Szukaj w działach:

Nowoczesna fabryka z cobotami

 

II Forum Cobotyki
 

We Wrocławiu dnia 16 października br. odbyło się drugie Forum Cobotyki, podczas które skupiono się nad zagadnieniem zwiększenia konkurencyjności polskich przedsiębiorstw produkcyjnych dzięki wykorzystaniu robotów i aplikacji współpracujących.

II Forum zgromadziło ponad 200 przedstawicieli przedsiębiorstw produkcyjnych, producentów maszyn oraz integratorów rozwiązań robotycznych. W trakcie części merytorycznej wydarzenia 12 polskich oraz międzynarodowych specjalistów zaprezentowało rozwiązania, oraz koncepcje, pozwalające na zwiększenie optymalizacji procesów produkcyjnych oraz logistycznych poprzez zastosowanie cobotów. Organizatorem spotkania była firma Encon-Koester. Partnerem Honorowym była Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

„Forum Cobotyki to wyjątkowa okazja do osobistego przetestowania aplikacji wykorzystujących roboty współpracujące, które znajdują zastosowanie nie tylko w dużych przedsiębiorstwach, ale również tych z sektora MSP” – mówi Paweł Lewandowski, CEO Encon-Koester - „Wykorzystanie cobotów na linii produkcyjnej lub montażowej pozwala na elastyczne dostosowanie produkcji do bieżących potrzeb rynku, dzięki czemu producenci mogą efektywnie konkurować na rynku polskim i zagranicznym.”
Coboty z powodzeniem wykorzystywane są między innymi w takich zadaniach jak montaż, wkręcanie, klejenie, spawanie, podnoszenie i umieszczanie przedmiotów podlegających produkcji, polerowanie i formowanie wtryskowe. W niektórych zastosowaniach coboty zajmują się również obsługą innych maszyn. W wielu sytuacjach umożliwiają automatyzację procesów, w których wcześniej nie brano tego pod uwagę. W zestawieniu z narzędziami do prototypowania i digitalizacji stanowią oś nowoczesnego zakładu, wybudowanego w myśl idei Przemysłu 4.0, w którym współpraca ludzi i robotów umożliwia pracę bez zabezpieczeń ochronnych, zwiększając przy tym wydajność i jakość produkcji.

W trakcie spotkania pokazano kompaktową i mobilną stację Profeeder służącą do montażu robota, która została opracowana w sposób zapewniający największą możliwą elastyczność produkcji. Ramię robota można umieścić na wszystkich trzech bokach zwartej konstrukcji, co gwarantuje łatwy dostęp do maszyn produkcyjnych. Rozwiązanie dostosowane zostało do potrzeb obsługi wszelkiego typu maszyn CNC, ale może pełnić także inne funkcje.

Zaprezentowano także kilkanaście przykładów praktycznych zastosowań robotów współpracujących. Jednym z nich był cobot UR5 w montażu precyzyjnym. Urządzenie zaopatrzone zostało w chwytak RG2 i 6-osiowy czujnik siły HEX-E, co ułatwia precyzyjne łączenie elementów elektroniki wymagające wysoce dokładnych rozwiązań. Zaawansowane sterowanie prezentowanego zestawu pozwala na korektę położenia w czasie rzeczywistym nawet przy najmniejszej niedokładności, gwarantując przy tym 100% powtarzalności działań wykonywanych podczas montażu układów elektronicznych. Precyzyjną czynność zapewnia dedykowany chwytak przesyłający informacje m.in. o sile i kierunku nacisku.

Następnym omówionym tematem było rozwiązanie trudności spotykanych w procesie produkcyjnym, wynikających z braku spozycjonowania elementów obrabianych. Zastosowano w nim systemy wizyjne 3D, najczęściej wyposażone w sztuczną inteligencję, pozwalające wykorzystać roboty w tych trudniejszych przypadkach. Dzięki użyciu systemu wizyjnego 3D możliwa jest realizacja procesu wypakowywania losowo ułożonych w pudełku elementów w jednoznaczny, zdefiniowany wcześniej sposób, przekazując je do kolejnych zadań związanych z obróbką.

Partnerem głównym wydarzenia była firma Universal Robots, natomiast partnerami - DRIM Robotics, EasyRobotics, HORIZON-AUTOMATION, Kinova, Mobile Industrial Robots, OnRobot, PM Project, Pneumatic Complex, ROEQ, Sick oraz Siemens.

Więcej informacji udzieli:
Maciej Fudała, Omega Communication
mfudala@communication.pl
Tel.: 22 854 16 27


Źródło: Omega Communication, Staleo.pl

Dodano 19.10.2018
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

 • Reklama

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy