Wycinarki laserowe do metalu - cięcie z najwyższą precyzją
Precyzyjne i dokładne cięcie blachy w zakładach przemysłowych możliwe jest dzięki wycinarce laserowej. Duża moc lasera z łatwością wycina rozmaite kształty, jest więc niezbędna w zakładach zajmujących się obróbką metali. Tego typu urządzenie charakteryzuje się również niezwykłą wydajnością, a także ma praktyczne zastosowanie. Co jeszcze je wyróżnia i co warto wiedzieć na temat wycinarki laserowej?
Cięcie laserowe a obróbka mechaniczna
Cięcie laserem w przeciwieństwie do klasycznej obróbki odbywa się za pomocą gorącego promienia lasera i w obecności gazu ochronnego np. azotu lub czynnego, jak choćby tlenu. Dzięki temu jest on wydmuchiwany i następuje topnienie metalu. W ten sposób unika się utleniania powierzchni, która zostaje przecięta i łatwopalne materiały nie zapalają się. Proces odbywa się szybciej, jest dokładniejszy i wydajniejszy, a także powtarzalny. Ponadto w porównaniu z cięciem tradycyjnym krawędzie wykrojów są gładkie.
Rodzaje wycinarek laserowych
Klasyfikacja wycinarek przebiega ze względu na typ użytego lasera. Wyróżnia się:
- lasery jednomodowe - skupiające większe wiązki niż drugi typ laserów i przez to stosowane do cienkich blach;
- lasery wielomodowe - mają większą średnicę skupionego lasera, dlatego tnie się nimi grubsze blachy.
W nowoczesnych wycinarkachstosuje się obecnie napęd liniowy mający przyspieszenie 3 g i poziom 5 m/s umożliwiający uzyskanie wysokiej wydajności i dokładność cięcia metali. Oprócz tego technologię cięcia światłowodową, która pozwala na obniżenie kosztów wycięcia nawet dziesięciokrotnie, jeśli blacha ma do 5 mm.
Wycinarki laserowe dzieli się również na:
- laser światłowodowy fiber, którego długość fali wynosi 1,064 mikrometra i przez co ma małą średnicę ogniska. Energia dociera w jego przypadku do włókien szklanych za pośrednictwem diod pompujących. Przekłada się to na większą intensywność i dynamikę, a także możliwość dłuższej pracy (od 50 000 do nawet 100 000);
- laser gazowy (CO2), pracujący w oparciu o dwutlenek węgla. Długość fali wynosi w tym przypadku 10,6 mikrometra. Uznawany jest za wydajny i o dobrej jakość.
Laser światłowodowy fiber a laser CO2
W przypadku lasera fiber wygenerowana wiązka trafia do głowicy dzięki światłowodowi. Co przyczynia się do redukcji kosztów, bo taka maszyna dysponuje większymi możliwościami. Ponadto laser ten umożliwia obróbkę materiałów metalowych niemal w identycznym zakresie co laser CO2. Najwydajniejszy jest w przypadku cięcia blach do 6 mm, czyli tych cienkich, bo odbywa się kilkukrotnie szybciej niż wspomnianym laserem CO2. Dzieje się tak za sprawą różnic fizycznych wiązki lasera i wyższej gęstości energii. Wycinarki laserowe w technologii fiber są również łatwe w obsłudze, a koszty ich eksploatacji są niskie, ponieważ nie są wyposażone w drogie oraz szybko zużywające się części.
Zastosowanie wycinarek laserowych
Za pomocą tych urządzeń można ciąć rozmaite typy metali między innymi brąz, tytan, czy miedź. Poza tym różne rodzaje stali jak choćby stal ocynkowaną (do 3 mm), stal nierdzewną (do 10 mm) lub stal konstrukcyjną (do 20 mm). Zarówno laserem gazowym CO2, jak i fiber można grawerować metale, a także znakować je za pomocą metody wyżarzania.
Co istotne, po wycięciu materiał nie wymaga obróbki (bo jest na tyle precyzyjna), co powoduje, że koszty produkcji zostaną znacznie obniżone. Nie powinien więc dziwić fakt, że wycinarki laserowe są wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu, przede wszystkim w przedsiębiorstwach, w których niezbędne jest obrabianie metali.
Raport wycinarki laserowe - przegląd rynku
--> https://staleo.pl/z-kraju-i-ze-swiata/artykuly/4194/raport-wycinarki-laserowe-przeglad-rynku-2020
Znajdź firmę oferującą wycinarki laserowe na Staleo.pl
--> https://staleo.pl/katalog-firm/handel-i-produkcja-maszyny/wycinarki-laserowe
Zdjęcia: Fotolia
Redaktor: MRR
Źródło: Staleo.pl
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- Nowy system powlekania INVENTA PVD z technologią łukową
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Zwinne zarządzanie produkcją jednostkową
- Warsztaty technologiczne w CNC Center of Excellence
- Mazak Open House
- Abas zaprasza na Dzień Odlewnika
- Dynamika przemysłu w październiku 2024 roku