Druk 3D i drukarki 3D - informacje podstawowe
Drukowanie 3D (zwane też drukowaniem przestrzennym) to metoda polegająca na wytwarzaniu obiektów trójwymiarowych przez nakładanie warstwa po warstwie materiału budulcowego i jego spajaniu.
Aby proces mógł sprawnie przebiegać, potrzebne są model komputerowy (trójwymiarowy), odpowiedni program (tzw. slicer), drukarka 3D i materiał. Choć technologia ta znana jest od 1984 r. (w tym właśnie czasie Charles Hull wynalazł stereolitografii) ciągle zadziwia i znajduje zastosowanie w coraz różniejszych gałęziach przemysłu, ale też branżach niekomercyjnych. Obecnie na rynku istnieje wiele modeli drukarek 3D różniących się od siebie konstrukcją, parametrami czy przeznaczeniem. Znajomość podstawowych typów i zastosowań z pewnością zachęci do dalszego zagłębiania się w temat druku 3D i drukarek 3D.
Materiały wykorzystywane do drukowania 3D
Rosnąca popularność druku i drukarek 3D sprawia, że wykorzystuje się go na coraz większą skalę i wręcz szuka dla niego nowych obszarów zastosowania. Dotyczy to również materiałów wykorzystywanych do drukowania przestrzennego. Nikogo nie dziwią już wydruki z gumy, żywicy, plastiku, metalu czy papieru albo piasku. Technologię tę zastosowano nawet do stworzenia domu, materiałem budulcowym był w tym wypadku beton. Dziwią już wydruki z czekolady, a tym bardziej restauracja, która serwuje dania z drukarki 3D.
Najpopularniejsze rodzaje druku 3D
Wydruki 3D mogą obecnie różnić się od siebie pod wieloma względami. Urządzenia mają różne możliwości i stosuje się je do rozmaitych celów. Dlatego klasyfikując je, zwraca się uwagę na szybkość pracy, stopień jej dokładności, stosowany materiał i sposób jego nakładania np. czy odbywa się to poprzez stapianie, naświetlanie czy wyciskanie. Zwykle przedstawia się jednak 6 typów technologii wydruku 3D:
- FDM (Fused Deposition Modelling) - druk odbywa się przez wyciskanie przez dysze termoplastycznego materiału w żyłce
- MJP (Multi Jet Printing) - gdzie elementy drukowane są z żywic utwardzanych światłem UV
- CJP (Color Jet Printing) - druk odbywa się w kolorach, a używa do niego gipsowego proszku, który jest zabarwiony tuszem
- SLS (Selective Laser Sintering) - drukowanie zachodzi przy użyciu sproszkowanych tworzyw sztucznych, które są spiekane laserem
- DMLS (Direct Metal Laser Sintering) - do druku stosuje się topione laserem proszki metali
- Binder Jetting - drukuje się ze sproszkowanego metalu albo pisku i łączy wykorzystując ciekłe spoiwo.
Zastosowanie druku 3D
Nim urządzenia i wydruk 3D stał się bardziej powszechny, używano go i nadal to robi do budowania przestrzennych form i prototypów o nieskomplikowanym kształcie i niewielkich wymiarach. Wraz z rozwojem technologii zaczęto za ich pomocą tworzyć protezy, egzoszkielety, makiety architektoniczne. Oczywiście nie może zabraknąć wspomnianych wcześniej betonowych konstrukcji, smakowitych czekoladowych modeli i dań oraz zabawek, a nawet figur z lodu. Jak widać technologie druku 3D może ograniczyć jedynie ludzka wyobraźnia ta jednak, jak wiadomo jest ciągle pobudzana do tworzenia nowych rzeczy.
Znajdź firmę oferującą drukarki 3D na Staleo.pl
--> https://staleo.pl/wiedza/4038/druk-3d-i-drukarki-3d-informacje-podstawowe
Redaktor: MRR
Źródło: Staleo.pl
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Zwinne zarządzanie produkcją jednostkową
- Mazak Open House
- Dynamika przemysłu w październiku 2024 roku
- Podstawowe typy łożysk precyzyjnych i ich charakterystyka
- Zabezpieczenia manipulatorów – bezpieczeństwo, które robi różnicę
- P-Weld – Innowacyjne Rozwiązania w Spawaniu
- Abas Business Solutions Poland podsumowuje wyjątkowy rok