Szukaj w działach:

Wtryskarki - zastosowanie i popularne rodzaje

 

Maszyna wtryskarka
 

Wtryskarka to maszyna umożliwiająca powstawanie wielu produktów i półproduktów, które pełnią ważną rolę w życiu każdego z nas. Formowanie wtryskowe odbywa się przede wszystkim z wykorzystaniem tworzyw sztucznych i jest stosowane w różnych gałęziach przemysłu. Jakich? - dowiemy się tego z tego artykułu, a oprócz tego poznamy typy wtryskarek, które są w nich stosowane.

Dlaczego i gdzie wykorzystuje się wtryskarki?

Wtryskarki stosowane są fabrykach i zakładach, w których powstaje wiele produktów z tworzyw sztucznych. Za ich pomocą można stworzyć różnorodne formy od gniazdek do prądu, poprzez zabawki, aż po skomplikowane elementy, których nie udaje się uzyskać innymi metodami. Wtryskarki wykorzystuje się do produkcji wielkoseryjnej, dzięki nim można uzyskać wyroby o najwyższej jakości, przy zachowaniu niskich kosztów produkcji. Ponadto za ich pomocą wytwarzane są komponenty wytrzymałe i precyzyjne, dlatego chętnie stosuje się je w branży motoryzacyjnej. Rozwój technologii przetwórstwa tworzyw sztucznych spowodował również, że coraz częściej korzysta się z nich w sektorach takich jak lotnictwo, medycyna, przemysł elektrotechniczny czy elektryczny.

Rodzaje wtryskarek tworzyw sztucznych

Najczęściej wymienia się 3 główne typy wtryskarek. 

 1. Tłokowe - w tego typu wtryskarkach tworzy przeciska się między cylindrem, a rozdzielaczem (nazywanym torpedą). Ze względu na straty ciśnienia, niedokładne wymieszanie i dozowanie tworzywa, trudności z ogrzewaniem masy oraz niemożność przetwarzania tworzyw czułych termicznie nie stosuje się już ich obecnie w produkcji przemysłowej. Nadal są jednak stosowane w małych przedsiębiorstwach i laboratoriach.
 2. Wtryskarki ze wstępnym uplastycznieniem - ślimak, który jest umieszczony w dodatkowym cylindrze połączonym z cylindrem wtryskowym, powoduje wstępne uplastycznienie. Dzięki niemu przed czołem tłoka znajduje się tworzywo uplastycznione. Wtryskarki tego typu pozwalają na dużą prędkość wtrysku i korzysta się z nich, gdy potrzebne jest wysokie ciśnienie. Niestety wtryskarki ze wstępnym uplastycznieniem są przez to droższe od standardowych urządzeń tego typu i dlatego nie są stosowane przez mniejsze przedsiębiorstwa. 
 3. Ślimakowe - tworzywo jest uplastycznianie i osiąga stan płynny poprzez obracający się ślimak, a proces wtrysku regulowany z użyciem siłownika hydraulicznego. Tworzywo przekształca się w plastyczną masę pod wpływem temperatury i ciśnienia. Wtryskarki ślimakowe wykorzystują firmy z produkcją wielkoseryjną na przykład z branży motoryzacyjnej (produkują komponenty do samochodów).

Wtryskarki dobierane są pod względem wymogów technicznych i efektów, jakie chce się uzyskać. Wybór odpowiedniej maszyny nie jest więc łatwy i wymaga znajomości zagadnienia.


Źródło: Staleo.pl
Redaktor: MRR

Dodano 11.01.2021
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

 • Reklama

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy