Kolejne Targi Elektrotechnika za nami
Pokazy innowacji z obszaru elektrotechniki, elektryki, budownictwa i teletechniki, a także rozwiązań z zakresu elektromobilności trwał przez 3 dni odbywającej się w Warszawskim Centrum EXPO XXI 18 edycji Międzynarodowych Targów Elektrotechnika.
Jak podają organizatorzy, tegoroczne wydarzenie odwiedziło blisko 7 tys. osób, a w specjalistycznych szkoleniach wzięło udział ponad 1350 specjalistów, instalatorów, inżynierów budownictwa, inżynierów elektryki, inspektorów nadzoru, architektów, projektantów czy deweloperów. Przestrzeń targowa podzielona została na 4 specjalne Strefy: Elektromobliności, OZE, Automatyki Budynkowej i Oświetlenia Terenów Publicznych w ramach, których zwiedzający mogli zapoznać się z najnowszymi propozycjami produktowymi wystawców.
OZE podczas Targów Elektrotechnika
W ostatniej dekadzie Polska poczyniła ogromny postęp na drodze do bardziej zielonej energetyki. Według Forbesa, na podstawie analiz International Renewable Energy Agency, w ciągu 10 lat rozwinęliśmy się szybciej niż reszta Europy czy świata. Pościg ten został przerwany dwa lata temu, głównie w energetyce wiatrowej. Teraz cała nadzieja na wzrost w fotowoltaice. Na tegorocznych Targach Elektrotechnika wystawcy prezentowali rozwiązania z zakresu OZE, m.in. pompy ciepła, systemy i urządzenia do rozprowadzania energii, zabezpieczenia instalacji OZE, systemy zarządzania oraz magazynowania energii, oprogramowanie do projektowania instalacji czy monitorowania jej działania. Równocześnie odbywały się cykle szkoleniowe i konferencje dla projektantów oraz inwestorów, poświęcone tej tematyce. Partnerem tej strefy była marka Voolt.
W drodze do Elektromobilności
Obserwując globalne statystyki dotyczące tempa wzrostu pojazdów elektrycznych i uwzględniając wymagania UE dotyczące poprawy jakości powietrza, można stwierdzić, że Polska stoi w obliczu ery transportu nisko i zero-emisyjnego. Ostatni rok upłynął pod znakiem elektryczności na drogach. Jak wynika z licznika elektromobilności, który został uruchomiony przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych oraz Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego w 2019 roku po Polskich drogach poruszało się ponad 4 tys. pojazdów elektrycznych, które mogły korzystać z ponad 640 stacji ładowania. Mając to na uwadze, a także Program Rozwoju Elektromobilności w Polsce, Targi Elektrotechnika przygotowały ponownie specjalną Strefę oraz szkolenia poświęcone tym zagadnieniom. Eksperci rozmawiali m.in. o stacjach ładowania zintegrowanych z oprawami oświetleniowymi, samochodach elektrycznych czy budynkach mieszkalnych wyposażonych w ładowarki. Na wystawie pojawiła się m.in. marka Grodno, jeden z czołowych dystrybutorów produktów elektrotechnicznych w Polsce.
Automatyka Budynkowa oraz warsztaty BIM dla architektów
Kolejną strefą cieszącą się dużym zainteresowaniem była przestrzeń związana z tematyką automatyki budynkowej, w której można było spotkać inteligentne systemy i rozwiązania do obiektów przemysłowych, biur, hoteli, restauracji czy mieszkań i domów. W tej strefie odbyły się szkolenia BIM.
- „Jeszcze niedawno stosowanie systemów automatyki budynkowej oraz nowoczesnej technologii tak, by usprawniała działanie instalacji znajdujących się w budynkach, nie było aż tak popularne na polskim rynku. Od pewnego czasu można jednak zaobserwować rosnące zainteresowanie stosowaniem wszelkiego rodzaju „smart” rozwiązań, przede wszystkim dlatego, że przyczyniają się one do optymalizacji kosztów związanych z utrzymaniem budynków. W strefie Automatyki Budynkowej postawiliśmy na produkty m.in. takich marek, jak About-S czy 5 senses, które prezentowały systemy automatyki budynkowej dla budynków mieszkalnych, rozwiązania dla biur oraz obiektów usługowych i handlowych, a także osprzęt instalacyjny, systemy bezpieczeństwa, systemy prowadzenia przewodów oraz systemy automatyki domowej” - wyjaśnia Marek Orłowski, organizator Targów Elektrotechnika, prezes Polskiego Związku Przemysłu Oświetleniowego.
