Targi Kielce - to już 25 LAT
Fot.: Targi Kielce |
Uroczysta gala jubileuszu 25-lecia Targów Kielce odbyła się w poniedziałek, 20 listopada, w Teatrze Polskim w Warszawie. Wzięło w niej udział niemal 900 osób.
- „Mam zaszczyt, ale i radość uczestniczyć w targowym życiu od 25 lat. Proszę więc o wyrozumiałość dla osobistej refleksji: Kiedy 25 lat temu przystępowałem do organizacji I Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, pierwszych w ogóle targów w Kielcach, pomimo wielu głosów wtedy poddających w wątpliwość sens tego przedsięwzięcia, stojąc na czele zaledwie 5-osobowego zespołu, nie wątpiłem, że odniesiemy sukces. Ale w najśmielszych marzeniach nie sądziłem, że po 25-latach kielecki ośrodek targowy z przysłowiowego kopciuszka na polskiej scenie wystawienniczej stanie się jednym z wiodących ośrodków targowych w naszej części Europy” – mówił podczas gali jubileuszowej dr Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce.
Sukces Targów dzięki współpracy
W czasie uroczystości nie mogło zabraknąć historii. To ona doprowadziła bowiem Targi Kielce do pozycji, w której aktualnie się znajdują. Nie udałoby się to jednak, gdyby nie zaangażowanie wielu osób, a także podmiotów. – „Przez te 25 lat – trzeba przyznać – Targi Kielce miały sporo szczęścia. Na przykład do osób, które uwierzyły w sens i pomogły w utworzeniu ośrodka targowego: mieliśmy szczęście do ówczesnego prezydenta miasta Roberta Rzepki i wojewody kieleckiego Józefa Płoskonki, wybitnych przedstawicieli wręcz ikon kieleckiego biznesu: panów Witolda Zaraski, twórcy kieleckiego Exbudu i Michała Sołowowa, twórcy świetności wielu firm. W tej grupie były na szczęście także takie osoby jak Stanisław Gieroń, ówczesny dyrektor w kieleckim urzędzie wojewódzkim i Roman Musiał, ówczesny dyrektor Mesko” – wymieniał prezes Andrzej Mochoń.
Zaznaczył, że Targi Kielce od samego początku miały silne wspieracie miasta. - „Tych dobrych relacji z Miastem, które są jednym z czynników naszego sukcesu, zazdroszczą nam inne ośrodki targowe” – podkreślił prezes Mochoń.
O pomyślnej współpracy mówił także obecny na ceremonii prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Wspomniał przy tym, że Kielce mogą być nazywane ExpoCity. – „Taki ośrodek targowy jest elementem miastotwórczym. Korzyści z Targów czerpie całe miasto” – zauważył prezydent Wojciech Lubawski.
Kieleccy artyści na jubileuszu
Uroczysta gala jubileuszowa z okazji 25-lecia Targów Kielce odbyła się w Teatrze Polskim w Warszawie. Zjawiło się na niej niemal 900 zaproszonych gości. Samo miejsce zostało z resztą wybrane nie bez powodu. - „Jeśli dziś jest święto, jubileusz 25-lecia działalności, to musi być inaczej niż zwykle - zwykle to Państwo, i to od tylu już lat przyjeżdżacie do nas. Dziś to my przyjechaliśmy do Państwa” – wyjaśniał prezes Mochoń.
Jubileusz na scenie Teatru Polskiego w Warszawie uświetnili rodzimi artyści. Kielecki Teatr Tańca przedstawił spektakl „Alicja w Krainie Czarów”. Po tancerzach na scenie wystąpili również kielecki gitarzysta oraz kompozytor Piotr Restecki i Chór Kameralny Fermata. - „Zabraliśmy przekonanie, że w Kielcach można robić biznes, ale postanowiliśmy pokazać Państwu to, co być może umknęło Waszej uwadze podczas pobytów w Kielcach - zabraliśmy kieleckich artystów” – przemawiał do gości prezes Andrzej Mochoń.
W ten sposób zręcznie podjął temat Targów Kielce takich, jakie są 25 lat po ich założeniu. - „To, co wspólnie robimy, bo targi są Państwa udziałem, jest jak barwny ogród Alicji. Feeria barw, która towarzyszy naszej działalności, różnorodność form, tematów, szaleństwo pracy, często ponad siły. Jesteśmy drugim ośrodkiem targowym w Europie Środkowo-Wschodniej. Targowe Kielce są znane na wystawienniczej mapie nie tylko Starego Kontynentu” – podkreślił prezes Mochoń.
Podczas gali nie zabrakło także przedstawicieli polskiego parlamentu, którzy odczytali listy skierowane do prezesa Targów Kielce i prezydenta Kielc przez marszałków Sejmu i Senatu.
Targi Kielce to drugi w Europie Środkowo-Wschodniej organizator targów oraz wystaw i jeden z dwóch liderów targowych w Polsce. Aktualnie posiada 90 000 metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej, w tym 36 000 m kwadratowych w 7 pawilonach wystawienniczych z nowoczesną infrastrukturą. W kalendarzu Targów Kielce jest ponad 75 wydarzeń rocznie – targów i wystaw, a także 700 konferencji. Kielecki ośrodek odwiedza blisko 250 tys. zwiedzających i gości z blisko 60 krajów.
Zainteresowani historią Targów Kielce, ciekawymi wydarzeniami oraz możliwościami Targów Kielce, mogą znaleźć wiele informacji w Serwisie Specjalnym poświęconym Jubileuszowi 25-lecia Targów Kielce www.plus.echodnia.eu/swietokrzyskie/25_lat_targow_kielce.pl
Źródło: Targi Kielce
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- Laserowe innowacje Yamazaki Mazak na EuroBLECH 2024
- Nowości w branży cięcia CNC od Eckert na EuroBLECH 2024
- Nowy system powlekania INVENTA PVD z technologią łukową
- Nowoczesna produkcja na TOOLEX i ExpoWELDING
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Zwinne zarządzanie produkcją jednostkową
- Dni Otwarte +Abplanalp w Warszawie
- Warsztaty technologiczne w CNC Center of Excellence
- Aukcja maszyn spółki Peter Drösser GmbH
- Mazak Open House