Szukaj w działach:

Innowacyjne stanowisko do walcowania z Politechniki Lubelskiej

Innowacyjne stanowisko do walcowania z Politechniki Lubelskiej


Naukowcy z Politechniki Lubelskiej we współpracy z firmą Parker Hannifin zbudowali innowacyjną walcarkę skośną sterowaną numerycznie.


Innowacyjne stanowisko do walcowania umożliwia ona szybkie i precyzyjne tworzenie pojedynczych metalowych elementów o różnej wielkości. Stosuje się je w budowie maszyn, służą także do wykonania narzędzi i przedmiotów codziennego użytku. Części kute znajdują się we współczesnych samolotach, samochodach lub traktorach. Stanowią ok. 30% masy całej konstrukcji, a często i więcej.

Naukowców z Politechniki Lubelskiej wspierała amerykańska firma Parker Hannifin. Specjalizuje się ona w technologii napędu i sterowania, projektując rozwiązania inżynieryjne dla wielu branż, od lotnictwa, poprzez medycynę i sport, a kończąc na rozrywce. 


– Współpracę z firmą Parker Hannifin rozpoczęliśmy w 2017 r. Jej efektem jest walcarka sterowana numerycznie, która należy do nowej klasy obrabiarek do plastycznego kształtowania metali i ich stopów. Nasza walcarka umożliwia wytwarzanie wielkogabarytowych przedkuwek i wydłużonych odkuwek, takich jak osie i wały. Jej zaletą jest produkcja zarówno pojedynczych elementów, jak i wyrobów w dużych seriach i produkcji masowej – mówi rektor Politechniki Lubelskiej prof. Zbigniew Pater, kierownik zespołu z Katedry Komputerowego Modelowania i Technologii Obróbki Plastycznej.


Eksperci Parker Hannifin, poza dostarczeniem odpowiednich elementów, pomogli naukowcom w aplikacji precyzyjnych siłowników elektrycznych w zaprojektowanej przez nich walcarce. Po raz pierwszy rozwiązanie to zostało zastosowane w Polsce.


– Dzięki połączeniu naszych siłowników z wiedzą naukowców z Politechniki Lubelskiej powstało rozwiązanie odpowiadające na realne potrzeby rynkowe. Opracowujemy wiele innowacyjnych rozwiązań dla przemysłu i cieszymy się, że pomagają one tworzyć kolejne, które znajdą wykorzystanie w polskiej branży kuzienniczej – podkreśla Vladimira Fadrna, Marketing Communications Leader na Europę Środkową i Wschodnią w Parker Hannifin.


Urządzenie znajduje się w laboratorium uczelni.


– Cały czas pracujemy nad zwiększeniem dokładności, z jaką walcarka wykonuje detale. Często udostępniamy ją studentom, głównie do realizacji prac inżynierskich i magisterskich – zaznacza prof. Zbigniew Pater.


Katedra Komputerowego Modelowania i Technologii Obróbki Plastycznej to jednostka na Wydziale Mechanicznym, której głównym obszarem działalności naukowej jest obróbka metali, technologie procesów walcowania skośnego i poprzecznego czy kucie matrycowe stali. Właśnie tu tworzone są nowe rozwiązania umożliwiające dalszy rozwój polskich kuźni.


Źeródło: Politechnika Lubelska, Parker Hannifin

Dodano 12.02.2021
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

 • Reklama

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy