Szukaj w działach:

Prima Power i pochodnia olimpijska

 

Prima Power pochodnia olimpijska
Fot.: Reuters


Innowacyjne technologie laserowe rozwijają się coraz szybciej. Najnowsze rozwiązania z tego zakresu nie tylko usprawniają pracę w sektorze przemysłowej obróbki blach, lecz także mogą pozwolić na osiągnięcie niezwykłych efektów technicznych i wizualnych w innych branżach. 

Wycinarki laserowe Optimo i Syncrono oferowane przez firmę Prima Power pozwoliły na precyzyjne wykonanie pochodni, którą w 2012 roku rozpalono znicz olimpijski. Płomień olimpijski, a więc starożytna forma światła symbolizująca rywalizację sportową, rozbłysnął dzięki zastosowaniu laserów 2D i 3D. Syncrono i Optimo, pochodzące z linii produktowej The Laser, to urządzenia wyposażone w laser cnc, które pozwalają na swobodną obróbkę materiałów w bardzo różnym zakresie.

Rozwój technologii w branżach wytwarzania skomplikowanych części umożliwia ich dokładne cięcie i spawanie. Szczególnie dynamicznie ewoluują systemy laserowe, których możliwości wzrastają z dnia na dzień. Lasery 2D pozwalają na cięcie blach płaskich, a wyposażone w dodatkowe akcesoria również rur. Pomimo swojej funkcjonalności i wysokiej wydajności nie są jednak w stanie nadążyć za rosnącymi potrzebami współczesnego przemysłu. W tych najbardziej skomplikowanych i wymagających projektach zastosowanie znajdują systemy laserowe 3D. Stwarzają one możliwość obróbki detali przestrzennych, a dodatkowo zastępują szereg tradycyjnych technologii, np. wiercenie lub wybijanie otworów kształtowych.
 

Optimo Prima power
Fot.: Prima Power wycinarka laserowa Optimo


O wszechstronności systemów laserowych 2D i 3D może świadczyć fakt wykorzystania ich przy tworzeniu pochodni olimpijskiej w 2012 roku. Pochodnia zaprojektowana przez Edwarda Barbera i Jaya Osgerby’ego zaprezentowana została 8 czerwca 2011 roku w Londynie i łączyła w sobie zarówno elementy praktyczne, jak i symboliczne. Na całej jej długości rozmieszczono 8000 otworów, odpowiadających liczbie osób, które od 19 maja do 27 lipca 2012 przeniosły płomień olimpijski przez Wielką Brytanię. Specjalne rozmieszczenie otworów sprawiło, że znicz był znacznie lżejszy, a co więcej, umożliwiało szybkie rozproszenie ciepła, które nie schodziło w dół. Unikalny, trójkątny kształt pochodni uzyskano dzięki zastosowaniu blach aluminiowych. Cechujące się wysoką odpornością na rozciąganie oraz ciepło aluminium, często wykorzystywane jest w przemyśle motoryzacyjnym i lotniczym – zastosowanie tego metalu do produkcji pochodni uczyniło ją równocześnie bardzo lekką i wytrzymałą.

 

Do szybkiego i precyzyjnego wycięcia otworów wykorzystano wysokiej jakości wycinarkę laserową 2D Syncrono firmy Prima Power. Unikalna konstrukcja sterowanej numerycznie głowicy tnącej maszyny pozwoliła osiągnąć bardzo wysoką prędkość nawet przy tak skomplikowanych trajektoriach, jak wzór otworów na pochodni. Syncrono 2D umożliwia osiągnięcie najniższych czasów cykli produkcyjnych – dzięki przyspieszeniu 6 g maszyna wycina ponad 1000 otworów na minutę. Zastosowany w wycinarce laser fiber o mocy 2 kW, którego sprawność energetyczna (wall-plug efficiency) wynosi ponad 30%, zapewnia znaczne obniżenie kosztów produkcyjnych. Aktywny system zapobiegania przeciążeniom działającym na strukturę maszyny, sprawia, że Syncrono pozostaje niezawodna nawet przy najwyższych prędkościach.


Prima Power wycinarka laserowa Syncrono
Fot.: Prima Power wycinarka la serowaSyncrono


Do zespawania poszczególnych części pochodni w gładki, bezszwowy sposób, a następnie wycięcia w tym miejscu otworów wykorzystano wycinarkę laserową 3D Optimo Prima Power. Dzięki szybkiemu systemowi wymiany głowic, Optimo płynnie przechodzi od cięcia do spawania. Konstrukcja pozwala na połączenie maszyny, lasera i elektromechaniki, zaś bezpośredni napęd głowicy zapewnia dokładność i dużą dynamikę ruchów. Maszyny Optimo wyposażane są w rezonatory CO2 o mocach od 2,5 do 4 kW. Kolumnę maszyny wykonano z włókien węglowych o doskonałej sztywności strukturalnej, zaś bezluzowy, bezpośredni napęd osi oznacza redukcję kosztów utrzymania i czasu produkcji.


 

Warto podkreślić, że firma Prima Power - podobnie jak pochodnia olimpijska z 2012 roku - stanowi unikalne połączenie tradycji i nowoczesności. Prima Power posiada imponujące doświadczenie w obróbce laserowej 3D (pierwszy system został zainstalowany w 1979), ale jednocześnie ciągle rozwija się, wdrażając coraz to nowsze technologie. Maszyny laserowe Prima Power cechuje efektywność energetyczna, wysoka precyzja obróbki, produktywność oraz niskie koszty eksploatacji i utrzymania.


Źródłó: Prima Power 

 

Dodano 31.07.2015
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

 • Reklama

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy