Szukaj w działach:

Chłodziwa do obróbki metali - dlaczego i co warto stosować?

 

obróbka metali substancja chłodząco-smarująca


W czasie obróbki metali, zwłaszcza skrawaniem, wytwarza się energia cieplna spowodowana siłą tarcia. Aby ją zminimalizować, stosuje różne substancje chłodząco-smarujące, zwane chłodziwami. O tym, dlaczego jeszcze warto je wykorzystać i z czego można skorzystać, w celu redukcji niekorzystnych efektów obróbki metali można dowiedzieć się z tego artykułu.

Funkcje, które pełnią chłodziwa

Ciecze obróbkowe, czyli chłodziwa stosuje się przede wszystkim, aby przejmowały i odprowadzały ciepło. Wysokie temperatury wpływają bowiem niekorzystnie na trwałość narzędzi i jakość wykończenia powierzchni, która była obrabiana. Ich drugą podstawową funkcją jest zmniejszanie tarcia spowodowanego przez duży nacisk i wysoką temperaturę. Dodatkowo chłodziwa zabezpieczają elementy przed korozją, a także pomagają w łatwiejszym usuwaniu wiórów wytwarzanych w momencie skrawania. Ciecze chłodzące-smarujące przyczyniają się do optymalizacji procesów produkcyjnych - umożliwiają skrócenie cyklu produkcyjnego, zmniejszenia kosztów - zapewniają dłuższą żywotność narzędzi oraz większej efektywności poprzez wpływ na jakość i szybkość tworzenia elementu.

3 podstawowe rodzaje chłodziw stosowanych do obróbki metali

Najczęściej podział cieczy obróbkowych obejmuje:

 1. Oleje obróbcze (ciecze olejowe) - do tej grupy zalicza się, choć są zwykle rzadziej stosowane, oleje roślinne i ciekłe tłuszcze zwierzęce oraz oleje mineralne bez dodatków. Pierwsze szybko się utleniają i trzeba je często wymieniać, a drugie słabiej spełniają funkcję smarną w momencie dużego nacisku powierzchniowego i w wysokiej temperaturze. Częściej stosuje się za to oleje z dodatkami polarnymi i dodatkami EP (ang. extrem pressure), ponieważ zmniejszają siłę tarcia, nawet kiedy dochodzi do znacznych obciążeń, a prędkość skrawania jest duża. Obecnie na rynku dostępne są substancje, które szybciej odprowadzają ciepło, ale mimo lepszych właściwości takie chłodziwa nie zawsze będą korzystniejszym wyborem, bo będą miały gorsze właściwości smarne niż ciecze olejowe.
 2. Ciecze emulsyjne - to mieszanina wody i oleju emulgującego, który składa się z oleju mineralnego połączonego z emulgulatorem i dodatków takich jak inhibitory korozji czy zapobiegających pienieniu się chłodziwa. Ze względu na to, że ciecze te łączą zalety obu substancji, są najczęściej stosowane w obróbce skrawaniem. Emulsja zawiera między 5% a 10% oleju w wodzie. Co ważne im więcej emulgulatora w oleju, tym ciecz posiada lepsze właściwości smarne, ale za to gorzej radzi sobie z odprowadzaniem ciepła. Chłodziwa tego typu stosuje się w przypadku, gdy obróbka odbywa się z dużą prędkością lecz obciążenie nie jest znaczne.
 3. Syntetyczne ciecze obróbcze, inaczej zwane wodorozcieńczalnymi - składają się na nie rozmaite syntetyczne związki chemiczne, czasami chłodziwa te posiadają małą domieszkę olejów emulsyjnych, ale nie znajdzie się w nich samego oleju mineralnego. Doskonale radzą sobie z chłodzeniem, są biostabilne, mają długą żywotność, a koszt ich utylizacji jest niski. Stąd coraz chętniej stosowane są do obróbki, zwłaszcza jeśli jest to szlifowanie.

Jak widać, chłodziwa posiadają różne właściwości obniżające temperaturę i smarne. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem zdaje się wybór cieczy emulsyjnych, bo łączą obie cechy. Ostateczny wybór substancji chłodzącej zależy jednak także od typu i sposobu obróbki metalu.


Znajdź firmę oferującą chłodziwa do obróbki metali na Staleo.pl

-->https://staleo.pl/katalog-firm/handel-i-produkcja/smary-oleje-chlodziwa
Redaktor: MRR, Staleo.pl

Dodano 22.04.2021
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

 • Reklama

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy