Szukaj w działach:

KUKA KR CYBERTECH ARC w Wytwórni Okuć Meblowych

 

KUKA roboty w Wytwórni Okuć Meblowych


Robotyzacja procesów spawalniczych przynosi wymierne korzyści. Tam, gdzie wydajność jest na wagę złota, a dostęp do wykwalifikowanych spawaczy mocno utrudniony, roboty są nieocenione. Zarząd brodnickiej Wytwórni Okuć Meblowych ma tego świadomość, dlatego w zakładzie firmy pojawiło się pięć nowych stanowisk spawalniczych z robotami KUKA z serii KR CYBERTECH ARC.

Wytwórnia Okuć Meblowych to firma, której historia sięga wczesnych lat 90. Z początku było to niewielkie, lokalne przedsiębiorstwo. Dziś zlokalizowana w Brodnicy w woj. kujawsko-pomorskim Wytwórnia Okuć Meblowych cieszy się statusem potentata w segmencie akcesoriów i okuć meblowych, z powodzeniem realizując zamówienia również spoza branży meblarskiej. Firma cały czas umacnia swoją pozycję w oparciu o doświadczenie, elastyczność i odważne inwestycje w nowe technologie.

W ostatnich latach zarząd Wytwórni Okuć Meblowych, podobnie jak przedstawiciele wielu innych firm, borykał się z problemem niewystarczającej podaży wykwalifikowanych do specjalistów z dziedziny spawania. Problem ten był tym większy, że spawanie to proces o newralgicznym znaczeniu w działalności przedsiębiorstwa.

Ponad dekadę temu w Wytwórni Okuć Meblowych pojawiły się pierwsze roboty spawalnicze

Z perspektywy czasu ich zakup okazał się bardzo dobrym posunięciem. Poskutkowało to kolejnymi inwestycjami w roboty. Ostatnia to zakup pięciu nowych robotów KUKA z serii KR CYBERTECH ARC.


- Wydajność, powtarzalność i trudny dostęp do fachowców. O wiele łatwiej jest znaleźć ludzi do obsługi stanowiska z robotem niż dobrego spawacza - argumenty przemawiające za robotyzacją spawania wymienia prezes firmy.


Zapytany o to, co przekonało go do wyboru robotów KUKA, prezes firmy wskazuje przede wszystkim na korzystną cenę i dostępność.

Roboty głównym elementem stanowisk spawalniczych

Wiedza i doświadczenie zarządu oraz pracowników firmy, a także rozbudowana narzędziownia Wytwórni Okuć Meblowych, pozwoliły na stworzenie stanowisk własnym sumptem. Przyjęte założenia dotyczyły kilku kluczowych kwestii. Stanowiska miały przede wszystkim pozwolić na przyśpieszenie produkcji przy jednoczesnym zwiększeniu jej stabilności poprzez uniezależnienie procesu spawania od czynnika ludzkiego. Innym istotnym aspektem była uniwersalność, bezpośrednio związana z dużą różnorodnością spawanych detali oraz ich częstym zmienianiem się. Pod uwagę zostały wzięte także bezpieczeństwo, możliwość relokacji stanowisk oraz optymalizacja kosztów uwzględniająca zarówno budowę stacji, jak i ich bieżącą eksploatację.

KUKA Stanowiska samodzielnie zintegrowane przez specjalistów
Fot.: Stanowiska spawalnicze pozwoliły na przyśpieszenie produkcji przy jednoczesnym zwiększeniu
jej stabilności poprzez uniezależnienie procesu spawania od czynnika ludzkiego 


Stanowiska samodzielnie zintegrowane przez specjalistów w Wytwórni Okuć Meblowych

Nad opracowaniem stanowisk pracował zespół specjalistów, w tym doświadczony automatyk zatrudniony w Wytwórni Okuć Meblowych, który przybliżył proces ich powstawania oraz specyfikę zastosowanych rozwiązań.


- Projekt oraz cała integracja były po naszej stronie - podkreśla inżynier i dodaje: - Nasze stanowiska spawalnicze są przeznaczone do obsługi przez jedną osobę. Zwróciliśmy szczególną uwagę na bezpieczeństwo, bo to, żeby żaden z pracowników nie uległ wypadkowi, jest dla nas absolutną podstawą. Zastosowaliśmy kurtyny bezpieczeństwa o rozdzielczości 30 mm typowe dla stanowisk spawalniczych. Mamy też wyłączniki awaryjne zintegrowane z systemem KUKA, który jest systemem nadrzędnym.


Jak zaznacza inżynier zatrudniony w Wytwórni Okuć Meblowych, dużym atutem stanowiska są autorskie obrotniki.


- Są to stosunkowo proste obrotniki - zauważa. - Tanie i bardzo łatwe w serwisowaniu. W każdym zakładzie pracy, gdzie jest dział utrzymania ruchu, nawet początkujący automatyk łatwo sobie z tym poradzi.


Stanowiska rozpoczęły pracę w Wytwórni Okuć Meblowych w pierwszej połowie grudnia 2020 r. Dzięki nim udało się dwukrotnie zwiększyć wydajność poszczególnych procesów spawalniczych. Działanie stacji wciąż jest intensywnie analizowane, tak by maksymalnie zoptymalizować ich pracę, wykryć ewentualne problemy i zapobiec ich występowaniu w przyszłości.

KUKA Robot KR CYBERTECH ARC pracujący na stanowisku spawalniczym
Fot.: Robot z serii KR CYBERTECH ARC pracujący na stanowisku spawalniczym 

Plany są ambitne

W pierwszej połowie 2021 r. w brodnickim zakładzie ma pojawić się kolejnych pięć stanowisk spawalniczych z robotami KUKA. Na tym jednak nie koniec. Zarząd firmy nie ma wątpliwości, że zrobotyzowane stanowiska, które sprawdziły się w Wytwórni Okuć Meblowych, sprawdzą się również w innych halach produkcyjnych. Firma zamierza wkrótce ruszyć ze sprzedażą analogicznych stacji.


- Nasze stanowiska są bardzo kompatybilne, nie zajmują dużo powierzchni, a przy tym ważą ok. 1,5 tony. Są bardzo mobilne. Cała rama z robotem to monolit, czyli jak przeniesiemy to stanowisko w inne miejsce, nie trzeba będzie go nawet przeprogramowywać. Wszystko będzie działało. Trwałość i jakość wszystkich zastosowanych urządzeń są na wysokim poziomie. W produkcji jest to bardzo ważne, bo nie może być tak, że coś nagle przestaje działać - podsumowuje prezes Wytwórni Okuć Meblowych.


Zrobotyzowane stanowiska spawalnicze stworzone w Wytwórni Okuć Meblowych to rozwiązanie uniwersalne mogące zostać zaimplementowane w zakładach reprezentujących bardzo różne branże. Branża meblarska to zaledwie jeden z wielu sektorów, w których robotyzacja procesów spawalniczych oznacza zwiększenie ich efektywności, a w dłuższej perspektywie znaczące oszczędności, dające się przełożyć na konkretne kwoty.

Wytwórnia Okuć Meblowych istnieje od 1991 r. Firma zajmuje się produkcją akcesoriów i okuć meblowych dla największych na świecie producentów mebli. Jej produkty trafiają zarówno do Polski, jak i na eksport, m.in. do krajów Europy Zachodniej i Chin. Przedsiębiorstwo stawia na rozwój i stale zwiększa swoje możliwości produkcyjne i technologiczne, będąc jednocześnie jednym z największych pracodawców w powiecie brodnickim.


Poniższy film przedstawia stanowisko spawalnicze stworzone przez Wytwórnię Okuć Meblowych:

 
Źródło: KUKA
Redaktor: MRR

Dodano 07.04.2021
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

  • Reklama

  • Czasopisma

  • Targi

  • Reklama

  • Reklama

  • Reklama

    Newsletter

    Reklama

    Targi

    Czasopisma

    Reklama

    Newsletter

    Partnerzy