Szukaj w działach:

Galwanizacja czy cynkowanie ogniowe - co i kiedy wybrać?

 

Galwanizacja
 

Odpowiednie zabezpieczenie stalowych elementów i konstrukcji przed korozją spowodowaną warunkami atmosferycznymi zapewnia im dłuższą trwałość bez potrzeby przeprowadzania napraw czy nawet ich wymiany. W tym celu stosuje się jedną z najpopularniejszych metod ochrony - cynkowanie. Ze względu na to, że jest ono stosowane powszechnie w wielu gałęziach przemysłu takich jak budowlanej, samochodowej lub lotniczej, wykorzystuje się różne metody cynkowania. W artykule zostaną omówione i porównane dwie z nich, czyli galwanizacja i cynkowanie ogniowe.

Na czym polega cynkowanie?

Cynkowanie polega w skrócie na pokryciu powierzchni przedmiotu wykonanego ze stali cienką powłoką cynku. Dzięki temu staje się ona odporniejsza na rdzę. Aby była jak najbardziej efektywna stosuje się różne technologie cynkowania: galwaniczną i ogniową. Różnice pomiędzy nimi są bardzo duże i wynikają z innego przebiegu procesów oraz właściwości, które zyskuje przedmiot poddany danej metodzie.

Cynkowanie galwaniczne

Nim powierzchnia zostanie poddana cynkowaniu galwanicznemu, należy ją odpowiednio przygotować - odtłuścić i poddać trawieniu, aby usunąć korozję. Następnie dochodzi do właściwego procesu opartego o elektrolizę (gdzie źródłem napięcia jest prąd elektryczny). Cynk osadza się na powierzchni podczas kąpieli w roztworach chemicznych, które go zawierają. Najpopularniejszym rodzajem galwanizacji jest cynkowanie, ale np. dla uzyskania większej estetyki lub innych właściwości przedmioty pokrywa się też złotem, miedzią, niklem czy kadmem.

Przedmioty poddane cynkowaniu galwanicznemu zyskują gładką i jednolitą powłokę bez zgrubień oraz nadlewów, co wpływa na wspomnianą już estetykę. Niestety metoda ta posiada pewną wadę - powłoka jest bardzo cienka i przez to mniej trwała. Łatwiej ulega uszkodzeniom mechanicznym i jest bardziej podatna na niekorzystne działanie pogody i korodowanie. Im bowiem grubsza warstwa cynku, tym lepsze zabezpieczenie powierzchni.

cynkowanie ogniowe
Fot.: Cynkowanie ogniowe 

Cynkowanie ogniowe

Polega na zanurzeniu przedmiotu w rozgrzanym i ciekłym cynku. Temperatura kąpieli waha się od 445 do nawet 460°C i trwa zwykle kilkanaście minut. W ten sposób otrzymuje się grubą i trwałą powłokę na zewnątrz, jak i wewnątrz konstrukcji. Do tego przylega ona na tyle ściśle, że nawet jeśli przedmiot ulegnie pęknięciu, to skoroduje tylko powłoka na nie stal. Przedmioty poddane cynkowaniu ogniowemu np. słupy, panele, bramy, nie wymagają też dodatkowego malowania. Powłoka jest bardzo wytrzymała, solidna i gwarantuje długotrwałą ochronę. Dlatego, jeśli trwałość i solidność są bardziej istotne niż na walory estetyczne, stosuje się cynkowanie ogniowe.


Źródło: Staleo.pl
Redaktor: MRR

Dodano 04.01.2021
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

 • Reklama

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy