Chwytak zatrzaskowy do ustalenia pozycji osłon
Firma Elesa+Ganter wprowadziła do sprzedaży nowy typ chwytaka zatrzaskowego GN 4490, przeznaczonego do ustalenia pozycji osłon, klap, pokryw, itp.
Chwytaki przytrzymują drzwi ustaloną siłą, po przekroczeniu której następuje zwolnienie blokady zatrzaskowej, umożliwiając swobodny ruch osłony. Zatrzaśnięcie następuje również poprzez pokonanie określonej siły, wynikającej z nacisku sprężyn.
Korpus GN 4490 jest wykonany ze stopu cynku pokrytego powłoką z żywicy epoksydowej w kolorze czarnym lub srebrnym (rys. 1). Mechanizm zatrzaskowy składa się z nierdzewnych sprężyn i kulek, które są prowadzone w tworzywowych gniazdach, aby nie dopuścić do zatarcia i unieruchomienia blokady (rys. 2). Zastosowanie odlewu z cynku nadaje elementom odpowiednią sztywność, zapobiegając ewentualnym niepożądanym odkształceniom sprężystym.
![]() |
| Rys. 2. Budowa chwytaka zatrzaskowego GN 4490 |
Element przytrzymywany (swoim kształtem przypominający literę „T”) może zatrzaskiwać się w gnieździe od czoła lub z boku (rys. 3) w zależności od potrzeb konkretnego zastosowania. Dzięki temu chwytak GN 4490 jest wyjątkowo uniwersalnym produktem, który może znaleźć zastosowanie w:
- osłonach wahadłowych mocowanych na zawiasach
- drzwiach przesuwnych.
![]() |
| Rys. 3. Element przytrzymywany może zatrzaskiwać się w gnieździe od czoła oraz pod kątem 90° |
Chwytaki występują w kilku rozmiarach, a każdy rozmiar wyposażony jest w sprężyny o różnej sile przytrzymania: standardowej i wysokiej. Dzięki temu konstruktor ma możliwość doboru rozwiązania optymalnego do projektowanej aplikacji. Siła przytrzymania FH (rys. 4) jest określona w karcie katalogowej i w zależności od wielkości chwytaka może wynosić od 25 N do nawet 125 N.
![]() |
| Rys. 4. Siła przytrzymania FH potrzebna do otwarcia osłony przytrzymywanej przez chwytak zatrzaskowy GN 4490 |
Chwytaki zatrzaskowe GN 4490 sprawdzą się w:
- miejscach, gdzie osłony muszą być często i łatwo otwierane oraz zamykane
- maszynach i urządzeniach, które generują drgania powodujące przypadkowe otwieranie osłon
- maszynach i urządzeniach, które generują drgania prowadzące do niechcianego uaktywniania systemów bezpieczeństwa, wynikającego ze stosowania wyłączników krańcowych.
Chwytaki GN 4490 rekomendujemy wraz z zawiasami z wbudowanym wyłącznikiem bezpieczeństwa:
- CFSQ,
- CFSW,
- GN 139.1,
- GN 139.5.
Element ten może być również stosowany w systemach zbudowanych z profili konstrukcyjnych z rowkami teowymi (rys. 5).
![]() |
| Rys. 5. Montaż GN 4490 na profilu konstrukcyjnym z rowkami teowymi |
Źródło: ELESA+GANTER
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Trendy technologiczne na 2026 rok - Raport IFR
- Laser, plazma czy waterjet?
- Nowy program inwestycyjny do 2035 roku
- Polska utrzymuje tempo wzrostu
- Produkcja wzrosła mocniej od prognoz
- Jak magazyn energii może obniżyć koszty w przemyśle CNC?
- Budżet UE 2028–2034. Miliardy euro dla przemysłu
- Jak AI zmienia codzienność planowania produkcji?
- UE inwestuje w przemysł stalowy
- MIK: lepsze nastroje firm
- Palniki spawalnicze na zamówienie
- Polski przemysł odbił w 2025 roku
- UE zaostrza ochronę rynku stali przed importem
Firma norelem rozszerza asortymen
Firma norelem rozszerza asortyment o 30 000 nowych komponentów standardowych. Firm...
Kompleksowo dla obróbki metali na TOOLEX 2019
Międzynarodowe targi TOOLEX to jedno z wiodących wydarzeń w Europie Środkowo-Wschodniej. Z...
Targi FASTENER POLAND® 2023 za nami
Dwa dni branżowych spotkań, tysiące rozmów, goście z kilkudziesięciu krajów...
Jak unieruchomić detal w zależności od procesu produkcyjnego
Szybkie i powtarzalne mocowanie przedmiotów w różnego rodzaju procesach pro...
Przewodnik po Targach STOM 2022
Pandemia wymusiła na Targach Kielce dwukrotne przeniesienie „Przemysłowej Wiosny ST...
Jak skalibrować poziomicę?
Jedno z najprostszych urządzeń pomiarowych - poziomica, służy do wyznaczania poziomu lub ...




