Szukaj w działach:

Szlifierki do metalu - przegląd popularnych rozwiązań

 

szlifierki narzędziowe
 

Szlifierki do metalu do dobrze znane i często wykorzystywane maszyny. Pierwsze ręczne maszyny tego typu służyły do formowania, ostrzenia lub wygładzania elementów. Obecnie szlifierki służą do podobnych celów, ale jednocześnie są bardziej funkcjonalne, wydajne i dokładne. Istnieje też wiele rodzajów maszyn i są chętniej stosowane w dużych zakładach przemysłowych. Jakie rodzaje szlifierek do metalu znajdzie się w nich najczęściej i do jakich prac nadają się poszczególne ich typy?

Podstawowy podział szlifierek do metalu

Istnieje wiele podziałów szlifierek, bo zmieniły się elementy do obróbki, których się je wykorzystuje. Ze względu na budowę i sposób montażu wyróżnia się: ruchome, stacjonarne, ręczne i stołowe. Z kolei podział obejmujący rodzaj ściernic obejmuje: szlifierki kamienne, gumowe, szczotkowe, metalowe i ostrzowe. Istnieję również urządzenia o uniwersalnym zastosowaniu, ale także do obróbki otworów, wałków, czy walców, a także szlifowania płaszczyzn. Podział nie jest do końca usystematyzowany i rozszerzany w zależności od pojawiających się potrzeb.

Najczęściej stosowane w przemyśle rodzaje szlifierek

Do dokładnej i końcowej obróbki stalowych ulepszanych cieplnie przedmiotów zwykle stosuje się wspomniane wcześniej szlifierki do płaszczyzn. Maszyny pracują z dużą prędkością, więc są wydajne. Dzięki nim wyszlifowane powierzchnie są bardzo gładkie. Dzieje się tak, ponieważ do pracy wykorzystują ściernice (narzędzia) o wielu ostrzach. Urządzenia przeznaczone do szlifowania płaszczyzn dzieli się też dodatkowo na pracujące obwodem lub czołem ściernicy oraz wyposażone w stół obrotowy lub prostokątny. 

szlifierka do płaszczyzn
Fot.: Szlifierka do płaszczyzn 

Drugim popularnym typem są szlifierki do wałków. Za ich pomocą można obrabiać przedmioty mające kształt walca lub stożka. Przedmioty mogą być szlifowane zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Wśród nich rozróżnia się dodatkowo 2 podtypy szlifierek - kłowe i bezkłowe. Pierwszymi przeprowadza się obróbkę na zewnątrz i wewnątrz przedmiotów wydrążonych. Natomiast drugie stosuje się w przypadku gdy cylindryczny przedmiot jest wypełniony.

Trzecim wartym uwagi rodzajem szlifierek są maszyny do walców. Tutaj podział jest podobny do poprzedniego. Szlifierki do walców kłowe pozwalają na zewnętrzną obróbkę krótkich przedmiotów o kształcie walca lub stożka, które mocowane są wcześniej do końcówki wrzeciona w przeznaczonym do tego uchwycie. Szlifierki do walców bezkłowe działają na danych przedmiot dwutorowo - walec jest obracany przy użyciu ściernicy, a tarcza posuwowa hamuje go i dochodzi w ten sposób do jego tarcia. Walec podlegający obróbce oparty jest w tym czasie na podpórce.

Wśród najczęściej stosowanych szlifierek do metalu nie można pominąć również narzędziowej. Dzieli się je na uniwersalne - wykorzystywane do np. konserwacji narzędzi, a także specjalne - do pracy z konkretnym narzędziem. Dzięki nim obniża się koszty działania zakładów, ponieważ sprawiają, że z narzędzi można korzystać dłużej, bez potrzeby ich częstego wymieniania.

Redaktor: MRR
Źródło: Staleo.pl

Dodano 08.05.2020
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

 • Reklama

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy