Szukaj w działach:

Druk 3D i drukarki 3D - informacje podstawowe

 

drukowanie 3d
 

Drukowanie 3D (zwane też drukowaniem przestrzennym) to metoda polegająca na wytwarzaniu obiektów trójwymiarowych przez nakładanie warstwa po warstwie materiału budulcowego i jego spajaniu.

Aby proces mógł sprawnie przebiegać, potrzebne są model komputerowy (trójwymiarowy), odpowiedni program (tzw. slicer), drukarka 3D i materiał. Choć technologia ta znana jest od 1984 r. (w tym właśnie czasie Charles Hull wynalazł stereolitografii) ciągle zadziwia i znajduje zastosowanie w coraz różniejszych gałęziach przemysłu, ale też branżach niekomercyjnych. Obecnie na rynku istnieje wiele modeli drukarek 3D różniących się od siebie konstrukcją, parametrami czy przeznaczeniem. Znajomość podstawowych typów i zastosowań z pewnością zachęci do dalszego zagłębiania się w temat druku 3D i drukarek 3D.

Materiały wykorzystywane do drukowania 3D

Rosnąca popularność druku i drukarek 3D sprawia, że wykorzystuje się go na coraz większą skalę i wręcz szuka dla niego nowych obszarów zastosowania. Dotyczy to również materiałów wykorzystywanych do drukowania przestrzennego. Nikogo nie dziwią już wydruki z gumy, żywicy, plastiku, metalu czy papieru albo piasku. Technologię tę zastosowano nawet do stworzenia domu, materiałem budulcowym był w tym wypadku beton. Dziwią już wydruki z czekolady, a tym bardziej restauracja, która serwuje dania z drukarki 3D.

materiał do druku 3d
 

Najpopularniejsze rodzaje druku 3D

Wydruki 3D mogą obecnie różnić się od siebie pod wieloma względami. Urządzenia mają różne możliwości i stosuje się je do rozmaitych celów. Dlatego klasyfikując je, zwraca się uwagę na szybkość pracy, stopień jej dokładności, stosowany materiał i sposób jego nakładania np. czy odbywa się to poprzez stapianie, naświetlanie czy wyciskanie. Zwykle przedstawia się jednak 6 typów technologii wydruku 3D:

 • FDM (Fused Deposition Modelling) - druk odbywa się przez wyciskanie przez dysze termoplastycznego materiału w żyłce
 • MJP (Multi Jet Printing) - gdzie elementy drukowane są z żywic utwardzanych światłem UV
 • CJP (Color Jet Printing) - druk odbywa się w kolorach, a używa do niego gipsowego proszku, który jest zabarwiony tuszem
 • SLS (Selective Laser Sintering) - drukowanie zachodzi przy użyciu sproszkowanych tworzyw sztucznych, które są spiekane laserem
 • DMLS (Direct Metal Laser Sintering) - do druku stosuje się topione laserem proszki metali
 • Binder Jetting - drukuje się ze sproszkowanego metalu albo pisku i łączy wykorzystując ciekłe spoiwo.

 

drukowanie z kompozytów
 

Zastosowanie druku 3D

Nim urządzenia i wydruk 3D stał się bardziej powszechny, używano go i nadal to robi do budowania przestrzennych form i prototypów o nieskomplikowanym kształcie i niewielkich wymiarach. Wraz z rozwojem technologii zaczęto za ich pomocą tworzyć protezy, egzoszkielety, makiety architektoniczne. Oczywiście nie może zabraknąć wspomnianych wcześniej betonowych konstrukcji, smakowitych czekoladowych modeli i dań oraz zabawek, a nawet figur z lodu. Jak widać technologie druku 3D może ograniczyć jedynie ludzka wyobraźnia ta jednak, jak wiadomo jest ciągle pobudzana do tworzenia nowych rzeczy.


Redaktor: MRR
Źródło: Staleo.pl

Dodano 22.05.2020
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

 • Reklama

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy