Hydro EcoDesign - aluminium w służbie ekologii
Prognozowany kryzys klimatyczny to problem, na który należy zwrócić uwagę tu i teraz, wprowadzając realne zmiany przede wszystkim w zakresie organizacji przemysłu, cyklu życia produktu i gospodarowania surowcami. Odpowiedzialne społecznie koncerny wdrażają innowacje mające na celu redukcję śladu węglowego. Jednym z nich jest Hydro, globalny dostawca aluminium, oferujący usługi z zakresu całego łańcucha wartości metali lekkich.
Ekologia dotyczy wszystkich
Mogąca pochwalić się ponad stuletnim doświadczeniem marka Hydro, jako jedna z kilku na świecie zapewnia kompleksową obsługę aluminium: od wydobycia, przez produkcję, transport, użytkowanie, aż po utylizację i recykling. Firma kładzie nacisk na maksymalne ograniczanie wpływu przemysłu na środowisko naturalne i w tym celu wdrożyła koncepcję Hydro EcoDesign. Jest to innowacyjna, ustrukturyzowana usługa opracowana wraz z konsultantami Environmental Protection Encouragement Agency (EPEA), której założenia mają na celu maksymalną redukcję wpływu aluminium na środowisko naturalne. EcoDesign polega na wdrażaniu coraz bardziej restrykcyjnych procedur i wymagań, które w niedalekiej przyszłości staną się zapewne obowiązującymi normami ekologicznymi. Choć rozwiązania eko-aluminiowe znajdą swoje zastosowanie w większości branż, to sektor budowlany, wnętrzarski i motoryzacji będzie w stanie wdrożyć je z największą korzyścią dla środowiska naturalnego.
EcoDesign w praktyce
Globalny projekt EcoDesign to efekt wiedzy i doświadczenia ponad 1000 inżynierów marki Hydro na rzecz zmniejszenia śladu węglowego, poprzez zastosowanie materiałów pochodzących z recyklingu, a także dostosowywanie produkcji do międzynarodowych norm i regulacji.
- Jednym z naszych produktów wykorzystywanych w duchu EcoDesign jest Hydro Reduxa. To niskoemisyjne aluminium o śladzie węglowym nieprzekraczającym 4,0 kg CO2 na 1 kg aluminium. Z kolei stop Hydro Circal to produkcja wtórnego aluminium - co najmniej 75% materiału pochodzi z recyklingu. Obie koncepcje zmierzają do wdrożenia jak najbardziej ekologicznych i zrównoważonych procesów produkcyjnych - wyjaśnia Maciej Krzewicki, Country Sales Manager w Hydro Extrusion Poland. |
Transformacja biznesu w kierunku funkcjonalnego zastosowania nowoczesnych materiałów jest niezwykle ważna m.in. w branży budowlanej. Sektor ten odpowiada za niemal 40 procent światowej emisji dwutlenku węgla do atmosfery i generuje co roku ponad 0,5 mld ton odpadów, a niedawno otrzymał do zrealizowania bardzo ambitne zadanie. Komisja Europejska przyjęła unijną strategię klimatyczną, która zakłada osiągnięcie neutralności węglowej lub zera emisji netto CO2 do 2050 roku. Spełnienie tych norm będzie możliwe np. poprzez ponowne wykorzystanie materiałów budowlanych, czyli wdrożenie tzw. budownictwa w obiegu zamkniętym. Wykorzystanie aluminium zgodnie z koncepcją EcoDesign to jeden z elementów, który ułatwi branży dostosowanie się do nowych wytycznych, a także pozwoli na łatwiejsze uzyskanie stosownych certyfikatów w ramach systemu oceny ekologicznej budynków.
Ekologia zaczyna się od projektu
Już na etapie projektowania nowego produktu inwestorzy powinni być świadomi, jak mocno odciśnie on swoje piętno na środowisku naturalnym. Wybierając współpracę z Hydro EcoDesign, otrzymujemy nie tylko bezpieczne rozwiązania aluminiowe zgodne z międzynarodowymi normami i przepisami, lecz przede wszystkim wsparcie ekspertów marki Hydro już na wczesnym etapie projektowym.
- Choć nasi partnerzy otrzymują rozwiązania opracowane globalnie, na pomoc specjalistów Hydro mogą liczyć podczas lokalnych wdrożeń. Projekt często rozpoczynamy kreatywną burzą mózgów, która ma wyłonić najbardziej ekonomiczną i pro-ekologiczną ścieżkę jego realizacji, bez chodzenia na kompromisy w kwestii trwałości lub wydajność. Praca w modelu EcoDesign jest w długim horyzoncie czasowym po prostu bardziej opłacalna, zarówno dla naszych klientów, jak i całej planety. - dodaje Maciej Krzewicki, Country Sales Manager w Hydro Extrusion Poland. |
Propozycja marki Hydro opiera się na rozwiązaniach gwarantujących zarówno najwyższą jakość produktów, jak i bezpieczeństwo wynikające z dostępu do materiałów certyfikowanych w całym łańcuchu wartości aluminium. Firmy, które z niej korzystają, przyłączają się do odciążenia eksploatacji naszej planety, co będzie miało kolosalny wpływ na jej przyszłość. Hydro EcoDesign już dziś aktywnie stawia czoła problemowi związanemu ze zmianami klimatycznymi, nie zostawiając go do rozwiązania następnym pokoleniom.
Źródło: Hydro Extrusion Poland
Redaktor: MRR
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- Laserowe innowacje Yamazaki Mazak na EuroBLECH 2024
- Nowości w branży cięcia CNC od Eckert na EuroBLECH 2024
- Nowy system powlekania INVENTA PVD z technologią łukową
- Nowoczesna produkcja na TOOLEX i ExpoWELDING
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Zwinne zarządzanie produkcją jednostkową
- Dni Otwarte +Abplanalp w Warszawie
- Warsztaty technologiczne w CNC Center of Excellence
- Aukcja maszyn spółki Peter Drösser GmbH
- Mazak Open House