Magazynowanie i przetwarzanie blach z systemem Baumalog
Firma Baumalog wdrożyła system automatyzujący przetwarzanie arkuszy blach u czołowego producenta urządzeń grzewczych na polskim rynku, firmy Termet. Ukierunkowanie Termetu na produkcję kotłów gazowych, podgrzewaczy wody oraz rozwiązań opartych na odnawialnych źródłach energii wymagało wysokiego poziomu specjalizacji produkcji i stworzenia nowoczesnego parku maszynowego do przetwarzania arkuszy blach.
Szansa na rozwój
Aby sprostać rosnącej ilości zamówień, firma Termet stanęła przed wyzwaniem zoptymalizowania procesu obróbki, przepływu i magazynowania arkuszy blach o wymiarze maksymalnym 3 x 1,5 m, używanych w procesach produkcyjnych. Postanowiono wdrożyć system automatyzujący obsługę trzech wycinarek laserowych jednocześnie. Założeniem postawionym wykonawcy systemu było dostarczenie automatycznego magazynu blach wraz z systemem załadunku laserów i odbioru wyciętych detali oraz oprogramowania do realizacji zleceń i zarządzania produkcją. W przeszłości załadunek wycinarek realizowany był za pomocą żurawi, a arkusze blach składowane były na regałach statycznych oraz transportowane z udzialem wózków widłowych, co przy zwiększonej ilości zleceń powodowało wiele problemów, a proces produkcyjny stawał się nieefektywny.
Zaprojektowanie i wdrożenie nowego systemu powierzono firmie Baumalog, która specjalizuje się w automatyzacji procesów magazynowych i produkcyjnych w zakresie blach i profili. Z uwagi na niestandardowe założenia ważne było, aby dostawca precyzyjnie dostosował system do wymagań klienta - spółka Baumalog zajmująca się kompleksowo konstruowaniem, wytwarzaniem, wdrożeniem oraz automatyzacją i oprogramowaniem, była w stanie to zapewnić.
Kompleksowe rozwiązanie
SmartFlow System wdrożony w firmie Termet składa się z kilku elementów. Pierwszym ogniwem jest automatyczny magazyn blach TransferTower o pojemności 108 ruchomych półek i całkowitej ładowności 324 tony. Kolejnym elementem systemu jest tor, przebiegający nad stołami wycinarek laserowych, po którym poruszają się dwa moduły - załadunkowy, odpowiadający za transport arkuszy z regału automatycznego na stoły trzech wycinarek laserowych, oraz rozładunkowy, pobierający wycięte elementy ze stołów. Moduły działają niezależnie od siebie i są w stanie sprawnie dostarczać i odbierać materiał do i z 3 wycinarek laserowych. Niektóre składowane materiały jak np. blachy aluminiowe są przełożone papierowymi przekładkami w celu uniknięcia porysowania powierzchni. Przed pobraniem arkusza, przez układ przyssawek modułu załadunkowego, specjalny system usuwa papierową przekładkę chroniącą blachę przed zarysowaniem i odkłada ją do pojemnika. Ponadto moduł załadunkowy wyposażony jest w system separacji i oddzielania arkuszy blach oraz system pomiaru grubości arkusza blachy.
Fot.: Baumalog SmartFlow System |
Moduł rozładunkowy składa się z dwuczęściowych ruchomych wideł, które pobierają materiał ze stołu wycinarki i odkładają do systemu transportu wyciętych detali do operatorów lub na półki regału.
Załadunek nowych arkuszy do magazynu automatycznego odbywa się za pośrednictwem stacji załadunkowo - rozładunkowej, wyposażonej w wagę pozwalającą kontrolować poprawność dostaw oraz w hydrauliczny depaletyzator umożliwiający składowanie arkuszy na półkach bez palet. Stacja działa niezależnie od reszty systemu, co pozwala na dostawy nowych arkuszy bez ingerencji w proces cięcia laserowego i transportu arkuszy do wycinarek.
Integracja
System magazynowania i przetwarzania blach SmartFlow System współpracuje z trzema wycinarkami laserowymi firmy Durma. Dostarczone przez Baumalog oprogramowanie sterujące zintegrowane jest z systemem ERP, systemem sterującym trzema wycinarkami laserowymi oraz programem CAD/CAM Metalix. System umożliwia sprawne planowanie i optymalizowanie procesu produkcji. Zlecenia są wydawane przez planistów produkcji i wraz z określonym priorytetem są przypisane do konkretnej wycinarki laserowej. Operator obsługujący wycinarki laserowe nie ma możliwości pobrania artykułu poza zleceniami, co pozwala zredukować liczbę pomyłek do minimum.
Fot.: Przetwarzanie arkuszy blach |
Dostarczony przez Baumalog system wraz z oprogramowaniem sterującym pozwolił zautomatyzować proces przepływu arkuszy blach oraz znacząco usprawnić proces produkcyjny - w ciągu miesiąca wykonywanych jest ponad 8000 cykli załadunkowo-rozładunkowych wycinarek laserowych.
Zapraszamy to obejrzenia animacji pokazującej działanie wdrożonego systemu.
Źródło: Baumalog
Redaktor: MRR
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Zwinne zarządzanie produkcją jednostkową
- Mazak Open House
- Dynamika przemysłu w październiku 2024 roku
- Podstawowe typy łożysk precyzyjnych i ich charakterystyka
- Zabezpieczenia manipulatorów – bezpieczeństwo, które robi różnicę
- P-Weld – Innowacyjne Rozwiązania w Spawaniu
- Abas Business Solutions Poland podsumowuje wyjątkowy rok