- „Obniżenie kosztów funkcjonowania budynków i obniżenie kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa to dwa szkolenia organizowane przy współpracy z Fundacją Poszanowania Energii, które odbywały się w tym roku podczas Targów. Frekwencja pokazuje, że temat efektywności energetycznej cieszy się dużym zainteresowaniem i poziom świadomości oraz wiedza wśród uczestników szkoleń z każdym rokiem jest coraz większa” - uzupełnia Jerzy Orłowski, organizator Targów Elektrotechnika.
Targowe konkursy i wyróżnienia
Podczas Targów Elektrotechnika 2020 przyznano także nagrody w konkursie na najlepsze produkty targowe. Specjaliści poddali ocenie funkcjonalność rozwiązań pod względem technicznym, wzorniczym, użytkowym i innowacyjnym, wysoki poziom parametrów eksploatacyjnych oraz estetykę wykonania. Nagroda główna XVIII Targów Elektrotechnika oraz Nagroda Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa przypadła firmie Schneider Electric Polska za zabezpieczenie EASERGY P5. Natomiast marka 5 senses za Mirror TV zdobyła w kategorii automatyka budynkowa i systemy inteligentnego budynku I Nagrodę oraz Nagrodę Krajowej Izby Gospodarczej Elektryki.
- „W konkursie Krajowej Izby Gospodarczej Elektryki, Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, Polskiego Stowarzyszenia Branży Elektroenergetycznej, Polskiego Związku Przemysłu Oświetleniowego, Stowarzyszenia Elektryków Polskich oraz Polskiej Izby Radiodyfuzji Cyfrowej na Osobowość Roku 2019 w kategorii Nauka nagrodę przyznano dr. Inż. Markowi Łobodzie. Natomiast w kategorii Gospodarka tytuł Osobowości Roku przyznano ex aequo mgr. Zbigniewowi Błażejewskiemu oraz mgr. inż. Krzysztofowi Wieczorkowskiemu. W ostatniej już kategorii Otoczenie Biznesu wyróżniony został mgr inż. Marcin Ocioszyński za jego działania na rzecz podnoszenia świadomości znaczenia dobrowolnej certyfikacji i dobrej jakości wyrobów” - mówi Kamila Walicka, organizator Targów.
Wyczekiwany Finał Ligii Specjalistów 2.0
W czasie drugiego dnia targów na wystawie sponsora konkursu Schrack Technik Polska odbył się ciąg dalszy rywalizacji, a także wyłonienie zwycięzcy Ligii Specjalistów. Przez kilka miesięcy 268 uczestników toczyło walkę w dwóch kategoriach: Profesjonalistów oraz Uczniów i Studentów. W strefie odbyło się również wiele szkoleń i warsztatów, które cieszyły się ogromną popularnością.
- „Na Targach Elektrotechnika byliśmy już po raz trzeci, ponieważ łączymy targi z naszą formułą spotkań firmowych, zapraszamy klientów, pokazujemy nasze nowości. W przestrzeni Schrack Polska można było spotkać wiele produktów – od aparatury modułowej zabezpieczającej, poprzez rozdzielnice do 4 000 amperów, wyłącznik, styczniki, systemy fotowoltaiczne, stacje ładowania pojazdów i wiele innych. Na Targach Elektrotechnika mieliśmy sporą przestrzeń, do której zapraszaliśmy uczniów i studentów, aby mogli się zapoznać z rynkiem i produktami. Byliśmy również współorganizatorem Ligii Specjalistów, a na Targach odbywał się Wielki Finał Konkursu, który mieliśmy przyjemność prowadzić” - komentuje Tomasz Racki, Schrack Polska.
Organizatorzy już ogłosili termin kolejnej 19. edycji Targów Elektrotechnika. Odbędzie się ona w dniach od 3 do 5 marca 2021 roku, w EXPO XXI w Warszawie.
Więcej informacji udzieli:
Pamela Tomicka p.tomicka@ligtscape.pl, tel.: 601-918-306 oraz Paulina Kunicka p.kunicka@lightscape.pl, tel.: 537-127-714
Źródło: Lightscape
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Zwinne zarządzanie produkcją jednostkową
- Mazak Open House
- Dynamika przemysłu w październiku 2024 roku
- Podstawowe typy łożysk precyzyjnych i ich charakterystyka
- Zabezpieczenia manipulatorów – bezpieczeństwo, które robi różnicę
- P-Weld – Innowacyjne Rozwiązania w Spawaniu
- Abas Business Solutions Poland podsumowuje wyjątkowy rok