Relokacja maszyn i linii produkcyjnych - najważniejsze informacje
Przedsiębiorstwa przemysłowe funkcjonują dzięki wielu specjalistycznym maszynom, często o skomplikowanych konstrukcjach oraz odpowiednio przygotowanym liniom produkcyjnym. Czasami bywa tak, że część z nich lub całość wyposażenia trzeba przenieść np. do innego oddziału firmy albo innej części. Transport do nowej lokalizacji nigdy nie jest łatwym przedsięwzięciem. Wymaga bowiem dużej wiedzy i umiejętności logistycznych oraz planowania, a także pozwoleń, uprawnień i odpowiedniego sprzętu.
W artykule przyjrzymy się najważniejszym kwestiom dotyczącym relokacji maszyn i linii produkcyjnym, aby jeśli zajdzie taka potrzeba wiedzieć ja się do niej zabrać i na co uważać w czasie jej przeprowadzania.
Relokacja maszyn i linii produkcyjnych - kto i kiedy przeprowadza?
Działania z zakresu relokacji maszyn najczęściej przeprowadzają firmy przemysłowe, fabryki, ale także wypożyczalnie sprzętu budowlanego lub rolniczego i dealerzy maszyn. Przeprowadzają ją więc głównie firmy mające duże zakłady lub kilka oddziałów, zmieniające siedzibę albo takie, które wynajmują sprzęt w ramach swojej działalności gospodarczej. Relokacja może odbywać się systematycznie lub w wyjątkowych przypadkach. Wszystko zależy od specyfiki branży i planów rozwoju przedsiębiorstwa.
Jak wygląda i na czym polega relokacja?
Maszyny i linie produkcyjne nie mogą być przetransportowane w standardowy sposób albo poruszać się drogach publicznych. Dlatego w tym wypadku potrzebne jest przeprowadzenie całej operacji po uprzednim przygotowaniu planu działania i z uwzględnieniem wszystkich niezbędnych przepisów. Pozwala to na sprawną, bezpieczną relokację i szybkie włączenie do pracy przeniesionych maszyn. Wymaga dobrej organizacji i wiedzy zarówno z zakresu technologii maszyn, jak i logistyki, a także powinna odbywać się w kompleksowy sposób. Na ten proces składa się zwykle: załadunek, transport, rozładunek, a następnie instalowanie maszyn i linii produkcyjnych.
Relokacja - o czym pamiętać?
Relokacja może mieć charakter zewnętrzny (maszyny są transportowane na znaczne odległości) bądź wewnętrzny (w obrębie firmy). W przypadku pierwszej opcji szczególną uwagę należy zwrócić na procedury bezpieczeństwa, chroniące maszyny i pracowników oraz zaplanowanie transportu. W czasie relokacji wewnętrznej szczególną uwagę przykłada się do dbałości o nieuszkodzenie infrastruktury, zachowanie ciągłości pracy produkcyjnych w zakładzie oraz bezpieczeństwo jego pracowników.
Planowanie transportu nie może obyć się bez wzięcia pod uwagę takich elementów jak odległość, wielkość sprzętu oraz jego cech charakterystycznych. Pozwoli to między innymi na dobór odpowiednich środków do transportu (mających adekwatne gabaryty i konstrukcję) np. naczep czy platform. Często bardzo pomocne w relokacji maszyn i linii produkcyjnych są także różnego rodzaju podnośniki lub wózki transportowe.
Oprócz tego trzeba zadbać o właściwe pozwolenia na transport i zabezpieczeniu maszyn oraz plan w wypadku, kiedy konieczny będzie przeładunek sprzętu. Dzięki temu wykluczy i zapobiegnie się większości problemów związanych relokacją, a także sprawi, że proces odbędzie się sprawnie oraz bezpiecznie. Z kolei zakłady będą mogły pracować bez jakichkolwiek przestojów.
Znajdź firmę zajmującą się relokacją maszyn na Staleo.pl
--> https://staleo.pl/katalog-firm/uslugi/transport-i-logistyka
Zdjęcie: Ruger Expo
Źródło: Staleo.pl
Redaktor: MRR
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Zwinne zarządzanie produkcją jednostkową
- Mazak Open House
- Dynamika przemysłu w październiku 2024 roku
- Podstawowe typy łożysk precyzyjnych i ich charakterystyka
- Zabezpieczenia manipulatorów – bezpieczeństwo, które robi różnicę
- P-Weld – Innowacyjne Rozwiązania w Spawaniu
- Abas Business Solutions Poland podsumowuje wyjątkowy rok