczem jest usystematyzowanie kreatywności pracowników i wyniesienie jej na wyższy poziom. Zdaniem debatujących musimy oduczyć się sztywnego stosowania procedur. Jeśli coś działało do tej pory, to nie zawsze znaczy, że nie należy tego zmieniać.

Bezpośrednio po krótkiej przerwie nadszedł czas na prezentację Piotra Frankowskiego, Ayming Polska, w której przedstawił niezbyt optymistyczne wskaźniki polskiej innowacyjności.

Następnie przyszła kolej na drugi panel konferencji, pod tytułem „Cyfrowa transformacja biznesu”. Wśród prelegentów panował konsensus co do faktu, że koniecznym jest zaangażowanie pracowników w powstawanie nowych rozwiązań, by transformacja była skuteczna i dała realne korzyści biznesowe. Przykład postawy wobec zmiany powinien płynąć od liderów.

Transformacja cyfrowa to przede wszystkim ogromne korzyści, o ile cyfryzacja tworzy człowieka wspomaganego technologią, a nie zastępuje kontakt z ludźmi.

Wznowienie konferencji po przerwie lunchowej należało do Agnieszka Witaszek, SSW Law & Beyond, która przedstawiła szerokie zastosowania sztucznej inteligencji w HR.

Następnie organizatorzy zaprosili uczestników na panel „AI w biznesie”. Na wstępie uczestnicy dyskusji zaznaczyli, że trudno jest omawiać temat AI w biznesie w oderwaniu od całego procesu digitalizacji. AI to zestaw bardzo różnych narzędzi, stanowiących części składowe złożonych systemów informatycznych, nie osobny system. 

Prelegenci podkreślali również, że sztucznej inteligencji nie należy rozpatrywać wyłącznie w czarno-białych barwach. Nie jest tak, że stanowi ona złoty środek na wszelkie problemy, ani jednoznaczne zagrożenie dla ludzkości. To zarówno ogromny potencjał, jak i zagrożenia i od nas zależy, które będą dominować. Proste, mechaniczne rozwiązania będą stopniowo przejmowane przez systemy sztucznej inteligencji. Ludziom pozostaną zadania bardziej kreatywne.

Dzień 2

Drugi dzień konferencyjnych debat otworzyło wystąpienie Karela Obluka, Evolution Equity Partners. Zdaniem mówcy podstawą bezpieczeństwa cyfrowego jest świadomość zagrożeń i odpowiednie wyszkolenie nie tylko pracowników, ale także samych członków zarządu.

Następnie zaplanowano case study, zaprezentowane przez Krzysztofa Pacierpnika, SEEN Technologie, w którym opowiedział o projekcie i budowie Układu Odzysku Ciepła ze spalin w ZTPO w Krakowie. 

Następnie przyszedł czas na panel „Cyberbezpieczeństwo”. Paneliści podkreślili, że cyberbezpieczeństwo opiera się na trzech podstawowych filarach – narzędziach, procedurach oraz szkoleniach. Prelegenci zwrócili uwagę na braki wykwalifikowanej kadry, wyszkolonej w rozpoznawaniu i ograniczaniu skutków ataków, oraz na przestarzałą infrastrukturę technologiczną.

Skala cyberataków i tempo wzrostu ich liczby wymusza automatyzację zabezpieczeń przy użyciu AI, pozostawiając jednak ostateczną decyzję w rękach człowieka.

Kolejnym punktem programu było case study zaprezentowane przez prof. dr hab. inż. Andrzeja Czyżewskiego, Politechnika Gdańska. W ramach prezentacji profesor omówił wybrane, z sukcesem wdrażane projekty innowacyjne, opracowane na Politechnice Gdańskiej.

Na koniec konferencji zaplanowany został specjalny panel pod hasłem „Debata liderów innowacji – Ekosystemy Przyszłości”. 

W opinii prelegentów, kluczowe w opracowywania innowacji jest wychodzenie od potrzeb biznesu. Często pomysł, nawet bardzo dobry, okazuje się nie odpowiadać zapotrzebowaniu rynku.

Zdaniem dyskutujących, największym problemem współpracy dużego biznesu, start-up’ów i nauki jest brak funduszy, brak otwartości oraz świadomości tego, czego można dokonać wspólnie. Jednostkom naukowym i badawczym z kolei często brakuje biznesowego. Paneliści byli zgodni, że konieczne jest odbiurokratyzowanie polskiej nauki.

Zapis konferencji można obejrzeć tu:

 

Źródło: Executive Club

 

POWIĄZANE
Wyzwania dla biznesu i nauki Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. wraz z Samorządem Województwa Kujawsko-...
Smart Industry na ITM Polska 2019 Tematyka tegorocznych targów ITM Polska skupiona będzie na popularyzowaniu koncepc...
Jesienny cykl Konferencji Technicznych Przeszło 50 konferencji poświęconych nowościom w przemyśle i prawie 5.000 przeszkolonych ...
Udana premiera Warsaw Industry Week 2016 W dniach 7-9 listopada Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe - PTAK Warsaw EXPO gości...
Wystartował portal Evoltec Access Dwóch pierwszych klientów Evoltec otrzymało dostęp do najnowszej platformy ...
Stacje mocujące SCHUNK VERO-S NSL mini - małe a mocne Stacje mocujące serii SCHUNK VERO-S NSL mini 100-25 zapewniają duże siły mocujące w ogran...
Partnerzy