Laserowe innowacje Yamazaki Mazak na EuroBLECH 2024
Europejska premiera wśród laserowych innowacji Yamazaki Mazak na targach EuroBLECH 2024.
Yamazaki Mazak ma przyjemność ogłosić europejską premierę swojej najnowszej przystępnej cenowo wycinarki laserowej — OPTIPLEX 3015 Ez — na targach EuroBLECH 2024. Ta supernowoczesna, a zarazem korzystnie wyceniona maszyna umożliwia obróbkę laserową z zachowaniem najwyższej jakości, przez co zwiększa dostępność zaawansowanej technologii dla szerokiego zakresu przedsiębiorstw.
Yamazaki Mazak zamierza pokazać na targach swoje rozwiązania do kompleksowej automatyzacji i dokładnego cięcia grubych materiałów przy zastosowaniu dużej mocy, a także zademonstrować, jak synergia między jej wycinarkami laserowymi i obrabiarkami może pomagać klientom w osiąganiu większej wydajności i rentowności.
Premiera modelu OPTIPLEX 3015 Ez, który charakteryzuje się intuicyjną obsługą, przystępnością cenową i wyjątkową wydajnością, jest kolejnym dowodem na zaangażowanie firmy Yamazaki Mazak w tworzenie innowacyjnych rozwiązań w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby sektora produkcyjnego. Maszyna ta, zaprojektowana z myślą o szerokiej gamie materiałów i grubości, oferuje precyzję cięcia, dużą sztywność mechaniczną i niezachwianą niezawodność. Inteligentne funkcje pomocnicze i prewencyjne skracają czas potrzebny na ustawienie obróbki, z korzyścią dla ogólnej wydajności. Na targach EuroBLECH model o mocy 6 kW będzie prezentowany jako element w pełni zintegrowanej komórki produkcyjnej, która realizuje wszystkie etapy przetwarzania materiału nieobrobionego na gotowe detale.
Oprócz maszyny OPTIPLEX Ez wyposażonej w zmieniacz trzypaletowy, optymalizujący czas cyklu roboczego, komórka zawiera także system automatyzacji magazynowania Yamazaki Mazak CST 3015 z ośmioma półkami: sześcioma do podawania materiału nieobrobionego i dwiema do odbierania pozostałości blachy. W skład komórki wchodzi również zrobotyzowany system sortujący Mazak SMART MANUFACTURING CELL, który oddziela gotowe detale i umieszcza je na palecie, gdzie oczekują na następny etap obróbki. Pracę wszystkich komponentów komórki centralnie koordynuje oprogramowanie Smooth Line Controller. Jest to aplikacja wbudowana w system CNC, która umożliwia integrację całego procesu — od przyjęcia zlecenia i odebrania programu z biura CAD/CAM poprzez odbiór materiału, cięcie oraz sortowanie aż po dostarczanie wykończonych detali. System, który znajduje zastosowanie również w planowaniu produkcji, może też przekazywać istotne dane o produkcji z powrotem do systemu ERP.
Na targach EuroBLECH Yamazaki Mazak zaprezentuje także swoją najnowszą wycinarkę z laserem światłowodowym, OPTIPLEX 3015 NEO. Wariant o mocy 20 kW, który będzie można oglądać na targach, należy do serii maszyn NEO, które oferują znakomitą wydajność i precyzję, a jednocześnie charakteryzują się najlepszymi w swojej klasie parametrami środowiskowymi. Przestrzeń robocza maszyny pozwala na obróbkę detali o wymiarach nawet 1525 mm x 3050 mm z wykorzystaniem nowego rezonatora laserowego FIBER o mocy 20 kW. Za sprawą lasera o wysokiej mocy i nowej technologii GRAND CUT maszyna zapewnia wysoką dokładność i stabilność cięcia grubych materiałów. Jedną z cech wyróżniających tę maszynę jest stosowana przez Yamazaki Mazak technologia kształtowania wiązki, która — w połączeniu ze sterowaniem średnicą wiązki w głowicy Multi-Control Torch 3 — przynosi znaczący wzrost wydajności i zapewnia znakomitą jakość cięcia blach. Zmieniając kształt wiązki, operatorzy mogą teraz ciąć elementy o grubości nawet 50 mm ze stabilnością czterokrotnie większą w porównaniu do cięcia konwencjonalnego. Zmiana kształtu wiązki może także o ponad 80% poprawić dokładność cięcia pod kątem w porównaniu z maszynami tradycyjnymi.
