Jak poprawić jakości danych w przedsiębiorstwie?
Zarządzanie danymi podstawowymi jest kluczowym zadaniem w przedsiębiorstwie. Dowiedz się, w jaki sposób zarządzanie danymi podstawowymi może pomóc w podejmowaniu decyzji biznesowych.
Dane to DNA przedsiębiorstwa - w szczególności dane podstawowe klientów, materiałów i informacje o produktach. Jednak nieuporządkowany zbiór nazw, wartości i liczb nie wystarczy, by osiągnąć sukces. Dane muszą zostać ze sobą powiązane i uporządkowane w odpowiedniej strukturze. Do tego celu niezbędne jest skrojone na miarę zarządzanie danymi podstawowymi. Dzięki odpowiedniemu narzędziu można zdefiniować poziomy odpowiedzialności, zadbać o opracowanie danych i ciągłą synchronizację. Elementy te są niezbędne do podejmowania decyzji opartych na danych w ramach Business Intelligence.
Stefan Dornseifer, dyrektor Advanced Analytics w proALPHA Business Solutions GmbH, podsumowuje: „Dopiero gdy management przekona się, że Business Intelligence nie ma racji bytu bez tzw. Clean Data, możliwe jest osiągnięcie strategicznego celu, polegającego na utrzymaniu spójnych i przejrzystych danych w przedsiębiorstwie". |
Jaki wpływ na jakość danych ma zarządzanie danymi podstawowymi?
Krótko mówiąc: ogromny! Jakość zebranych danych stanowi klucz do sukcesu przedsiębiorstwa. Niepełne, zbędne lub błędne informacje mogą przyczynić się do powstawania wysokich kosztów, których można było uniknąć.
Clean Data stanowi podstawę realistycznej analizy danych, poprawnych zestawień i trafnych decyzji - na wszystkich poziomach zarządzania firmą. Za pomocą prawidłowego zarządzania danymi podstawowymi można ochronić jeden z najważniejszych dóbr firmy: własne dane.
Przegląd korzyści wynikających z zarządzania danymi podstawowymi:
- Poprawnie wygenerowane i bezbłędnie zarządzane dane podstawowe.
- Kontrola i zapewnianie jakości danych z różnych źródeł.
- Większa przejrzystość dzięki narzędziom takim jak kokpity sprzedaży, pulpity nawigacyjne i raporty.
- Długoterminowe zabezpieczenie konkurencyjności.
- Przygotowanie do wprowadzenia Big Data.
Pierwsze kroki w projekcie zarządzania Twoimi danymi podstawowymi
-
Na początku ważne jest zwrócenie uwagi wszystkich zainteresowanych na znaczenie jakości danych, zarówno management, jak i kierowników działów. Dopiero gdy wszyscy zrozumieją, jak ogromne koszty może spowodować niedokładna rejestracja i opracowanie danych, rozważane są zwykle możliwe środki zapobiegawcze.
- Kolejnym krokiem powinno być ustalenie konkretnych celów dla projektu zarządzania danymi podstawowymi. Czy celem ma być zwiększenie przejrzystości i ułatwienie podejmowania decyzji w przedsiębiorstwie? Czy też pogłębienie współpracy z klientami?
- Następnie można wreszcie przejść do sedna sprawy, czyli do przeprowadzenia analizy istniejących zasobów danych i oceny ich jakości. Na tym etapie nie wystarczy wsparcie ze strony IT. Nieodzowna jest tu pomoc użytkowników z poszczególnych działów, w których powstają dane.
proALPHA wsparciem przy poprawie jakości danych
W każdym projekcie zajmującym się zarządzaniem danymi podstawowymi należy najpierw przetrzeć szlaki w gąszczu danych. Razem z wszystkimi uczestnikami projektu w proALPHA:
- stwarzana jest jednoznaczna definicja danych,
- kompletowane są wymagania w projekcie,
- i ustalane są konkretne metody do uzyskania poprawy jakości danych.
W wyniku wstępnej analizy, bezpośrednio u klienta lub poprzez połączenie zdalne, powstaje obszerny protokół dokumentujący aktualną jakość danych. Poprzez analizę Twoich danych za pomocą specjalnie przygotowanych zapytań proALPHA może przygotować raport wyników skrojony na potrzeby Twojego przedsiębiorstwa, zawierający wskaźniki dotyczące jakości danych i wskazówki dotyczące optymalizacji.
Na koniec firma proALPHA przygotowuje wspólnie indywidualne rozwiązanie, które precyzuje następujące kwestie:
- Które dane są istotne?
- Jak powinien wyglądać kompletny rekord danych?
- Co trzeba zrobić w przypadku błędnych lub niepełnych danych?
W ten sposób zapewnisz jakość Twoich danych długoterminowo
Zarządzanie danymi podstawowymi to nie jest jednorazowy projekt, ale stała praktyka. Dlatego zalecane jest wdrożenie procesów do regularnego "czyszczenia" danych i ich kontrola w obrębie całego przedsiębiorstwa. proALPHA oferuje InfoZoom do analizy danych i InfoZoom IZDQ do monitorowania jakości danych - narzędzia, które po raz kolejny zajęły pierwsze miejsce w badaniach BARC Data Management Survey 2020. Dzięki tym narzędziom możesz zapewnić monitoring danych 24/7 i prowadzić ciągłą dokumentację jakości danych.
Źródło: proALPHA
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- Laserowe innowacje Yamazaki Mazak na EuroBLECH 2024
- Nowości w branży cięcia CNC od Eckert na EuroBLECH 2024
- Dynamika przemysłu we wrześniu 2024 roku
- Nowy system powlekania INVENTA PVD z technologią łukową
- Już 13 listopada 13 edycja STIGO User Day
- Nowoczesna produkcja na TOOLEX i ExpoWELDING