Szukaj w działach:

Mewa dla zrównoważonego rozwoju

POSŁUCHAJ ARTYKUŁU


Przemysł 4.0 oferuje wiele opcji w zakresie technologicznych rozwiązań, także dla lepszej ochrony środowiska. Dotyczy to również Grupy Mewa, która zawsze opowiadała się za oszczędzaniem zasobów.

Postępu nie da się zatrzymać, a w niektórych sektorach da się zauważyć wręcz robiące wrażenie przyspieszenie. Sztuczna inteligencja, nanotechnologia, robotyka, produkcja przyrostowa, Internet Rzeczy i pojazdy autonomiczne to tylko kilka kół zamachowych czwartej rewolucji przemysłowej, która zmieni strukturę wielu sektorów gospodarki. Jednak te radykalne zmiany muszą być także zrównoważone, jeśli mają być zgodne z Celami Zrównoważonego Rozwoju Agendy 2030. Temat zrównoważonego rozwoju jest dla wielu firm czymś stosunkowo nowym. Nie dotyczy to jednak Grupy Mewa, która od 1908 roku oferuje system usług tekstylnych, oparty o zasadę, zgodnie z koncepcją gospodarki o obiegu zamkniętym. Mewa Textilsharing - niegdyś przełomowa idea, dzisiaj dokładnie trafia w ducha czasu.

Odpowiedzialne działanie: sharing is caring

System Mewa Textilsharing sam w sobie jest zrównoważony: wielokrotne wykorzystanie tekstyliów zmniejsza obciążenie środowiska. Jeśli stosowane są czyściwa wielokrotnego użytku zamiast czyściw jednorazowych, to powstaje także mniejsza ilość odpadów. Zrównoważenie i oszczędzanie zasobów charakterystyczne są dla wszystkich komponentów systemu usług firmy Mewa.

Procesy prania

W firmie Mewa w trakcie procesu prania i płukania woda jest filtrowana, poddawana uzdatnianiu i ponownie wykorzystywana na różnych poziomach procesu prania. Ten zamknięty obieg, tzw. „technika kaskadowa", redukuje zużycie wody do 50 % w porównaniu ze stosowanymi powszechnie technologiami. Poza tym, dzięki specjalnej zakładowej oczyszczalni ścieków, osiągana jest czystość wody wynosząca 99,8%. W instalacjach piorących wykorzystywane są biodegradowalne środki do prania, które są odpowiednio dozowane, zależnie od ilości przeznaczonych do prania tekstyliów. W porównaniu z powszechnie stosowanymi systemami oznacza to zmniejszenie obciążenia środowiska naturalnego o 85 %. W zakresie ochrony wód Mewa przewyższa zatem znacznie wymagania określone w przepisach i standardach przemysłowych.

mewa technika kaskadowa
Fot.: Specjalne urządzenia kaskadowe pozwalają zredukować zużycie wody o ok. 50 % w porównaniu z powszechnie stosowanymi
technologiami. 


Wydajność instalacji


Wszystkie lokalizacje firmy Mewa wyposażone są w innowacyjne technologie. Dzięki termicznemu przetwarzaniu substancji zanieczyszczających z wypranych czyściw Mewa pokrywa do 80 % zapotrzebowania na energię niezbędną dla instalacji piorących i suszących i tym samym oszczędza rocznie kilka milionów litrów oleju opalowego. Poza tym opracowana została specjalna kilkustopniowa instalacja do suszenia, która jest znacznie bardziej efektywna niż normalnie stosowane suszarki.

Procesy produkcyjne

Również tutaj obowiązuje zasada wielokrotnego wykorzystania a podstawę stanowi zrównoważony rozwój. Niedawno wprowadzona została na rynek w niektórych krajach kolekcja odzieży roboczej MEWA PEAK. Przędze poliestrowe, z których jest ona wykonana, pochodzą częściowo z plastikowych butelek po wodzie przetworzonych w ramach recyklingu. Natomiast odpady w postaci kłaczków, powstające podczas produkcji czyści, są gromadzone i ponownie wykorzystywane jako materiał izolacyjny w przemyśle motoryzacyjnym. 

