Szukaj w działach:

Maszyny CNC - jak dokonać bezpiecznego wyboru?

Maszyny CNC - jak dokonać bezpiecznego wyboru? (Prima Power)
 

Współczesne zakłady przemysłowe z branży maszynowej, często stoją przed wyzwaniem, w jaki sprzęt zainwestować, by zoptymalizować koszty produkcyjne. Czym zatem kierować się w czasie wyboru odpowiednich maszyn? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, czy spełniają standardy bezpieczeństwa. W ustaleniu tej kwestii pomocna jest specjalistyczna wiedza, która pozwoli na wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań, zwiększających bezpieczeństwo podczas pracy.

Wydajność, precyzja wykonania w połączeniu z zachowaniem bezpieczeństwa - to wszystko gwarantują maszyny CNC. Przy wyborze urządzeń do zakładu przemysłowego pracodawca powinien wziąć pod uwagę rodzaj pracy i warunki jej realizacji. By w pełni wykorzystać potencjał maszyn oraz ustrzec się przed zagrożeniami, wynikającymi z nieprawidłowego ich użytkowania pracownicy muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje, a także kursy. To dzięki nim są uprawnieni do pracy z maszynami. Pracodawca jest również zobligowany do udostępnienia wszystkich sprzętów oraz pomieszczeń inspekcji pracy, która sprawdzi, czy zostały wypełnione wszystkie zasady BHP. W ten sposób pracodawca i pracownicy mają pewność bezpieczeństwa w miejscu pracy.

Odpowiednia konstrukcja sprzętu gwarancją bezpieczeństwa

Wybierając sprzęt do zakładu przemysłowego powinno się zwrócić uwagę, czy jest zbudowany w taki sposób, by zabezpieczać pracownika przed różnymi obrażeniami, działaniem niebezpiecznych substancji chemicznych, nadmiernym hałasem, porażeniem prądem, czy działaniem wibracji i promieniowania. To, w jaki sposób maszyna została skonstruowana, przekłada się na warunki pracy, które powinny być higieniczne i bezpieczne. Dostarczenie pracownikom odpowiedniego sprzętu, dopasowanego do rodzaju wykonywanej pracy to priorytet pracodawcy.

 

Maszyny CNC - Prima Power
 

Kryteria wyboru sprzętu

Przy doborze maszyn do przedsiębiorstwa należy brać pod uwagę kilka kryteriów, zaczynając od warunków przestrzennych, zagrożeń, poziomu wyszkolenia operatorów po żywotność urządzeń. Bardzo ważnym kryterium są zagrożenia, jakie mogą powstać w wyniku użytkowania np. wybuch, pożar, emisja niebezpiecznych substancji. Przed tym wszystkim można się ustrzec wybierając maszyny, charakteryzujące się wysoką jakością. – „Przy okazji instalacji naszych maszyn zachowujemy najwyższe normy bezpieczeństwa. Każda z nich, która jest dopuszczona do użytkowania ma oznakowanie Conformité Européenne. CE todeklaracja producenta, która oznacza, że dane urządzenie spełnia wymogi dyrektyw Unii Europejskiej zwanych „Nowym Podejściem” – mówi Roman Padewski, dyrektor zarządzający Prima Power Central Europe. – „By ułatwić korzystanie z urządzeń, należy też zadbać o odpowiednie oznakowanie konkretnych elementów sterowniczych, tak by operator mógł szybko ustalić ich położenie i przeznaczenie” – dodaje.

Czynników rzutujących na wybór sprzętu jest bardzo wiele, dlatego przy podjęciu ostatecznej decyzji warto skorzystać z porad ekspertów. Pomogą oni ocenić parametry danej maszyny, a także sprawdzić, czy posiada wszystkie wymagane certyfikaty oraz atesty. 


Żródło: Prima Power Central Europe Dodano 13.09.2017
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Konkurs

  Newsletter

  Partnerzy