Gazy przemysłowe, techniczne i spawalnicze dla przemysłu metalowego
Gazy techniczne mają zastosowanie nie tylko w przemyśle metalowym - procesach hutniczych i spawalniczych, ale także wykorzystuje się je w wielu często odmiennych branżach.
Z powodzeniem znajdują zastosowanie choćby medycynie, przemyśle spożywczym lub badaniach naukowych. W tym tekście skupimy się jednak na wyjaśnieniu, czym są gazy techniczne, ich klasyfikacji oraz typowych zastosowaniach w przemyśle metalowym.
Gazy techniczne - definicja
Choć to pojęcie może wydawać się skomplikowane do wyjaśnienia to tak naprawdę definicję gazów technicznych można przedstawić w dwóch niedługich zdaniach. Przede wszystkim gazy tego typu przechowuje się w skroplonej postaci, w butlach pod wysokim ciśnieniem. Poza tym są produkowane na dużą skalę i wykorzystuje się je w trakcie różnych procesów produkcyjnych.
Podstawowa klasyfikacja i rodzaje gazów technicznych
Choć dzisiaj zostaną opisane tylko najczęściej stosowane gazy techniczne to i tak warto rozpocząć od ich podstawowego podziału i krótkiej charakterystyki. Otóż te stosowane w przemyśle spawalniczym dzieli się zwykle na palne i osłonowe. Pierwsze są bardzo istotne w procesie spawania, ponieważ odpowiadają za doprowadzenie wysokiej temperatury w momencie spawania, a ta jest niezbędna do podgrzewania metali, topnienia i w efekcie ich łączenia albo cięcia. Do gazów palnych zalicza się na przykład tlen, acetylen, propan lub butan. Z kolei rolą gazów osłonowych, jak sama nazwa wskazuje, jest ochrona spoiny albo łuku przed negatywnym działaniem gazów, które tworzą się w atmosferze. Gazy te, czyli między innymi dwutlenek węgla, argon czy azot, chronią spaw przed korodowaniem i uodparniają na znaczne obciążenia mechaniczne. Teraz przyjrzymy się 4 gazom, 2 z każdego typu.
Acetylen - gaz palny
Gaz ten jest prawie bezwonny (nieprzyjemna woń pojawia się tylko, kiedy jest zanieczyszczony), jest bezbarwny i lżejszy od powietrza. Poza tym jest bardzo wydajny, a także jako jedyny palny gaz techniczny wytwarza naprawdę dużą temperaturę. Spalanie przebiega więc z wykorzystaniem małej ilości tlenu i przy niewielkim stężeniu wilgoci. Stworzone powierzchnie nie zawierają dzięki temu tlenków. Jego wadą jest podatność na wybuchy w momencie, gdy zmiesza się z powietrzem. Wspomniane właściwości sprawiają, że stosuje się go w pracach podziemnych, ale też do spawania gazowego i cięcia.
Tlen - gaz palny
Okazuje się, że ten bezwonny i niemający barwy gaz jest nieodzowny w każdym procesie spalania gazem. Pozwala na spalanie stali, ale też cementu, szkła czy aluminium, dlatego ma szerokie zastosowanie w przemyśle. Oprócz tego wchodzi w reakcje z innymi gazami (wysoki stopień reaktywności), przez co podwyższa temperaturę spalania. Ponadto umożliwia dobrą kontrolę procesu nagrzewania, mniejszą emisję tlenku azotu i gazów cieplarnianych.
Argon - gaz osłonowy
Argon podobnie jak tlen nie posiada barwy ani zapachu. Jest za to cięższy od powietrza i nie wchodzi w reakcje chemiczne. Używa się go bardzo często w przemyśle spawalniczym do przecinania, spawania, a także jako osłony w momencie spawania elementów, które mogą się utlenić.
Dwutlenek węgla - gaz osłonowy
Dwutlenek węgla to bezwonny, bezbarwny, cięższy od powietrza i dobrze rozpuszczalny w wodzie gaz. Stosowany w spawalnictwie w połączeniu z argonem. Dzięki tej mieszance można uniknąć dymu i odprysków w czasie procesu spawania (tylko metodą MIG).
Znajdź firmę oferującą gazy techniczne na Staleo.pl
-->https://staleo.pl/katalog-firm/handel-i-produkcja/gazy-techniczne
Zdjęcie: https://pixabay.com
Redaktor: MRR
Źródło: Staleo.pl
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- VPX - wielofunkcyjne narzędzia do frezowania
- Open House Pleszew 2024
- Dni Otwarte Abplanalp w Mysłowicach
- Dynamika przemysłu w sierpniu 2024 roku
- Weź udział w Branżowych Targach Pracy