Szukaj w działach:

Innowacyjne stanowisko do walcowania z Politechniki Lubelskiej

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


Naukowcy z Politechniki Lubelskiej we współpracy z firmą Parker Hannifin zbudowali innowacyjną walcarkę skośną sterowaną numerycznie.


Innowacyjne stanowisko do walcowania umożliwia ona szybkie i precyzyjne tworzenie pojedynczych metalowych elementów o różnej wielkości. Stosuje się je w budowie maszyn, służą także do wykonania narzędzi i przedmiotów codziennego użytku. Części kute znajdują się we współczesnych samolotach, samochodach lub traktorach. Stanowią ok. 30% masy całej konstrukcji, a często i więcej.

Naukowców z Politechniki Lubelskiej wspierała amerykańska firma Parker Hannifin. Specjalizuje się ona w technologii napędu i sterowania, projektując rozwiązania inżynieryjne dla wielu branż, od lotnictwa, poprzez medycynę i sport, a kończąc na rozrywce. 


– Współpracę z firmą Parker Hannifin rozpoczęliśmy w 2017 r. Jej efektem jest walcarka sterowana numerycznie, która należy do nowej klasy obrabiarek do plastycznego kształtowania metali i ich stopów. Nasza walcarka umożliwia wytwarzanie wielkogabarytowych przedkuwek i wydłużonych odkuwek, takich jak osie i wały. Jej zaletą jest produkcja zarówno pojedynczych elementów, jak i wyrobów w dużych seriach i produkcji masowej – mówi rektor Politechniki Lubelskiej prof. Zbigniew Pater, kierownik zespołu z Katedry Komputerowego Modelowania i Technologii Obróbki Plastycznej.


Eksperci Parker Hannifin, poza dostarczeniem odpowiednich elementów, pomogli naukowcom w aplikacji precyzyjnych siłowników elektrycznych w zaprojektowanej przez nich walcarce. Po raz pierwszy rozwiązanie to zostało zastosowane w Polsce.


– Dzięki połączeniu naszych siłowników z wiedzą naukowców z Politechniki Lubelskiej powstało rozwiązanie odpowiadające na realne potrzeby rynkowe. Opracowujemy wiele innowacyjnych rozwiązań dla przemysłu i cieszymy się, że pomagają one tworzyć kolejne, które znajdą wykorzystanie w polskiej branży kuzienniczej – podkreśla Vladimira Fadrna, Marketing Communications Leader na Europę Środkową i Wschodnią w Parker Hannifin.


Urządzenie znajduje się w laboratorium uczelni.


– Cały czas pracujemy nad zwiększeniem dokładności, z jaką walcarka wykonuje detale. Często udostępniamy ją studentom, głównie do realizacji prac inżynierskich i magisterskich – zaznacza prof. Zbigniew Pater.


Katedra Komputerowego Modelowania i Technologii Obróbki Plastycznej to jednostka na Wydziale Mechanicznym, której głównym obszarem działalności naukowej jest obróbka metali, technologie procesów walcowania skośnego i poprzecznego czy kucie matrycowe stali. Właśnie tu tworzone są nowe rozwiązania umożliwiające dalszy rozwój polskich kuźni.


Źeródło: Politechnika Lubelska, Parker Hannifin

POWIĄZANE
GUM rozpoczyna współpracę z Politechniką Lubelską GUM rozpoczyna współpracę z Politechniką Lubelską przy projektach realizowanych w ...
Czym się kierować przy wyborze zwijarki/walcarki do blachy? Zwijarki/walcarki do blach są urządzeniami służącymi do zwijania blach na kształt cylindra...
Walcarki/zwijarki do blach - narzędzia wszechstronnie wykorzystywane Za pomocą walcarek/zwijarek do blach można stworzyć między innymi rynny, rury i zbiorniki...
Seminarium – Nowe technologie w obróbce blachy Firma VENTOR wspólnie ze swoimi partnerami: DIMECO, WEIL TECHNOLOGY i COPREN serde...
Maszyna do walcowania wężownic Maszyna do walcowania wężownic, która wprowadzi wiele innowacji w produkcji. Nieda...
Efektywne targi STOM 2020 Tegoroczny salon STOM, EXPO-SURFACE, CONTROL-STOM, KIELCE FLUID POWER, WIRTOPROCESY, SPAWA...
Partnerzy