Kontrola jakości w przemyśle - dlaczego i w jaki sposób ją realizować?
Rosnąca konkurencja, coraz większe wymagania klientów i popyt na dopasowane do ich potrzeb produkty sprawiają, że pobieżna i ogólna weryfikacja jakości już nie wystarcza. Potrzebna jest nie tylko szybka, ale też niezawodna i dogłębna kontrola jakości. Jest to szczególnie ważne w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, a także samochodowym, bo w tych wypadkach wszelkie błędy mogą mieć poważne konsekwencje zarówno dla użytkowników, jak i firm je tworzących.
W dzisiejszym artykule przyjrzymy się najważniejszym powodom, dla których warto zadbać o kontrolę jakości oraz metodom jej realizacji.
Dlaczego kontrola jakości w przemyśle jest ważna?
Główną zaletą stosowania kontroli jakości jest pewność, że produkty, które trafiają w ręce konsumentów, spełniają ich oczekiwania i są właściwie wykonane. Brak pojedynczych wadliwych towarów pozwala uniknąć konieczności wycofywania całych partii, co w efekcie sprawia, że producent nie musi ponosić dodatkowych kosztów i strat oraz narażać się na utratę renomy. Z kolei klienci nie muszą reklamować produktów i są też tym samym bardziej zadowoleni, a w przyszłości chętniej korzystają z oferowanych przez niego produktów.
Poza tym unika się przestojów w produkcji, nawet kiedy wada towaru ujawnia się dopiero na dalszym etapie dostawy. Właściwie przeprowadzana i dostosowywana do potrzeb produkcji kontrola jakości zapewnia również stabilność procesów. Dodatkowo umożliwia zbieranie danych niezbędnych do modernizacji oraz zwiększania rentowności przedsiębiorstwa, a także korygowania i unikania błędów produkcyjnych.
Rozwiązania wykorzystywane do kontroli jakości w przemyśle
Bardzo często stosowaną metodą kontroli jakości produkcji w nowoczesnym zautomatyzowanych zakładach, zwłaszcza z branży spożywczej jest system wizyjny. Pozwala on przede wszystkim na automatyczną analizę zbliżoną pod względem jakości do ludzkiego oka. System wizyjny umożliwia na przykład sprawdzanie, czy opakowania jest właściwie zamknięte, poziomu napełnienia, czystość opakowań, a nawet datę przydatności produktu. W branży motoryzacyjnej sprawdza się on na przykład w przypadku sprawdzenia położenia i obecności uszczelek. Najprostszym rozwiązaniem w zakresie wizyjnej kontroli są czujniki wizyjne. Dzięki nim można choćby wykryć pęknięcia lub zagniecenia czy sprawdzić obecność i jakość wydruku. Stosuje się także kamery wizyjne - te bardzo często ściśle współpracują ze specjalistycznym oprogramowaniem. Na precyzyjną i zautomatyzowaną kontrolę jakości pozwalają również kamery hiperspektralne. Za ich pomocą można sprawdzić, czy obiekt został pokryty właściwą substancją i czy ma odpowiedni kolor.
Jedną z szybciej rozwijających się technik automatyzacji są systemy optyczne, bo pozwalają na drobiazgową kontrolę na linii produkcyjnej każdej części czy produktu. Składają się na nie czujniki optyczne (wykorzystujące wiązkę światła do wykrywania przedmiotów) - umożliwiają np. pomiar odległości i kamery optyczne. Natomiast szczególnie w branży motoryzacyjnej popularne stają się techniki trójwymiarowego skanowania powierzchni (skanery 3D). Za ich pomocą kontroluje się całe nadwozia, maski samochodu, drzwi czy nadkola. Proces odbywa się z wykorzystaniem robota, na którym znajduje się skaner.
Wszystkie zastosowane rozwiązania służą gromadzeniu i analizie danych. Tylko to bowiem pozwoli na precyzyjne wykrycie braków i błędów oraz optymalizację procesów i samych produktów.
Znajdź firmę oferującą usługi kontroli jakości na Staleo.pl
--> https://staleo.pl/katalog-firm/uslugi/kontrola-jakosci
Źródło: Staleo.pl
Redaktor: MRR
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- Laserowe innowacje Yamazaki Mazak na EuroBLECH 2024
- Nowości w branży cięcia CNC od Eckert na EuroBLECH 2024
- Nowy system powlekania INVENTA PVD z technologią łukową
- Nowoczesna produkcja na TOOLEX i ExpoWELDING
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Zwinne zarządzanie produkcją jednostkową
- Warsztaty technologiczne w CNC Center of Excellence
- Aukcja maszyn spółki Peter Drösser GmbH
- Mazak Open House