Szukaj w działach:

Poradnik zakupowy cz.2 - Moc lasera, a rodzaj materiału

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU

Jak kupić laser? Poradnik zakupowy z firmą Maszyny-Polskie.PL 

Część 2.:  Moc lasera, a rodzaj materiału.

Wycinarka laserowa to zakup, do którego musisz się odpowiednio przygotować. W drugiej części poradnika opracowanego wspólnie z firmą Maszyny Polskie omawiamy najważniejsze parametry lasera, w tym moc, która w dużej mierze decyduje o cenie urządzenia.

Laser zazwyczaj przystosowany jest do konkretnego rodzaju materiałów. Dlatego przed pozyskaniem nowej maszyny powinieneś wiedzieć, jakie surowce i w jakich warunkach będziesz obrabiał. Ważny jest także odpowiedni dobór parametrów urządzenia.

Miejsce pracy

Laser fiber wymaga odpowiednio przygotowanego miejsca pracy. Urządzenie oparte o światłowód nie potrzebuje specjalnych fundamentów, jak niektóre starsze maszyny, jednak musi być posadowione na równej, twardej powierzchni. Gabaryty lasera muszą być dostosowane do przestrzeni w warsztacie. Jeśli ta jest niewielka, dobrym rozwiązaniem będą urządzenia z otwartym stołem, w których bezpieczeństwo i higiena pracy utrzymywane są na takim samym, wysokim poziomie jak w przypadku maszyn zamkniętych czy z osłonami.

Laser bezwzględnie musi pracować w pomieszczeniu, w którym przez cały czas jego działania utrzymywana jest temperatura powyżej 15 stopni Celsjusza.

Warto rozważyć instalację urządzeń odpylających bądź filtrowentylacji. Maszyny-Polskie.PL zapewniają skuteczne systemy kompatybilne z wybranym laserem.

Rodzaj obrabianego materiału

Przed wyborem konkretnego modelu lasera musisz wiedzieć, do czego będzie służył. Jeśli twoja firma zajmuje się obróbką metali, bezkonkurencyjny jest laser fiber. W przypadku cięcia w kauczuku, drewnie, skórze czy plexi rozważ zakup lasera CO2, laser fiber nie tnie tych materiałów.

Laser może obrabiać nie tylko płyty metalowe, ale też rury czy inne kształty. Jeśli zależy ci na uniwersalnym urządzeniu, nie bój się zainwestować w laser 3D o dużej liczbie stopni swobody, czyli w tym przypadku płaszczyzn, na jakich może pracować maszyna. Jeżeli jednak twoja firma zajmuje się produkcją na skalę przemysłową, wyspecjalizowany laser przygotowany do konkretnego zadania pozwoli ci zaoszczędzić czas i pieniądze.

Dobierając rodzaj urządzenia do swoich potrzeb zwróć uwagę na wielkość pola roboczego. Wymiary standardowego stołu wynoszą 1500x3000 mm, jeśli chcesz ciąć większe elementy, możesz kupić maszynę o większej powierzchni roboczej nawet 2000x6000mm.

Poradnik zakupowy cz.2 - Moc lasera, a rodzaj materiału


Moc lasera

Aby uzyskać dobre efekty cięcia i jak najwyższą efektywność pracy, moc lasera musi być dostosowana do grubości obrabianego materiału. Generalnie im większa grubość blachy czy tworzywa, tym większa potrzebna jest moc urządzenia. Przy stałej grubości wraz ze wzrostem mocy zwiększa się szybkość pracy maszyny.

Większość dostępnych na rynku maszyn dysponuje mocą 2-6 kW. Jednak inwestowanie w laser o większej mocy „na zapas” jest zupełnie nieopłacalne, zwłaszcza że to właśnie moc w dużej mierze odpowiada za cenę całego urządzenia.

Dobierając moc lasera trzeba więc jednocześnie wziąć pod uwagę rodzaj materiału, jego grubość i zakładaną produktywność (szybkość cięcia). Najefektywniejsze rozwiązanie dobierze dla ciebie ekspert z zespołu Maszyny-Polskie.PL po zapoznaniu się z twoimi potrzebami.

Automatyzacja pracy

Jeśli zakupiony przez Ciebie laser ma pracować w skali przemysłowej i zależy ci na maksymalizacji wydajności maszyny, warto zainwestować w zautomatyzowane podajniki i wieże magazynowe. Sprawdzają się one zwłaszcza w przypadku laserów fiber, których prędkość cięcia potrafi być tak duża, że manualna obsługa blatu roboczego prowadzi do niepotrzebnych przestojów w produkcji.

Podejmując decyzję o pełnej automatyzacji lasera weź pod uwagę skalę produkcji, jej specyfikę (na przykład powtarzalność obrabianych materiałów), a także koszty pracowników dedykowanych do obsługi lasera.

Decyzję o wyposażeniu urządzenia w podajniki czy magazyn często możesz podjąć już w trakcie jego eksploatacji. Warto jednak, byś zawczasu się do tego przygotował, dobierając odpowiedni model i przygotowując miejsce dla dodatkowych akcesoriów.

 

Autor: inż. Andrzej Barczewski, Maszyny-Polskie.PL

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami firmy Maszyny-Polskie.PL, dostawcy laserów fiber.


MASZYNY-POLSKIE.PL sp. z o.o.
Mazowiecka 52
87-100 Toruń
+48 604 820 313
POWIĄZANE
Wdrożenie automatyzacji Remmert w spółce Kamir Przedsiębiorstwa, które w ramach swojej działalności zajmują się laserowym wycinan...
Wycinarki laserowe do metalu - cięcie z najwyższą precyzją Precyzyjne i dokładne cięcie blachy w zakładach przemysłowych możliwe jest dzięki wycinar...
Dzień otwarty z technologią laserową Trotec Poszukujesz zaawansowanej technologicznie znakowarki laserowej galvo lub szybkiego i niez...
Poradnik zakupowy cz.1- Jaki laser kupić, CO2 czy fiber? Jaki kupić laser? Poradnik zakupowy z firmą Maszyny Polskie. Część 1.: laser CO2 czy fibe...
Usługi technologii laserowej dla przemysłu W przemyśle budowlany, stoczniowym, motoryzacyjnym, lotniczym i wielu innych na bardzo du...
Przeniesienie bloku targów ITM Industry Europe W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną i obostrzeniami, które weszły w życ...
Partnerzy