Przemysł 4.0 w procesach intralogistycznych
Automatyzacja jest już prawie wszędzie - coraz więcej procesów intralogistycznych opiera się na wykorzystaniu sztucznej inteligencji (AI) i koncepcji inteligentnej fabryki (smart factory). Warto zatem zwrócić uwagę na najważniejsze zjawiska z zakresu Przemysłu 4.0, które mogą mieć wpływ na przyszłość firm, które dążą do stworzenia tego typu inteligentnych zakładów.
Kształtowanie nowych relacji między ludźmi a maszynami
Inteligentne fabryki przyszłości charakteryzują się wyjątkowo wysokim poziomem automatyzacji, dzięki czemu wiele operacji może być przeprowadzanych bez interwencji człowieka. Ta koncepcja nie powoduje, że czynnik ludzki staje się zbędny, ale umożliwia człowiekowi podjęcie nowe zadania w funkcji operatora. Jego zadania w zakresie nadzorującym, kontrolującym i interwencyjnym wymagają innego poziomu kwalifikacji. Z tego powodu zaleca się tworzenie i wdrażanie możliwie intuicyjnego oprogramowania, w tym odpowiedniego interfejsu użytkownika przyjaznego dla personelu. Przykładem może być SMART Control, rozwiązanie opracowane przez firmę Remmert, służące do inteligentnego zarządzania i obsługi modułów do magazynowania, przy jednoczesnej automatyzacji procesów. Oprócz jego nowoczesnej architektury, oprogramowanie to oferuje zintegrowane zarządzanie użytkownikami i uprawnieniami dostępu oraz rozbudowane funkcje serwisowe, a także udostępnianie informacji statusowych, które są przydatne do zarządzania danymi materiałów i magazynów.
W dobrze zintegrowanym systemie intralogistycznym obowiązuje jedna główna zasada: im większy system, tym bardziej złożony. Dlatego oprogramowanie używane w interfejsie użytkownika powinno mieć modułową i przejrzystą konstrukcję. Dlatego programiści i projektanci powinni skoncentrować się na wyrazistym języku obrazów, na przykład w formie piktogramów. Ponadto istotną rolę odgrywają eksperci od tzw. szczupłego zarządzania (lean management), którzy specjalizują się w systematycznej restrukturyzacji procesów i zwiększaniu wydajności we wszystkich obszarach.
Kluczowa wartość dodana - rzeczywiste korzyści płynące z AI i ML
Sztuczna inteligencja (AI) i uczenie maszynowe (machine learning, ML) odegrają w przyszłości kluczową rolę w intralogistyce. Niemniej jednak każdy potencjalny użytkownik powinien z góry pomyśleć, czy inteligentne rozwiązanie będzie w danym przypadku lepsze niż klasyczny algorytm. Dlaczego? Narzędzie oparte na AI lub ML musi z jednej strony stosunkowo wcześnie zostać poddane treningowi - procesowi nauki. Z drugiej strony, decyzje podejmowane przez system oparty na sztucznej inteligencji są czasami trudne do zrozumienia. Z technicznego punktu widzenia metody oparte na AI nie podejmują autonomicznych decyzji, lecz korzystają z bazy zaprogramowanych działań. Dlatego ważne jest rozważenie wartości dodanej takich rozwiązań w każdym poszczególnym przypadku.
Scalanie istniejących i nowych systemów w strategiczny sposób
Ważnym czynnikiem decydującym o sukcesie przy wdrażaniu inteligentnej fabryki jest proces transformacji, zwłaszcza równoległe wykorzystanie nowych i istniejących instalacji. Decydujące znaczenie ma tu fakt, czy maszyny można rozbudować poprzez dodanie dodatkowych modułów i czy można je ze sobą łączyć, jak w przypadku rodziny FLEX oferowanej przez Remmer. Zastosowanie takich modułowych rozwiązań automatyzacji zapewnia elastyczność i umożliwia odpowiednią reakcję na przyszłe indywidualne wymagania. Starsze maszyny są stopniowo zastępowane nowymi modelami, które gwarantują możliwość wzajemnego łączenia się. Również w tym przypadku ważne jest zaangażowanie pracowników w ten proces na wczesnym etapie i zapoznanie ich z nowymi możliwościami.
Twórcze wyszukiwanie nowych zastosowań
Dostarczając innowacyjne rozwiązania, warto ściśle współpracować z partnerami i instytucjami badawczymi w celu ulepszenia tych już istniejących. Przykładowo, w porozumieniu z Uniwersytetem w Hamburgu, Remmert bada samodzielne dostosowywanie się maszyn do nieznanych parametrów otoczenia. W ramach praktycznych warsztatów hands-on istnieje możliwość przedyskutowania zastosowań poszczególnych rozwiązań. Wzajemna wymiana opinii z potencjalnymi użytkownikami dostarcza cennych informacji o praktycznych zastosowaniach. Jedno z rozwiązań przedsiębiorstwa - SortFLEX, moduł automatycznie sortujący elementy wycinane laserowo, zostało poddane testom, przed wprowadzeniem na rynek. W ten sposób możliwe było zoptymalizowanie go oraz dopasowanie do konkretnych potrzeb użytkowników.
- „Nasze 20-letnie już doświadczenie w zakresie cyfryzacji procesów i Przemysłu 4.0 potwierdza, że oprogramowanie i wysoko wydajne interfejsy od zawsze odgrywały i będą odgrywać ważną rolę”, - wyjaśnia Ralf Kruse, kierownik technologii danych w firmie Remmert. - „Widać to wyraźnie na przykładzie rozwoju naszych rozwiązań automatyzacyjnych, zarówno w przypadku LaserFLEX, którego głównym wyzwaniem było połączenie oprogramowania z obrabiarkami różnych producentów, jak i w przypadku rozwiązania SortFLEX, które również jest kompatybilne z instalacjami różnych firm. Kluczowe jest, by dostarczać użytkownikom technologii innowacyjne koncepcje rozwiązań, zapewniające wysoki komfort użytkowania”.
Źródło: Remmert GmbH
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- Laserowe innowacje Yamazaki Mazak na EuroBLECH 2024
- Nowości w branży cięcia CNC od Eckert na EuroBLECH 2024
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Nowy system powlekania INVENTA PVD z technologią łukową
- Już 13 listopada 13 edycja STIGO User Day
- Nowoczesna produkcja na TOOLEX i ExpoWELDING