Transport i logistyka

Aby w jak najmniejszym stopniu obciążać środowisko naturalne, Mewa korzysta z floty najnowszych i najbardziej ekologicznych pojazdów oraz starannie planuje trasy dostaw do klientów, by zoptymalizować zużycie i emisję. W Szwajcarii w ubiegłym roku firma Mewa wprowadziła do eksploatacji pierwszą w branży ciężarówkę z napędem wodorowym, w Berlinie, a potem także w Hamburgu, dostawy do klientów realizowane będą w oparciu o pojazdy z napędem elektrycznym, m.in. rowery towarowe Cargo-eBike. 

Mewa kotły parowe
Fot.: Instalacje kotłów parowych, ze względu na ochronę środowiska, wyposażone są w wysokotemperaturowe komory spalania
i oczyszczacze gazów spalinowych. 


Opakowanie

Zasada wielokrotnego wykorzystania dotyczy również opakowań. Do transportu i składowania odzieży roboczej służą także poddawane praniu worki tekstylne, które zapewniają higienę zgromadzonej w nich odzieży. Do transportu i przechowywania czyściw stosowany jest bezpieczny, szczelny pojemnik SaCon wielokrotnego użytku, który zgodny jest z wymogami międzynarodowej umowy ADR w zakresie drogowego transportu substancji niebezpiecznych.

Międzynarodowe wyróżnienia

Dzięki intensywnemu zorientowaniu na ochronę środowiska Mewa jest w stanie zagwarantować ekologiczny system usług oraz wykorzystanie zasady zrównoważonego rozwoju, z czego pośrednio korzyści ma także klient, ponieważ nie musi się już zajmować ekologicznymi aspektami zarządzania tekstyliami przemysłowymi, z których korzysta.

Mewa ma na swoim koncie liczne międzynarodowe wyróżnienia za swoje zaangażowanie w obszarze zrównoważonego rozwoju. Do najnowszych należy tytuł „Firma najlepiej stosująca zasadę gospodarki obiegu zamkniętego”, uzyskany w konkursie organizowanym we Włoszech w 2021 roku przez Stowarzyszenie Przemysłowe Confindustria oraz wynik uzyskany w 2022 roku w badaniach przeprowadzonych wśród niemieckich konsumentów przez agencję ServiceValue z Kolonii w związku z akcją DEUTSCHLAND TEST. Również i w tym przypadku Mewa została wyróżniona za swoje ekologiczne zaangażowanie.


Źródło: Mewa

MEWA TEXTIL-SERVICE SP. Z O.O.
ul. Generała Władysława Andersa 15
41-200 Sosnowiec
+48 32 363 82 60
POWIĄZANE
Wnioski z Forum Inżynierów Przyszłości 2020 Dnia 23 października 2020 roku miało miejsce Forum Inżynierów Przyszłości, w czasi...
Przewodnik po Targach STOM 2023 Prawie 600 wystawców, kilkaset pracujących maszyn, zapełnione wszystkie 7 hal kiel...
Oficjalne otwarcie Eagle Center w Stuttgarcie Marka Eagle wzmacnia swoją obecność na rynku niemieckim i na 19 maja zapowiada oficjalne ...
Misja Bodor Laser
 Tworzenie zysków i wartości dla klientów - taka jest misja firmy Bodor. Zał...
Zmień szmaty na czyściwa przemysłowe Tork Znana na całym świecie marka Tork wprowadza na rynek czyściwa przemysłowe. Zostały one at...
Targi ochrony powierzchni jesienią w Targach Kielce Wrześniowa, przełożona edycja Targów Technologii Antykorozyjnych oraz Ochrony Powi...
Partnerzy