Szukaj w działach:

Popularne metody mycia przemysłowego i odtłuszczania detali

 

mycie przemysłowe detali
 

Detale i elementy metalowe oraz plastikowe poddawane są wielu procesom technologicznym, które powodują zabrudzenia, w tym pojawienie się na nich tłustej powłoki. Aby pomyślnie przeszły kontrolę jakości i spełniały standardy czystości konieczne jest umycie ich zarówno przed, jak i po obróbce czy montażu, a także nierzadko między procesami. Dlatego warto poznać popularne sposoby mycia i odtłuszczania wykorzystywane w przemyśle.

Często stosowane metody mycia i odtłuszczania detali

W przemyśle oczyszczanie elementów i detali przebiega z wykorzystaniem zaawansowanych technologii. Co więcej, ciągle pojawiają się nowe metody, aby czyszczenie odbywało się to w bardziej skuteczny, szybki i precyzyjny sposób. W artykule zaprezentowane zostanie 5 najbardziej popularnych sposobów mycia stosowane w przemyśle.

1. Mycie natryskowe

Jest to podstawowa i najczęściej stosowana metoda. Wykorzystuje się w niej intensywny i zwykle ukierunkowany strumień wody. Jego ciśnienie oscyluje między 2 a 20 barami. Mycie natryskowe stosuje się zwykle wraz z chemią myjąca, co umożliwia usunięcie zanieczyszczeń w powierzchni detali. Może być również ostatnim etapem odtłuszczania np. kiedy dany element jest bardzo złożony lub wymagania co do czystości są szczególnie wysokie.

2. Mycie zanurzeniowe

Polega na zanurzenia detalu, który ma być wyczyszczony w zbiorniku z cieczą o określonym składzie chemicznym. Zachodzące na jego powierzchni reakcje przyspieszają oczyszczenie z tłustych powłok. 

Proces może być wspomagany myciem z wykorzystaniem ultradźwięków, rozpuszczalników lub myciem zalewowo-iniekcyjnym. Ten sposób stosowany jest najczęściej w przypadku detali mających złożoną geometrię (podcięcia czy otwory nieprzelotowe).

3. Mycie ultradźwiękowe

Oparte jest na zjawisku kawitacji polegającego na tworzeniu, w wodzie baniek powietrza, przy pomocy generatora drgań, które ulegają natychmiastowemu rozpadowi. Energia uwalniana w czasie mycia ultradźwiękowego powoduje wysadzenie cząsteczki zanieczyszczeń. Im niższa jest stosowana częstotliwość, tym większa moc i mycie jest skuteczniejsze. Tę metodę mycia stosuje się przykładowo przed dalszą obróbką galwaniczną, w mechanice precyzyjnej, czy też w przypadku podzespołów elektrycznych.

4. Mycie z użyciem pary 

Przebiega w zamkniętej komorze i wykorzystuje się parę wodną, która zawiera węglowodory. Kiedy zostaje skierowana na dany element dochodzi do różnicy temperatur (gorąca para, zimna część), co powoduje powstanie zjawiska kondensacji. Mycie z użyciem pary wodnej stosuje się do usuwania mniej zabrudzonych smarami, olejami lub tłustymi emulsjami części.

5. Mycie na sucho

Stosuje się ją zwykle jako mycie wstępne albo pomiędzy kolejnymi etapami procesu technologicznego. Przebiega z wykorzystaniem sprężonego powietrza (o wysokim ciśnieniu) - zanieczyszczenia są zdmuchiwane lub techniki próżniowej - odsysanie zanieczyszczeń przy pomocy podciśnienia. Mycie na sucho doskonale usuwa wióry, oleje czy emulsje bez konieczności spłukiwania części. Zaletą metody jest również nieprzekazywanie ciepła, zimna lub wilgoci więc może być stosowana nawet do detali o delikatnej strukturze. Stąd stosowanie jej w przypadku montażu mostków łożyskowych albo pierścieni gniazd zaworowych.


Źródło: Staleo.pl
Redaktor: MRR

Dodano 28.12.2020
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

 • Reklama

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy