Nowa generacja technologii wykrawania Prima Power
Fot.: Prima Power |
Stawiając na ciągły rozwój swoich produktów, Prima Power wprowadziła na rynek nową generację serwoelektrycznej technologii wykrawania w postaci kombinacji wykrawarki i wycinarki laserowej Combi Genius oraz wykrawarki rewolwerowej Punch Genius. Zwiększona produktywność maszyn została uzupełniona o całkowicie nowy design, liczne usprawnienia jednostki wykrawającej i lepszą ergonomię.
Coraz więcej firm wprowadza innowacyjne zmiany w sposobie działania technologii obróbki arkuszy blach – jedną z nich jest wykrawanie serwoelektryczne. Jego fenomen można porównać do wprowadzenia cięcia wiązką laserową. Nieodłącznymi zaletami wykrawania serwoelektrycznego są bardzo niskie zużycie energii i małe wymagania konserwacyjne, a także zwiększona precyzja formowania. – "Byliśmy na tyle odważni, aby nowe technologie Prima Power nazwać ‘Genius’, ponieważ w pełni opierają się one na doświadczeniach i potrzebach naszych klientów” - mówi Antti Kuusisaari, menedżer produktu, odpowiedzialny za wykrawarki i wycinarki Prima Power.
Integracja Genius - Combi i Punch
W związku z dążeniem do integrowania urządzeń produkcyjnych, Prima Power chce sprostać wyzwaniu i zaproponować alternatywę dla wykrawania i wycinania wiązką laserową w sekwencji automatycznej. – "We współczesnej produkcji trzeba szybko reagować. Urządzenie musi być elastyczne i zdolne do sprawnej realizacji zleceń produkcyjnych, często obejmujących bardzo małe ilości wyrobów" – mówi Hannu Riihimaki, menager produktu odpowiedzialny za wycinarki laserowe z serii Combi Prima Power. – "W zakładzie produkcyjnym mogą nagle pojawić się pilne zamówienia lub serie testowe, mające na celu wykazanie zdolności produkcyjnych. W takim przypadku świetnie sprawdzi się laser, który zwiększa szybkość produkcji i optymalizuje jej koszty" – dodaje.
Fot.: Prima Power Combi Genius |
Combi Genius łączy w sobie zalety zwiększonej wydajności wykrawania z najnowszą metodą cięcia laserowego, zwiększając produktywność niezwykle uniwersalnej zintegrowanej koncepcji wytwarzania. Jako źródło promieniowania laserowego można wybrać rezonator 3 kW lub 4 kW. Zoptymalizowana głowica tnąca, kolimator, transfer wiązki i parametry cięcia zapewniają bardzo wysoką jakość i dużą szybkość cięcia.
Maksymalne dozwolone rozmiary arkusza dla wykrawarki rewolwerowej Punch Genius to 2500mm x 1250mm, oraz 3000x1500, natomiast dla Combi Genius 3000mm x 1500mm. Nowe maszyny z serii Genius posiadają opcjonalnie siły wykrawania wynoszące 230kN i 300kN. Nową funkcją jest również obrotowy bijak, który skraca czas zmiany narzędzia i zwiększa liczbę narzędzi w głowicy, zwłaszcza obrotowych. Wartość dodaną dla gotowego wyrobu można zwiększyć, wykorzystując specjalne narzędzia do gwintowania, gięcia, znakowania itp. Prędkość pozycjonowania arkusza wynosi 127m/min, znamionowa ilość uderzeń to 1000/min, prędkość obrotu narzędzia sięga 250 obrotów/min, a czas zmiany narzędzia to minimum 0,3s.
Combi Genius posiada w standardzie dwa zsypy robocze. Jeden (300 mm x 400 mm) do szybkiego sortowania lub do mniejszych detali i drugi (800 mm x 800 mm) do większych komponentów. Części ze zsypów są odprowadzane obok maszyny w celu ich ręcznego odbioru lub na system przenośników. Możliwe jest zastosowanie zsypu roboczego 500 mm x 500 mm do zrzucania wykrawanych detali spod rewolwera z opcją zintegrowania za pomocą przenośników z urządzeniem sortującym. Nowa koncepcja łatwego dostępu i ruchomy stół maszyny sprawiają, że ręczny załadunek wszystkich rozmiarów arkuszy na Punch Genius jest niezwykle wygodny. Załadunek i rozładunek mogą być zautomatyzowane przy użyciu Compact Express, natomiast załadunek, rozładunek i sortowanie komponentów można obsłużyć za pomocą systemu LST.
Fot.: Prima Power Combi Genius |
Nowe, łatwiejsze oprogramowanie
Systemy programowania i sterowania urządzeniem Prima Power stanowią idealne połączenie i mogą być powiązane z systemem ERP w zakładzie. Technologia tłoczenia była czasami uznawana przez operatorów posiadających wyłącznie doświadczenie w cięciu laserowym za trudną, zwłaszcza w kwestii zmiany narzędzi i konfiguracji. Dzięki nowemu oprogramowaniu Tulus® MUPS, które można pobrać na urządzenia mobilne, ten problem został wyeliminowany. To osobisty asystent każdego operatora, pokazujący w prosty, graficzny sposób, co i gdzie należy zrobić, aby zmienić oprzyrządowanie. Możliwość popełnienia błędu została znacznie zredukowana, czas ustawiania uległ skróceniu, a obsługa i monitorowanie urządzenia stały się znacznie łatwiejsze. Innymi słowy – to narzędzie uszczęśliwia operatorów.
Automatyka i bezpieczeństwo
Dobrze znane rozwiązanie Prima Power - Compact Express - może być wykorzystane do automatyzacji załadunku i rozładunku. Najnowszy model ma krótsze czasy cyklu i bardzo praktyczny system KOS, który pozwala operatorowi wózka widłowego otworzyć drzwi pilotem zdalnego sterowania. Compact Express w żaden sposób nie wpływa na możliwość ręcznego załadunku, gdy jest on wygodniejszy. Nowym rozwiązaniem zapewniającym bezpieczeństwo jest EasyCover. Stanowi on osłonę całego systemu i chroni środowisko przed promieniowaniem. Jego konstrukcja pozwala na łatwe wykonanie operacji ręcznego załadunku, rozładunku i konserwacji.
Polecamy:
Zobacz profil firmy Prima Power Central Europe na Staleo.pl
Źródło: Prima Power
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- Laserowe innowacje Yamazaki Mazak na EuroBLECH 2024
- Nowości w branży cięcia CNC od Eckert na EuroBLECH 2024
- Nowy system powlekania INVENTA PVD z technologią łukową
- Nowoczesna produkcja na TOOLEX i ExpoWELDING
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Zwinne zarządzanie produkcją jednostkową
- Dni Otwarte +Abplanalp w Warszawie
- Warsztaty technologiczne w CNC Center of Excellence
- Aukcja maszyn spółki Peter Drösser GmbH
- Mazak Open House