Piły i przecinarki do metalu - ogólna charakterystyka i zastosowanie
Fot.: Fotolia |
Do obróbki metali bardzo często używane są rozmaite piły i przecinarki do metalu (nazwy używane często zamiennie). Ze względu na to, że muszą być dobrane do ciętego materiału, aby otrzymać odpowiedni kształt i długość, wyróżnia się wiele ich rodzajów. Jakich? O tym za chwilę.
Najczęściej spotykane typy pił i przecinarek do metalu
Popularnym rozwiązaniem są urządzenia taśmowe. Te szybkie, wydajne przecinarki doskonale radzą sobie zarówno z cięciem łatwo skrawalnych przedmiotów takich jak stal konstrukcyjna i trudno skrawalnych np. stali nierdzewnej. Ze względu na wymogi technologiczne dodatkowo dzieli się je na:
- piły taśmowe pionowe - składają się z noża taśmowego, korpusu, dwóch kół pasowych i mechanizmu służącego do regulacji grubości cięcia. Stosowane w małych i dużych zakładach,
- piły taśmowe poziome - posiadające zębatą taśmę o zamkniętym obwodzie napiętą między kilkoma (zazwyczaj dwoma lub trzema) kołami. Wykorzystywane do cięcia różnych materiałów na przykład stali nierdzewnej, stopowej, tworzyw lub materiałów budowlanych. Dlatego wykorzystuje się je w wielu gałęziach przemysłu, choćby budowlanej, maszynowej, narzędziowej.
Fot: Przecinarka taśmowa |
Drugim często stosowanym urządzeniem są piły ramowe. Posiadają brzeszczot, czyli ostrza tnące w ramie, która przyjęła formę litery C. Tego typu piła może mieć rozmaite rozmiary i zapewniać cięcie o różnej szerokości, ale zawsze wykonuje ruchy posuwisto-zwrotne. Piły ramowe do metalu znajdują zastosowanie przede wszystkim w zakładach montujących ogrodzenia, rusztowania, stelaże dachowe.
Trzecim są piły tarczowe, które zamiast zębatego brzeszczota wyposażone zostały w okrągłą tarczę z zębami umiejscowionymi na obwodzie. Tego typu urządzenia dzieli się na:
- piły tarczowe stałe - są mocowane na wrzecionie i wykonują ruch obrotowy,
- piły tarczowe wysięgnikowo-przegubowe - mogą wykonywać ruch posuwisty i obrotowy, a w tym samym czasie obrabiany materiał pozostaje nieruchomy.
Fot.: Piła taśmowa automatyczna |
Co należy wziąć pod uwagę, kupując piły i przecinarki do metalu?
Zakup odpowiedniej maszyny tnącej nie jest ani prosty, ani tani, dlatego warto oprócz dokładnego przeanalizowania parametrów warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę w momencie, gdy dochodzi do rozmowy ze sprzedawcą i oglądania konkretnych modeli. Przede wszystkim, zwłaszcza kiedy chce się kupić używany sprzęt warto sprawdzić, w jakiej kondycji są brzeszczoty i czy są dobrej jakości. Ten element zużywa się bowiem najczęściej i należy go systematycznie wymieniać. Poza tym warto przyjrzeć się elementom, które poddawane są obciążeniom, aby mieć pewność, że wykonane są z materiałów dobrej jakości. Nie można również zapomnieć o sprawdzeniu systemu chłodzenia, ponieważ bez niego pilarka nie będzie wydajna i wszelkie przegrzania spowodują przestoje w jej pracy. Oczywiście to nie wszystkie elementy, które warto sprawdzić, ale te należą do tych absolutnie podstawowych.
Znajdź firmę oferującą piły i przecinarki na Staleo.pl
--> https://staleo.pl/katalog-firm/handel-i-produkcja-maszyny/pily-i-przecinarki
Redaktor: MRR
Źródło: Staleo.pl
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- Laserowe innowacje Yamazaki Mazak na EuroBLECH 2024
- Nowości w branży cięcia CNC od Eckert na EuroBLECH 2024
- Nowy system powlekania INVENTA PVD z technologią łukową
- Nowoczesna produkcja na TOOLEX i ExpoWELDING
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Zwinne zarządzanie produkcją jednostkową
- Dni Otwarte +Abplanalp w Warszawie
- Warsztaty technologiczne w CNC Center of Excellence
- Aukcja maszyn spółki Peter Drösser GmbH
- Mazak Open House