Szukaj w działach:

Zalety wycinania laserowego, o których warto wiedzieć

Metal wycinanie laserowe
 

Wycinanie laserowe uważane jest za jedną z najnowocześniejszych metod obróbki i przyczyniło się do zrewolucjonizowania branży metalurgicznej. Cięcie laserowe pozwoliło bowiem na odkrycie wielu nowych możliwości obróbki metalu i spawania, przy zachowaniu bardzo dużej precyzji cięcia. Jakie jeszcze zalety posiada ta technika cięcia? I na czym polega proces wycinania laserowego? O tym w kolejnych akapitach.

W jaki sposób przebiega cięcie laserem?

Proces cięcia laserowego opiera się na emisji spolaryzowanej i spójnej wiązki promieniowania elektromagnetycznego z zakresu światła widzialnego, podczerwieni lub ultrafioletu, w zależności od sposobu cięcia. Termiczne rozdzielnie materiału może odbywać się na skutek stopienia, spalenia albo odparowania w zależności od jego typu. Wiązka posiada dużą ilość energii i jest skupiona, dlatego też cięcie jest precyzyjne i dotyczy ściśle określonego miejsca. Warto w tym miejscu dodać, że do procesu cięcia niezbędny jest też gaz techniczny np. tlen czy azot. Używa się go w celach pomocniczych do uzyskania optymalnych rezultatów.

Dlaczego warto wykorzystywać laser do wycinania?

Główną zaletą, która zresztą została wspomniana we wstępie, jest niezwykła precyzja procesu nawet w przypadku, kiedy cięcie dotyczy detali. Ze względu na to, że powstające po cięciu szczeliny są niewielkie, bez problemu uzyskuje się dowolne kształty. 

Co istotne ścieżka cięcia może być automatycznie korygowana, co zapobiega stratom materiału. Ilość odpadów zostaje znacznie zminimalizowana.

Ponadto wycinanie laserowe zapewnia dużą wydajność, szybkość i efektywność prac. Przede wszystkim wynika to z tego, że wycięte krawędzie są gładkie i nie trzeba poddawać ich obróbce końcowej. Wystarczy wyjąć je z maszyny i można przystąpić do dalszych etapów prac. Proces cięcia przebiega też niezwykle sprawnie i nie wymaga wielu przygotowań.

Dodatkowo technika ta pozwala na powtarzalność procesu. Pożądane kształty i rozmiary elementów można uzyskać na wielu egzemplarzach - wystarczy ustawić odpowiedni program.

Warto również dodać, że maszyny wykorzystywane do cięcia laserowego nie podlegają zużyciu. Dlatego nie trzeba ich serwisować, wymieniać poszczególnych elementów czy sprawdzać, w jakim są stanie. W efekcie przyczynia się to do zmniejszenia kosztów operacji.

To wszystko sprawia, że duży koszt zakupu lasera szybko się bilansuje. Poprawie ulega jakość i wydajność procesów. A w porównaniu do zastosowania tradycyjnych metod pozyskanie elementów odbywa się mniejszym kosztem.


Źródło: Staleo.pl
Redaktor: MRR

 

Dodano 04.09.2020
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

 • Reklama

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy