Lasery 3D od Prima Power – skok technologiczny
Foto.: Laser Next |
Wytwarzanie skomplikowanych części silników i turbin wiąże się z niesamowitą precyzją. Zapewnić ją mogą nowoczesne systemy laserów 3D, które cechują się nie tylko dokładnością i szybkością wykonywanych procesów, potrafią także odnaleźć i samodzielnie zmierzyć obrabiany detal za pomocą zintegrowanych czujników.
Przemysł ciężki, w szczególności sektor motoryzacyjny, rozwija się w zawrotnym tempie. Wydajność współczesnych silników jest dużo większa niż tych, produkowanych kilka lat temu. Równocześnie rozszerzają się technologie ułatwiające wytwarzanie skomplikowanych części, potrzebujących dokładnego cięcia i spawania. Szczególnie prężnie ewoluują systemy laserowe, których możliwości rozwijają się z dnia na dzień.
Choć systemy laserów 2D, posiadają wysoką funkcjonalność i wydajność nie są w stanie nadążyć za ciągle rosnącymi potrzebami przemysłu motoryzacyjnego. Laser 2D zapewniają cięcia blach płaskich, profilów kwadratowych bądź rur o różnych grubościach. Lasery 3D natomiast gwarantują możliwość obróbki detali trójwymiarowych. Innymi słowy system laserów 3D jest w stanie wyciąć kompletnie wszystko. W dodatku nowoczesne systemy zastępują szereg tradycyjnych technologii, np.: wiercenie otworów, frezowanie fasolek lub wybijanie otworów kształtowych. Wszystkie te czynności są wykonywane równocześnie przez laser 3D.
Rosnąca moc silników wymaga bardziej wyrafinowanych systemów chłodzenia. Kluczową rolę w budowie silników wysokiej wydajności pełnią otwory chłodzące, które są niebywale małe, o średnicy 0,5-0,75 mm. W dodatku, muszą być rozmieszczone bardzo gęsto oraz pod pasującym kątem do powierzchni elementu silnika. Wyrób takich mechanizmów wymaga najwyższego stopnia precyzji i stanowi bardzo trudne wyzwanie. W praktyce dokonuje się tego dzięki systemom laserów nowej generacji.
Z myślą o tym powstają coraz bardziej zaawansowane systemy laserów 3D, które charakteryzujące się krótkim czasem przestoju, konserwacji i okresów nieprodukcyjnych. Najszybszą maszyną tej klasy może się pochwalić firma Prima Power, której nowy produkt Laser Next znakomicie sprawdza się przy obróbce stalowych elementów tłoczonych na gorąco. Nowy produkt Prima Power jest skierowany do seryjnej produkcji w przemyśle motoryzacyjnym. Maszyna wyposażona w wysokoprecyzyjny stół obrotowy zapewnia zwiększoną produktywność, a także możliwość obróbki nieograniczonych rozmiarów i kształtów wybranych detali.
Innowacyjny system laserów 3D dysponuje szybkimi i inteligentnymi sterownikami, charakteryzującymi się dużą szybkością przetwarzania danych. "W konsekwencji umożliwia to wykrawanie najbardziej skomplikowanych wzorów oraz ich obróbki" – mówi Roman Padewski, Dyrektor Zarządzający Prima Power, niekwestionowanego lidera w zakresie obróbki laserowej 2D i 3D. "Ponadto nowe systemy cechuje wytrzymałość i energooszczędność, umożliwiające pracę w najtrudniejszych warunkach fabrycznych" - dodaje. Modułowa budowa Laser Next pozwala zredukować przestrzeń niezbędną do instalacji o 40% w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań.
Nazwa Next jest w tym wypadku nieprzypadkowa, ponieważ dzięki wielomaszynowej konfiguracji gniazd produkcyjnych można osiągną jeszcze większą redukcję powierzchni instalacji. Przenośnik taśmowy do odpadów może obsługiwać nawet trzy urządzenia, co umożliwia zwiększenie wskaźnika wydajności produkcji na metr kwadratowy nawet o 80%. Jedną z czołowych przyczyn wdrażania systemów laserowych do obróbki precyzyjnych elementów w przemyśle motoryzacyjnym oraz lotniczym i kosmicznym jest redukcja zanieczyszczenia podczas procesu produkcji, a także1 oszczędność energii i co za tym idzie - kosztów wytwarzania. Ważne jest to, że zaawansowane systemy laserów są przyjazne dla środowiska, co w parze z dokładnością zapewnia pożądany efekt dla każdego nowoczesnego przedsiębiorstwa.
Znajdź firmę oferującą wycinarki laserowe na Staleo.pl
-->https://staleo.pl/katalog-firm/handel-i-produkcja-maszyny/wycinarki-laserowe
Źródło: Prima Power Central Europe Sp. z o.o.
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- Laserowe innowacje Yamazaki Mazak na EuroBLECH 2024
- Nowości w branży cięcia CNC od Eckert na EuroBLECH 2024
- Nowy system powlekania INVENTA PVD z technologią łukową
- Nowoczesna produkcja na TOOLEX i ExpoWELDING
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Zwinne zarządzanie produkcją jednostkową
- Dni Otwarte +Abplanalp w Warszawie
- Warsztaty technologiczne w CNC Center of Excellence
- Aukcja maszyn spółki Peter Drösser GmbH
- Mazak Open House