Na ekspozycji Yamazaki Mazak będą prowadzone demonstracje cięcia detali, które pozwolą odwiedzającym zapoznać się z działaniem innowacyjnych technologii kształtowania wiązki i GRAND CUT oraz ocenić dokładność maszyn Yamazaki Mazak. Synergia między wycinarkami laserowymi a obrabiarkami Yamazaki Mazak może przyczynić się do skrócenia cyklu produkcyjnego i kosztów oprzyrządowania ponoszonych przez użytkowników końcowych. Na poparcie tej tezy Yamazaki Mazak zademonstruje wycinarkę OPTIPLEX 3015 NEO 20 kW oraz nową maszynę do zgrzewania tarciowego z przemieszaniem (FSW). Ta pierwsza będzie najpierw wycinać detale z blachy aluminiowej, a ta druga — poddawać przekazywane do niej detale zgrzewaniu w technologii FSW. Firma Yamazaki Mazak stworzyła maszynę FSW-460V w odpowiedzi na ważne wyzwania, przed jakimi stają producenci wdrażający technologię FSW jako metodę łączenia elementów. Jest to sztywna maszyna do ciężkiej obróbki, wyposażona w duży stół o wymiarach 900 mm x 460 mm i nośności 500 kg. Stół jest z kolei fundamentem dla wrzeciona FSW-460V zdolnego do niezawodnego, powtarzalnego wytwarzania siły naporu 14 kN i działającego z prędkością obrotową do 10 000 obr./min, co pozwala na szybką realizację procesu zgrzewania.
Gaetano Lo Guzzo, dyrektor sektora maszyn laserowych na Europę w firmie Yamazaki Mazak, powiedział:
„Targi EuroBLECH należą do najważniejszych europejskich imprez poświęconych obróbce laserowej, a my z radością powracamy na nie, aby zaprezentować trzy innowacyjne rozwiązania, które pomogą naszym klientom w osiąganiu większej wydajności i rentowności. OPTIPLEX Ez to efekt wieloletnich prac badawczo-rozwojowych nad przystępną cenowo wycinarką laserową, która będzie charakteryzować się łatwością użytkowania i utrzymania, a zarazem bezkompromisową jakością, z jakiej słynie marka Yamazaki Mazak. Pokazujemy tę maszynę jako komponent kompletnej komórki produkcyjnej, która automatyzuje cały cykl przetwarzania materiału nieobrobionego na gotowe detale i ilustruje integrację obróbki laserowej w procesie produkcyjnym. Bardziej doświadczonych użytkowników technologii laserowej zainteresuje z pewnością maszyna OPTIPLEX 3015 NEO z nowymi technologiami kształtowania wiązki i GRAND CUT, które pozwalają na znacznie dokładniejsze cięcie grubszych elementów z wyższą jakością wykończenia powierzchni. To z kolei zmniejsza pracochłonność obróbki końcowej i w ten sposób również przyczynia się do wzrostu wydajności oraz rentowności”.
Źródło: Yamazaki Mazak
40-865 Katowice
+48 32 35 004 60
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- Nowości w branży cięcia CNC od Eckert na EuroBLECH 2024
- Nowy system powlekania INVENTA PVD z technologią łukową
- Nowoczesna produkcja na TOOLEX i ExpoWELDING
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Zwinne zarządzanie produkcją jednostkową
- Warsztaty technologiczne w CNC Center of Excellence
- Aukcja maszyn spółki Peter Drösser GmbH
- Mazak Open House