Szukaj w działach:

Piły i przecinarki do metalu - ogólna charakterystyka i zastosowanie

 

Cięcie piłą
 

Do obróbki metali bardzo często używane są rozmaite piły i przecinarki do metalu (nazwy używane często zamiennie). Ze względu na to, że muszą być dobrane do ciętego materiału, aby otrzymać odpowiedni kształt i długość, wyróżnia się wiele ich rodzajów. Jakich? O tym za chwilę.

Najczęściej spotykane typy pił i przecinarek do metalu 

Popularnym rozwiązaniem są urządzenia taśmowe. Te szybkie, wydajne przecinarki doskonale radzą sobie zarówno z cięciem łatwo skrawalnych przedmiotów takich jak stal konstrukcyjna i trudno skrawalnych np. stali nierdzewnej. Ze względu na wymogi technologiczne dodatkowo dzieli się je na:

 • piły taśmowe pionowe - składają się z noża taśmowego, korpusu, dwóch kół pasowych i mechanizmu służącego do regulacji grubości cięcia. Stosowane w małych i dużych zakładach,
 • piły taśmowe poziome - posiadające zębatą taśmę o zamkniętym obwodzie napiętą między kilkoma (zazwyczaj dwoma lub trzema) kołami. Wykorzystywane do cięcia różnych materiałów na przykład stali nierdzewnej, stopowej, tworzyw lub materiałów budowlanych. Dlatego wykorzystuje się je w wielu gałęziach przemysłu, choćby budowlanej, maszynowej, narzędziowej.

 

przecinarka taśmowa
Fot: Przecinarka taśmowa 

Drugim często stosowanym urządzeniem są piły ramowe. Posiadają brzeszczot, czyli ostrza tnące w ramie, która przyjęła formę litery C. Tego typu piła może mieć rozmaite rozmiary i zapewniać cięcie o różnej szerokości, ale zawsze wykonuje ruchy posuwisto-zwrotne. Piły ramowe do metalu znajdują zastosowanie przede wszystkim w zakładach montujących ogrodzenia, rusztowania, stelaże dachowe.

Trzecim są piły tarczowe, które zamiast zębatego brzeszczota wyposażone zostały w okrągłą tarczę z zębami umiejscowionymi na obwodzie. Tego typu urządzenia dzieli się na:

 • piły tarczowe stałe - są mocowane na wrzecionie i wykonują ruch obrotowy,
 • piły tarczowe wysięgnikowo-przegubowe - mogą wykonywać ruch posuwisty i obrotowy, a w tym samym czasie obrabiany materiał pozostaje nieruchomy.

 

przecinarka taśmowa automatyczna
Fot.: Piła taśmowa automatyczna 

Co należy wziąć pod uwagę, kupując piły i przecinarki do metalu?

Zakup odpowiedniej maszyny tnącej nie jest ani prosty, ani tani, dlatego warto oprócz dokładnego przeanalizowania parametrów warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę w momencie, gdy dochodzi do rozmowy ze sprzedawcą i oglądania konkretnych modeli. Przede wszystkim, zwłaszcza kiedy chce się kupić używany sprzęt warto sprawdzić, w jakiej kondycji są brzeszczoty i czy są dobrej jakości. Ten element zużywa się bowiem najczęściej i należy go systematycznie wymieniać. Poza tym warto przyjrzeć się elementom, które poddawane są obciążeniom, aby mieć pewność, że wykonane są z materiałów dobrej jakości. Nie można również zapomnieć o sprawdzeniu systemu chłodzenia, ponieważ bez niego pilarka nie będzie wydajna i wszelkie przegrzania spowodują przestoje w jej pracy. Oczywiście to nie wszystkie elementy, które warto sprawdzić, ale te należą do tych absolutnie podstawowych.


Redaktor: MRR
Źródło: Staleo.pl

 

Dodano 15.05.2020
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

 • Reklama

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy