Szukaj w działach:

Wdrożenie automatyzacji Remmert w spółce Kamir

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


Przedsiębiorstwa, które w ramach swojej działalności zajmują się laserowym wycinaniem różnego rodzaju elementów z blach, stoją przed wieloma wyzwaniami związanymi z automatyzacją produkcji.


Firma Kamir, korzystając z rozwiązań intralogistycznych Remmert, nie tylko zwiększyła efektywność procesów, ale także zaoszczędziła przestrzeń magazynową i zyskała możliwość sprawnej rozbudowy swojego zakładu w przyszłości.

Firma Kamir Sp. z o.o. świadczy usługi w zakresie wycinania laserowego, gięcia, spawania i toczenia. Od momentu powstania w 2000 roku, stale rozszerza swoją działalność. Głównym celem strategicznym przedsiębiorstwa jest ciągły rozwój oraz implementowanie nowoczesnych technologii umożliwiających wzrost konkurencyjności i efektywności produkcji. 

Właśnie dlatego w 2017 roku rozpoczęto działania, mające na celu zwiększenie wydajności w zakładzie obróbki blachy. Zapadła decyzja o zakupie dwóch nowych laserów, co wiązało się także z doborem odpowiedniej automatyzacji. Jej brak mógłby generować nieefektywne przestoje laserów – wycięcie blachy trwa bowiem znacznie krócej niż dostarczenie następnego arkusza do cięcia. 

Kamir poszukiwał rozwiązania, które uwzględniałoby trzy kluczowe aspekty. Pierwszym z nich było uzyskanie optymalnej efektywności procesów, dzięki jednoczesnemu załadunkowi i rozładunkowi lasera. Drugą ważną kwestią okazało się zaoszczędzenie miejsca w magazynie – blisko 80 palet z blachą miało być przechowywane i obrabiane w jak najmniejszej przestrzeni. Trzecim elementem była możliwość rozbudowy zainstalowanego systemu w przyszłości, podyktowana chęcią wprowadzenia drugiego lasera w późniejszym terminie. Właśnie dlatego Kamir poszukiwał rozwiązania, które będzie niezależne od wyboru producenta lasera. 
Oszczędność czasu i przestrzeni

Aby nowy system mógł odpowiedzieć na wszystkie potrzeby firmy Kamir, musiał zapewniać oszczędność miejsca, być szybki oraz zbudowany z modułów. Wszystkie te warunki spełniało rozwiązanie zaproponowane przez Remmerta. Przedsiębiorstwo, jako uznany ekspert w zakresie automatyzacji i intralogistyki, zaoferowało klientowi automatyzację LaserFLEX oraz optymalizację przestrzeni magazynowej BASIC Tower. Zaprojektowany został magazyn na blachy o powierzchni 35 m2 na 84 palety o nośności 3 ton każda. Konstrukcja pozwala na znaczącą oszczędność miejsca, zgodnie z zasadą „maksimum przestrzeni magazynowej na minimalnej powierzchni zasadniczej”.

Po uruchomieniu systemu, wysyłany jest sygnał do magazynu z zamówieniem nieobrobionego arkusza blachy. Automatyzacja LaserFLEX podnosi arkusz i przenosi go na stół z laserem. Po wycięciu blachy jednostka rozładowcza zabiera specjalnymi widłami wycięty arkusz z wymiennego stołu lasera na paletę. Równocześnie z przyłączonego do niego magazynu, druga jednostka załadowcza dostarcza kolejną blachę do cięcia. LaserFLEX wykonuje te czynności w zaledwie około minutę, co czyni go najszybszym systemem na rynku. Proces powtarzany jest kilkukrotnie, aż paleta zapełni się wyciętymi elementami. Jest wtedy zamieniana na nową, a wycięte części zostają automatycznie zabrane w celu ponownego zmagazynowania lub przekazania do kolejnego procesu – sortowania. Czasy przestoju podłączonych maszyn skracają się niemal do zera.

Wdrożenie automatyzacji firmy Remmert w spółce Kamir


Dodatkową zaletą zaimplementowanych rozwiązań jest fakt, że LaserFLEX może pracować w cyklu automatycznym przy niewielkim lub zerowym udziale operatora. Jest to szczególnie cenne w godzinach nocnych oraz w weekendy i święta, a także pozwala na znaczne oszczędności związane z obsługą urządzenia. Od czasu instalacji nowego systemu, wykrawarka laserowa w zakładzie Kamir może pracować nawet 700 godzin miesięcznie. 

Całym procesem steruje oprogramowanie SMART Control, również dostarczane przez Remmerta. Interfejs zarządzający wszystkimi procesami związanymi z przetwarzaniem blachy jest intuicyjny i podłączony na stałe do zdalnego systemu firmy Remmert. W razie jakiegokolwiek problemu, umożliwia on szybką diagnostykę w dowolnym momencie i uzyskanie natychmiastowej pomocy.

Wizja przyszłości

Rozwiązanie Remmerta umożliwia także rozbudowę, na czym bardzo zależało zleceniodawcy. Kamir zakłada, że w najbliższych latach potrzeby zakładu w obszarze laserowego wycinania blach zwiększą się i konieczne będzie zakupienie kolejnego urządzenia. Całą inwestycję zaprojektowano więc tak, aby ta sama automatyzacja mogła obsługiwać kolejny laser. Jest to możliwe dzięki modułowej budowie rozwiązań Remmert. Dodatkowe elementy mogą zostać dodane w dowolnej chwili. Dzięki temu, automatyzacja jest elastyczna, dopasowana do potrzeb klienta, a także pozwala na optymalizację kosztu inwestycji. W przypadku montażu dwóch osobnych urządzeń, z których każde obsługiwałoby tylko jeden laser, koszt instalacji byłby o wiele wyższy niż w chwili, gdy istnieje możliwość rozbudowy istniejącej automatyzacji o nowy moduł. Zaletą jest także fakt, że rozwiązanie jest całkowicie niezależne od producenta – tym samym w przyszłości Kamir może zdecydować się na zakup dowolnego lasera dostępnego na rynku.

Realizacja instalacji Remmerta w zakładzie Kamir trwała pół roku i została oparta o sprawdzone rozwiązania, które dostawca automatyzacji stosuje globalnie. Obecnie funkcjonuje już ponad 500 systemów magazynowych stworzonych przez firmę Remmert, które są rozsiane po całym świecie. 


Źródło: Remmert


Remmert GmbH
Brunnenstraße 113
32584 Löhne
+48 74 642 11 71
POWIĄZANE
ITM Industry Europe - czas wyzwań oraz szans Do niedawna nikt nie wierzył, że w dobie tak zaawansowanej medycyny gospodarka może znale...
Premiery wycinarek laserowych Mazak na EuroBLECH 2022 Targi EuroBLECH 2022 będą sceną premiery dwóch ultranowoczesnych wycinarek laserow...
Instrumenty Przemysłu 4.0 po raz trzeci Po raz trzeci podczas pierwszego dnia targów Warsaw Industry Week 2019 odbędzie si...
STIGAL- precyzja i jakość cięcia na STOM 2019 W dzisiejszych czasach, firmy muszą nieustannie śledzić, co dzieje się w branży, a gdy ty...
Planowanie i zarządzanie zasobami „Planowanie zasobów przedsiębiorstwa – wczoraj i dziś” to tytuł ...
Odbierz bezpłatne zaproszenie na Targi STOM 2023! Tradycyjnie przemysłowy cykl spod znaku STOM wraz z wydarzeniami towarzyszącymi odbędzie ...
Partnerzy