Szukaj w działach:

Urządzenia pomiarowe do szybkich i precyzyjnych pomiarów

 

Skanery elementów obrotowych
 

W nowoczesnych i zautomatyzowanych zakładach przemysłowych bardzo istotną rolę odgrywają pomiary. Dlatego stosuje się różnorodne urządzenia pomiarowe, które są w stanie obiektywnie, dokładnie i szybko przedstawić wyniki dla nawet skomplikowanych kształtów. 

Maszyny pomiarowe - informacje ogólne

Maszyny pomiarowe wykonują przestrzenne pomiary elementów nie dających się zmierzyć zwykłymi przyrządami takimi jak długościomierz, czy suwmiarka. Urządzenia wyposażone w odpowiednie oprogramowanie, dokonują kilku pomiarów w zautomatyzowany sposób i przedstawiają wyniki w przyjazny sposób tak, aby ich opracowanie nie było skomplikowane oraz długotrwałe. Mogą więc zastąpić kilka tradycyjnych narzędzi.

Obecnie w przemyśle stosuje się rozmaite maszyny pomiarowe w zależności od wielkości przedmiotów i branży, w której są stosowane. Bardzo często spotkać można się z maszynami portalowymi i mostowymi (do mierzenia do dużych nawet 16 m przedmiotów), wspornikowymi (małe elementy do 800 mm), ale też wysięgnikowymi (zakres 800 mm do 2000 mm) lub kolumnowymi z obrotowym stołem.

Oprócz tego popularne są również maszyny współrzędnościowe. Dokładne przestrzenne pomiary możliwe są dzięki wyznaczaniu figur geometrycznych, z jakich złożony jest dany przedmiot. Następnie punkty pomiarowe zostają przetworzone przez maszynę. Za pomocą tej techniki pomiarowej udaje się wyznaczyć różne zakresy pomiaru nawet, jeśli element ma skomplikowany kształt.

Innym przykładem urządzenia pomiarowego są również wyważarki przemysłowe. Stosuje się je do wykonywania pomiarów drgań, wyważania elementów maszyn i analizy ich stanu technicznego. Obecnie za ich pomocą można sprawdzić również prędkość obrotową wirujących elementów, czy temperaturę pracy. Służą do diagnostyki nie tylko w warsztatach samochodowych do wyważania kół, ale też te specjalistyczne badają stan techniczny na przykład turbosprężarek, elementów wirnika w silniku, walców papierniczych itp. Wyważarki przemysłowe przeznaczone są więc do weryfikacji stanu technicznego i kontroli jakości maszyn. Dzięki nim udaje się uniknąć wielu awarii i zapobiec zastojom w ich pracy.

Urządzenia pomiarowe - szerokie spektrum zastosowań

Tego typu maszyny są użyteczne w wielu gałęziach przemysłu. Pomiary skomplikowanych elementów lub detali, ale również dużych maszyn to niezbędny proces produkcji. Dlatego tak chętnie wykorzystywane są w zakładach stoczniowych, lotniczych, kolejowych i oczywiście motoryzacyjnych.


Redaktor: MRR
Źródło: Staleo.pl


Dodano 09.07.2020
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

 • Reklama

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy