Szukaj w działach:

PLASTPOL mocna pozycja w Polsce i Europie

 

XXI Międzynarodowe Targi Plastpol 2017
Fot.: Targi Kielce 

Podczas XXI Międzynarodowych Targów Plastpol, które 26 maja zakończyły się w Kielcach, można było przekonać się o dobrej kondycji nie tylko krajowych, ale i światowych firm przetwórstwa tworzyw sztucznych. 

Bilans tegorocznych targów to 806 firm z 36 krajów świata i 18 900 zwiedzających w ciągu 4 targowych dni. Wystawa była większa pod względem powierzchni niż w roku ubiegłym, zajmując 34 000 metrów kwadratowych.

Na największej imprezie sektora w Polsce i jednym z cenionych wydarzeń tej branży w Europie pokazali się liderzy polskiego rynku przetwórstwa tworzyw sztucznych oraz recyklingu. Firm zajmujących się recyklingiem przybywa na Plastpolu stopniowo, od kilku lat. Jednak ponad 50 procent wystawców stanowili w 2017 roku przedstawiciele zagranicznych przedsiębiorstw między innymi z: Niemiec, Austrii, Włoch, Francji, Holandii, Belgii, Czech, Danii, Hiszpanii, Grecji, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Litwy, Izraela, Portugalii, Szwecji, Turcji, Rosji, USA, Słowacji, Węgier, Egiptu, Chiny, Japonii oraz Malezji. Najpokaźniejszą reprezentację tworzyły tradycyjnie firmy z Niemiec i Włoch. Spora grupa prezentowała możliwości branży tureckiej czy chińskiej.

- „Dzięki tak licznej reprezentacji zagranicznej, Plastpol jest najbardziej międzynarodową wystawą spośród wszystkich targów branżowych odbywających się w Polsce” - mówi dr Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce. - „Od lat kielecka wystawa cieszy się rosnącym zainteresowaniem zwiedzających z kraju i zagranicy, w tym roku odwiedziło ją 18.900 osób".Plastpol - ceniona wystawa o europejskiej randze

XXI edycja Targów Plastpol umocniła swą rolę wiodącego miejsca spotkań sektora przetwórstwa tworzyw sztucznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Poświadczają to wystawcy między innymi z Czech, Słowacji, Węgier, Ukrainy, Austrii, Litwy, Łotwy oraz Estonii, gdzie targi podobnej pozycji po prostu się nie odbywają. Zagraniczne firmy są chętne do kooperacji z polskim rynkiem, gdyż ten rozwija się bardzo dynamicznie.

- „To bardzo udana dla nas edycja" - mówił na zakończenie targów Marcin Zemczak z Grupy Azoty. - „Odwiedziło nas wielu klientów, padło wiele ciekawych pytań, o wielu interesujących rzeczach się dowiedzieliśmy. Targi uważamy za udane".

- „Z roku na rok zarówno targi kieleckie, jak i miasto Kielce, cała infrastruktura, logistyka, baza hotelowa – wszystko się rozwija. Jesteśmy zawsze mile zaskoczeni i do Kielc będziemy przyjeżdżać jeszcze długo" – dodawała Iwona Kołata z firmy Albis.

- „Jesteśmy w Kielcach po raz szósty. Plastpol to unikatowe wydarzenie w tej części Europy, dedykowane specjalnie branży tworzyw sztucznych. Nie tylko ważne dla Polski, ale i sąsiadujących krajów. Na decyzję o wzięciu udziału miał wpływ ilość jakość zwiedzających" - komentował Mustafa Palabiyik, z firmy Ustun is Makina z Turcji.

- „Jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani, Plastpol jest najlepszy, już potwierdziliśmy swój udział w 2018 roku" – mówił Paolo Gasparotto z firmy Maretto z Włoch.

Smart produkcja przewodnim trendem targów Plastpol

Smart produkcja oraz wszechobecna cyfryzacja okazały się dominującym trendem podczas tegorocznej edycji targów Plastpol. Na wielu stoiskach można było zobaczyć najnowsze maszyny, roboty, linie produkcyjne w pełni zinformatyzowane, współdziałające ze sobą, komunikujące się nie tylko w obrębie linii produkcyjnej, ale informujące także nadzorującego je człowieka o błędach, potrzeby zrobienia zamówienia na przykład na kończące się tworzywo. W czasie czterech targowych dni maszyny sprzężone zgodnie z ideą „Przemysłu 4.0” pokazywały na żywo swe możliwości, produkując wiele różnych przedmiotów codziennego użytku. Korzyści było widać jak na dłoni: zoptymalizowana produkcja, mniej błędów w procesie, krótszy czas wykonania produktów.

Smart produkcja przewodnim trendem targów Plastpol 2017
Fot.: Targi Kielce  

Branża przetwórstwa w liczbach - eksperci podsumowali wyniki 2016 r.

W czasie tegorocznych Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy branża podsumowała ubiegły rok. Według danych Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych przedstawionych podczas jubileuszowej X Konferencji Branży Tworzyw Sztucznych, która miała miejsce w przededniu Plastpolu, znacznie wzrosły inwestycje, zatrudnienie, a w górę poszybował także wskaźnik sprzedanej produkcji polskich firm.

- „Na przestrzeni około 10 lat udało się krajowym producentom zwiększyć udział w przetwórstwie tworzyw sztucznych Unii Europejskiej o 40 procent" - mówił Robert Szyman, dyrektor Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych. - „W roku 2016 zanotowaliśmy 7-procentowy wzrost produkcji sprzedanej, wzrost inwestycji o 10 procent i zatrudnienia prawie o 6 procent".

Plastpol nie istniałby bez konferencji PlasticsEurope Polska organizowanej 23 maja, w dniu otwarcia targów, na 27-metrowej wieży widokowej Targów Kielce. Fundacja podzieliła się kolejnymi danymi branży dla Polski i Europy.

- „Polska pozostaje na szóstym miejscu pod względem zapotrzebowania na tworzywa w Europie po Niemczech, Włoszech, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii"  - informował podczas konferencji Kazimierz Borkowski, dyrektor PlasticsEurope Polska. - „Biorąc pod uwagę segmenty zastosowań w ogólnym zużyciu tworzyw, udział sektora opakowaniowego wzrósł do 33,5%, w porównaniu do 31,5% w roku ubiegłym, natomiast zmalał udział sektora budowlanego - z 27,6% do 24,4%. Niezmiennie od kilku lat rośnie udział sektora motoryzacyjnego (wzrost do 9,4%) oraz E&E (6,2%)".

Gala Platinum oraz Omniplast - najlepsi nagrodzeni

Tradycyjnie 10 znawców branży przetwórstwa tworzyw sztucznych, pierwszego dnia targów, w samo południe zmierzyło się z pytaniami finału konkursu Omniplast. W tegorocznym konkursie pierwsze miejsce zajął Michał Kurleto z firmy Wadim Plast, kolejna lokata przypadła Adrianowi Nowakowi z  Synventive, natomiast trzecie miejsce zajęła jedyna kobieta w gronie zwycięzców - Agata Lechocka z firmy Master Colors. Nagrody wręczono zwycięzcom na Gali Platinum Plast.

Jak każdego roku podczas Gali Platinum Plast nagrodzono Medalami Targów Kielce oraz wyróżnieniami najlepsze produkty, oraz ciekawie zaaranżowane stoiska. Komisja konkursowa Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL pod przewodnictwem prof. dr hab. inż. Józefa Koszkula, reprezentującego Politechnikę Częstochowską, przyznała 6 medali oraz 11 wyróżnień w trzech kategoriach. 

PLASTPOL 2017 - zobacz laureatów nagród i wyróżnień

PLASTPOL 2017 Targi Kielce stoisko Grupy Azoty - Piotrem Żyła
Fot.: Targi Kielce 

Mocna dawka wiedzy

Na Plastpolu także w tym roku nie zabrakło merytorycznej dawki wiedzy. W programie zalazło się dużo propozycji o charakterze naukowych i technicznym. Dwudniowe, otwarte seminarium techniczne Plastech Info odbyło się pod hasłem przewodnim: „Organizacja i zarządzanie procesem produkcji w sektorze przetwórstwa tworzyw sztucznych”.

Firma Albis swój jubileusz świętowała przy muzyce fortepianowej, podczas targów w Kielcach Mol Group ogłosił swą strategię na najbliższe lata, Igus rozdał w czasie spotkania z branżą i dziennikarzami, nagrody Manus. Miałą miejsce także konferencja firmy Fado zatytuowana „Zastosowanie technologii przyrostowych w przemyśle tworzyw sztucznych”. Dużą atrakcją wystawy okazały się również spotkania ze sportowcami na stoisku Grupy Azoty - Piotrem Żyłą, który przez niemal godzinę rozdawał autografy i fotografował się z fanami, a także siatkarzami ZAKSA Kędzierzyn - Koźle i siatkarkami Chemika Police. W trakcie czterech targowych dni na stoiskach polskich i zagranicznych firm zorganizowano wiele prezentacji, eventów, spotkań z dziennikarzami czy pokazów.

Kolejna XXII edycja Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL za rok w terminie 22-25 maja 2018 roku.


Więcej o Targach PLASTPOL 2018 na Staleo.plŹródło: Targi Kielce, Staleo.pl


Dodano 06.06.2017
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Konkurs

  Newsletter

  Partnerzy