Spawarka laserowa alternatywą dla tradycyjnego spawania
Istnieje kilka tradycyjnych metod spawania i łączenia metali. Zaliczamy do nich spawanie metali w gazie obojętnym, wolframowym gazem obojętnym i zgrzewanie punktowe. Wzrost oczekiwań w stosunku do jakości, szybkości i precyzji łączenia elementów metali spowodował, że efekty osiągane przy zastosowaniu tych technologii stały się niewystarczające. Zdecydowanie lepiej w tym zakresie sprawdzają się nowoczesne spawarki laserowe.
Precyzyjne i wydajne spawarki laserowe
Proces spawania laserowego polega na stapianiu obszaru styku przy użyciu wiązki promieni laserowych w osłonie gazu obojętnego. Wiązka ta charakteryzuje się energią o dużej gęstości, co sprawia, że spawarka laserowa jest w stanie pracować na elementach o bardzo małych grubościach. Ponadto w efekcie powstaje element o bardzo dokładnym, praktycznie niewidocznym łączeniu, co przekłada się nie tylko na jego trwałość, ale i estetyczny wygląd.
O wydajności pracy spawarki laserowej w znaczącym stopniu decydują zastosowane w niej podzespoły. Doskonałymi parametrami pracy wyróżnia się obecnie źródło fibrowe, które zostało zastosowane w spawarce laserowej FANUCI 3.0 PRO GenX oferowanej m.in. przez Centrum Maszyn CNC. Źródło fibrowe zabezpieczone jest przed odbiciem wiązki, a rezonator osiąga bardzo wysoką moc wyjściową, co z kolei skutkuje optymalną wydajnością przy ponadprzeciętnej jakości spawania.
Maszyny przyjazne człowiekowi i środowisku
Spawarki laserowe są urządzeniami wykorzystującymi nie tylko innowacyjny proces łączenia metali, ale również materiały i konstrukcje o podwyższonej trwałości. Technologia spawania laserowego nieustannie się rozwija, również w obszarze bezpieczeństwa pracy. W spawarce laserowej Fanuci przykładowo zastosowano system filtrów PRO CleanAir, odpowiadający za automatyczne usuwanie pyłów i oparów. Dzięki temu szkodliwe substancje nie wydostają się na zewnątrz, nie przedostają się do powietrza i tym samym nie zagrażają zdrowiu człowieka i środowisku naturalnemu. Ma to jednak związek również z wydłużoną żywotnością maszyny, która jest w stanie dłużej pracować przy pełnej sprawności.
Bezpieczne w użytkowaniu
Bardzo ważnym elementem spawarki laserowej jest głowica laserowa. Decyduje ona zarówno o prędkości spawania, jak też bezpieczeństwie pracy całego urządzenia. W spawarce Fanuci zastosowano głowicę Fanuci PRO Wobble 3.0 GenX z systemem ruchomej wiązki. Opatentowany mechanizm napędzający soczewkę skupiającą pozwala na jej automatyczną zmianę położenia. Co ważne, głowica jest chłodzona w tym przypadku wodą, a nie, jak jest to w większości tego typu urządzeń, powietrzem. To przekłada się na stabilniejszą i ciągłą pracę. Bezpieczne użytkowanie spawarki laserowej w tym przypadku jest też równoznaczne z komfortem i wygodą jej obsługi. Wyróżnia się ergonomicznym kształtem i stosunkowo niewielką wagą.
Zastosowanie spawarek laserowych
Spawarki laserowe znalazły swoje zastosowanie w wielu obszarach przemysłu:
- Branży motoryzacyjnej
- Branży lotniczej
- Elektronice
- Produkcji urządzeń sanitarnych
- Astronautyce
- Przetwórstwie spożywczym.
Spawarki laserowe doceniane są przede wszystkim wszędzie tam, gdzie liczy się precyzja, ponadprzeciętna dokładność, powtarzalność i wydajność pracy. Już stanowią niezawodne wsparcie w branży przemysłowej, a wciąż są na etapie rozwoju, więc ich przyszłość jest bardzo obiecująca.
Źródło: Centrum Maszyn CNC
Redaktor: MRR
80-701 Gdańsk
+48 58 728 2 601
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- Laserowe innowacje Yamazaki Mazak na EuroBLECH 2024
- Nowości w branży cięcia CNC od Eckert na EuroBLECH 2024
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Nowy system powlekania INVENTA PVD z technologią łukową
- Już 13 listopada 13 edycja STIGO User Day
- Nowoczesna produkcja na TOOLEX i ExpoWELDING