Szukaj w działach:

Jak będzie wyglądać zarządzanie produkcją w 2022?


Kończy się rok 2021, który nie należał do łatwych. Przedsiębiorcy i osoby zarządzające firmami produkcyjnymi są już myślami w roku 2022. Planują rozwój biznesów w oparciu o swoje doświadczenie oraz prognozy, jakie płyną z rynków. W poniższym artykule ekspert firmy OptiMES - Robert Paras przedstawi swoje przewidywania, jak będzie rozwijała się branża produkcyjna w 2022 roku i jakie czynniki będą miały wpływ na funkcjonowanie firm.

Czynnikiem, który od dłuższego czasu negatywnie oddziałuje na całą branżę produkcyjną jest brak surowców. Jest to spowodowane zwiększoną produkcją, którą gospodarka odrabiała straty po zamknięciach w związku z COVID-19. Co więcej, firmy zaczęły zamawiać produkty na magazyn i zwiększały swoje zapasy. Na brak surowców miały wpływ również zerwane łańcuchy dostaw, szczególnie w przypadku, gdy surowce musiały dopłynąć np. z Chin (brak kontenerów). 

Surowce i łańcuch dostaw w produkcji 2022 

W 2022 roku sytuacja powinna wracać do normalności, ponieważ firmy zapełnią już swoje magazyny i uzupełnią zapasy. W 2022 roku łańcuchy dostaw zostaną odbudowane - cześć firm podjęła już decyzję o wybudowaniu fabryk Europie, aby dostęp do surowców był pewniejszy i bezpieczniejszy.

COVID-19 jako czynnik, który ostatnio namieszał w gospodarce, nadal będzie miał spory wpływ na zachowanie się managerów firm, ale jego oddziaływanie na całą gospodarkę będzie się zmniejszał. Szczepienia oraz „przyzwyczajenie” się do wirusa powoduje, że COVID-19 nie będzie już głównym blokerem do rozwoju przedsiębiorstw produkcyjnych. 

Ciągłość produkcji i obniżenie kosztów - cele firm w 2022 roku

Za taki bloker w rozwoju firm należy wziąć brak pracowników, a przede wszystkim tych z odpowiednimi kwalifikacjami. Brak rąk do pracy odczuwa już każda firma produkcyjna. Trendem, który będzie się umacniał w 2022 roku to automatyzacja pracy, zastępowanie człowieka automatami przy czynnościach powtarzalnych oraz czasochłonnych. Firmy będą inwestowały w nowe technologie, które dają gwarancję ciągłości produkcji oraz obniżenia kosztów. 

OptiMES sprawdź OptiMES za darmo


Czynnikami, które będą zwiększać niepewność w biznesie w 2022 roku to rosnąca inflacja oraz zmiany w przepisach, czyli tzw. „Nowy Ład”. Te czynniki będą oddziaływać na całą gospodarkę i także na branżę produkcyjną. Należy dobrze przygotować się do tych zmian od strony formalno-prawnej, czyli przeprowadzić konsultacje z doradcami podatkowymi, prawnikami, aby spokojnie planować rozwój swojej firmy w 2022 roku. Natomiast presja inflacyjna w przyszłym roku powinna się zmniejszyć w okolicach wakacji - ceny surowców ustabilizują się, a podwyżki dla pracowników zmniejszą tempo.

Pozytywnym akcentem jest prognoza wzrostu gospodarczego w naszym kraju. Prognozy OECD przewidują, że w roku 2022 PKD Polski wzrośnie o 5,3% i będzie większy od Chin.

Prognozy OECD PKD Polski


Jak przygotować firmę produkcyjną na zmiany w 2022 roku?

Firmy produkcyjne w 2022 roku nie będą miały łatwo. Na pewno wygra ten kto lepiej przygotuje się do zachodzących zmian. Jedną z rzeczy, którą może zrobić właściciel lub manager firmy produkcyjnej to zastąpić Excel profesjonalnym systemem do zarządzania produkcją i magazynem. System będzie na bieżąco dostarczał niezbędnych danych, aby w roku 2022 podejmować wyłącznie trafne decyzje zarządcze. 

Optimes dość excela w produkcji


Jeżeli zastanawiasz się, w jaki sposób najlepiej przygotować firmę na 2022 rok, wypróbuj OptiMES przez 14 dni za darmo i skorzystaj z doświadczenia specjalistów.


Autor: Robert Paras, OptiMES
Redaktor: MRR

Syneo.pl sp. z o. o. sp. k.
Fordońska 246 lok. 1006
85-796 Bydgoszcz
+48 535 455 855
POWIĄZANE
LUMENexpo - Targi dla profesjonalistów Targi Techniki Świetlnej LUMENexpo i Salon Elektrotechniki Przemysłowej będą miejscem wym...
Kompleksowy moduł VERO-S NSP 140 od SCHUNK Po sukcesie serii bardzo wydajnych systemów do szybkiej wymiany palet VERO-S, firm...
Przyszłość branży TSL Dane GITD zebrane w lutym 2019 pokazują, że ponad 36 tysięcy funkcjonujących w Polsce fir...
Eksperci o wyzwaniach analityki biznesowej Już 9 grudnia w formule online odbędzie się spotkanie praktyków analityki biznesow...
Dołącz do konkursu CEE Startup Challenge W piątej edycji CEE Startup Challenge, konkursu organizowanego przez platformę matchmakin...
Najnowsze trendy branży obróbki cieplnej W terminie 9-10 kwietnia 2019 r. odbyło się kolejne, coroczne spotkanie branży obró...
Partnerzy