Szukaj w działach:

Problemy przedsiębiorstw branży metalowej

 

branża metalowa charakterystyczne problemy L-Systems


W celu przeanalizowania problemów branży metalowej należy wcześniej określić, z jakiej grupy jest dane przedsiębiorstwo. Czy jest to firma zajmująca się dystrybucją metali lub wyrobów z metali, gdzie najistotniejszym problemem to różnorodność rozmiarów tego samego produktu? Czy jest to zakład zajmujący się wytopem metali lub wyrobów z metali, gdzie jedną z podstawowych przeszkód jest wychwycenie kosztu surowca dla danej grupy zleceń (charakterystyczny problem w firmach realizujących produkcję procesową)? Czy jednak jest to przedsiębiorstwo z branży obróbki metali charakteryzującej się jeszcze innymi wyzwaniami?

W tym artykule przybliżona zostanie tematyka tych ostatnich, co wcale nie oznacza, że prowadzenie biznesu w pozostałych firmach tej branży jest łatwe i przyjemnie. Jednak warto skupić się na tej jednej, wybranej grupie.

„Charakterystyczne problemy przedsiębiorstw branży metalowej” - brzmi niewinnie, ale tylko z pozoru. W rezultacie takie problemy niosą ze sobą ogromne konsekwencje. Produkcja na zamówienie, krótkie partie, rozbudowany park maszynowy, zróżnicowana produkcja gniazdowa, częste zmiany oraz konieczność przezbrojeń, rozliczanie kosztów narzędzi i zleceń… brzmi znajomo? No cóż, to codzienność branży obróbki metali. 

Zagadnień/problemów/wyzwań jest tutaj wiele. Poniżej omówionych zostanie kilka najważniejszych.

1. Więcej, szybciej i dokładniej - czyli jak sprawnie przeprowadzić proces ofertowania?

Duża liczba przygotowywanych zleceń wymaga odpowiedniego przepływu zadań (workflow) obejmującego wiele działów w przedsiębiorstwie: sprzedaży, technologii, produkcji, planowania, zaopatrzenia. Na podstawie dokumentacji klienta potrzebna jest szybka informacja, na kiedy i za ile możemy dany element wykonać. Ze względu na duże wahania cen surowców w tej branży, kalkulacja kosztów powinna również uwzględniać przyszłe ceny surowców.

2. Optymalizacja „złoty Graal” planistów - czyli jak dobrze zaplanować produkcję?

Czas oraz zasoby (surowce, maszyny, narzędzia, ludzie) nie są z gumy. Krytyczne jest więc planowanie produkcji w oparciu o skończone zasoby, a nie jak jest to w przypadku większości systemu ERP - w sposób pozwalający na nieograniczone przeciążanie zasobów. Planowanie musi także zagwarantować optymalizację kosztów poprzez redukcję przestojów, minimalizację przezbrojeń, wariantowy przydział operacji ze zmianą stanowisk roboczych włącznie itp. Dlatego wymusza to harmonogramowanie z dokładnością do pojedynczego stanowiska pracy. Zmiana priorytetów zleceń lub pojawienie się nowych „ważniejszych” zleceń powoduje przymus częstego ich przeplanowania.

3. W odpowiedniej ilości, najtaniej, w odpowiednim momencie - czyli jak zapewnić niezbędne surowce na czas bez zbędnych nad stanów magazynowych?

Redukcja zapasów magazynowych przy jednoczesnym zapewnieniu ciągłości produkcji to niekończące się wyzwanie, jakie stoi przed działem zakupów. Codzienne wyzwania to niesłychanie duża wariantowość rozmiarów tego samego indeksu, różnorodność używanych jednostek miar, zapewnienie identyfikacji konkretnego surowca przypisanego do danego zlecenia produkcyjnego, optymalizacja cen zakupu (grupowanie ilości zakupowych, łączenie dostaw od tego samego dostawcy itp. ). Zapewnienie terminowości i jakości dostaw wymaga także systematycznej klasyfikacji i oceny dostawców. „Wisienką na torcie” jest dwustronna integracja systemów produkcyjnych ERP (np. IFS Applications) z systemami nestingowymi (np. SigmaNEST itp.) co zapewni optymalizację wykorzystania surowców i redukcję kosztów. 

4. Płynnie, na czas, bez niespodzianek czy „ogonów” - czyli jak sprawnie realizować proces produkcji i wychwytywać niezgodności?

Jedynie bieżąca informacja na temat stopnia zaawansowania produkcji stanowi podstawę do sprawnej jej realizacji. Pozwala to na wczesne rozpoznanie problemów. Niestety raportowanie produkcji w firmach nierzadko odbywa się z bardzo dużym opóźnieniem - a przecież można to w łatwy sposób usprawnić. Częstą sytuacją jest również potrzeba modyfikacji technologii, w ramach już otwartego zlecenia. Ukierunkowanie na coraz lepsze zaspokajanie potrzeb klientów, a także wzrastające wymagania powodują, iż często zgadzamy się na decydujące zmiany już w trakcie realizacji zlecenia.

Charakterystyczne są również częste zmiany w dostępnych surowcach (wycofanie przez producentów danego typu surowca, czy ich dostępność na rynku itp.), które wymuszają u producentów branży obróbki metali modyfikacje w strukturze materiałowej zdefiniowanej wcześniej na potrzeby produkcji. W jednej technologii nie jest to skomplikowane, ale zamiana indeksu w setkach czy tysiącach technologii produkcyjnych, gdzie został on użyty, to już duże wyzwanie. 

5. Rentowność, zarobek, zysk - czyli ile to nas tak naprawdę kosztowało?

Rozliczanie kosztów produkcji to potrzeba bardzo dokładnego ich raportowania i śledzenia w czasie realizacji zleceń. Badanie opłacalności zamówień, zleceń produkcyjnych, detali (produktów), a także obserwacja ich rentowności na różnych poziomach marż to następne wyzwania, z którymi na co dzień borykają się firmy. Nie łatwo jest przecież jednoznacznie przypisać koszty do konkretnych zleceń produkcyjnych.

6. Podnoszenie (jakości), minimalizacja (reklamacji) - czyli jak zapewnić odpowiednią jakość naszych wyrobów?

Kontrola jakości to kolejny istotny element, choć nie zawsze wykorzystywany w rozbudowanym zakresie. Realizowana zarówno przy przyjęciu surowców na magazyn, jak i na rozmaitych etapach zlecenia produkcyjnego. Kontrola jakości staje się dużo ważniejsza w przypadku konieczności spełnienia wysoko postawionych kryteriów jakościowych branż odbiorców. Jak ją ustawić, aby zagwarantować wysokiej jakości wyroby, jednocześnie nie dopuszczając do zbędnych zastojów w procesie produkcyjnym? 

Wyliczać można by długo. W każdym zakładzie nacisk na dany element jest trochę inny i wynika z prostego faktu radzenia sobie z danym tematem w mniej lub bardziej sprawny sposób. Dążenie do nieosiągalnej doskonałości (bo tak wypada nazwać wszelkiego rodzaju optymalizację czy usprawnienia) jest procesem ciągłym. Warto go jednak urzeczywistniać, gdyż w bezpośredni sposób przekłada się to na sprawność i rentowność danego przedsiębiorstwa. 


Źródło: L-Systems
Redaktor: MRR

Dodano 12.04.2021
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

 • Reklama

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy