Nadchodzi czas na aluminium
W dziejach świata okres dominacji ma już za sobą kamień, brąz czy żelazo. Pora na aluminium – materiał nie tylko o szerokim zastosowaniu, ale przede wszystkim przyjazny dla środowiska.
Hydro, globalny producent tego surowca, od lat specjalizuje się w dostarczaniu proekologicznych, aluminiowych rozwiązań. I nie mówi w tym temacie ostatniego słowa. Epoka aluminium dopiero nadchodzi.
Naturalnie, że aluminium
Aluminium jest pierwiastkiem powszechnie występującym w przyrodzie, a jego naturalne zasoby są całkiem spore. A mogą być jeszcze większe, jeśli zostanie wykorzystany potencjał tego surowca z recyklingu. Uzyskane w ten sposób aluminium nic nie traci ze swoich właściwości. Co więcej, w procesie recyklingu dochodzi do zaledwie kilku procent ubytku materiału. Nic dziwnego, że aluminium nazywane jest „długowiecznym”. Aż 75% pozyskanych zasobów znajduje się w ciągłym użyciu.
Tak dla recyklingu
Za wtórnym odzyskiwaniem aluminium stoją też inne przesłanki. Recykling aluminium wiąże się z wykorzystaniem zaledwie 5% energii, która normalnie potrzebna jest do produkcji pierwotnego metalu. Korzyść energetyczna jest zatem widoczna gołym okiem. Poza tym w ten sposób dochodzi do redukcji gazów cieplarnianych, co przeciwdziała z kolei zachodzącym zmianom klimatu.
Zgrany duet
Hydro to nie tylko firma dostarczająca aluminiowe rozwiązania. Jak sama nazwa wskazuje, w jej historii dużą rolę odegrała woda. Najpierw w 1906 roku firma wybudowała w Norwegii elektrownię wodną, aby zaopatrywać w ten sposób swoją pierwszą fabrykę azotanu potasu. A pięćdziesiąt lat później, w 1963 roku, otworzyła swoją pierwszą fabrykę aluminium zasilaną energią wodną.
Podkreślmy, że produkcja aluminium wiąże się z dużymi wydatkami energetycznymi, dlatego warto korzystać z odnawialnych źródeł energii, takich jak woda, wiatr czy słońce. Zakład, który do produkcji aluminium wykorzystuje węgiel, emituje do atmosfery pięciokrotnie wyższe stężenie CO2 niż przedsiębiorstwo korzystające z wyżej wymienionych odnawialnych źródeł.
W przyjaźni ze środowiskiem
Wydatki poniesione na zakup droższego surowca, jakim jest aluminium, niosą za sobą pozytywny wpływ na środowisko i długofalowe korzyści.
Na przykład wykorzystanie aluminium w motoryzacji obniża masę całkowitą pojazdów nawet o 20%, a to z kolei przekłada się na mniejsze zużycie paliwa i tym samym spadek emisji CO2. Wykorzystanie aluminium przy budowie różnych konstrukcji architektonicznych obniża masę takich obiektów, dzięki czemu stają się lżejsze chociażby od konstrukcji stalowych. W ten sposób kompozycja okazuje się mniej obciążająca dla środowiska. Cieszę się, że działania podejmowane przez Hydro sprzyjają ochronie środowiska i klimatowi. – mówi Katarzyna Piekarska, Dyrektor Sprzedaży w Hydro Extrusion Poland.
Podsumowując, w przypadku aluminium równie istotne co parametry fizyczne, okazują się właściwości ekologiczne. W obecnej sytuacji klimatycznej warto ten potencjał wykorzystać.
Źródło: Hydro Extrusion Poland
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- Laserowe innowacje Yamazaki Mazak na EuroBLECH 2024
- Nowości w branży cięcia CNC od Eckert na EuroBLECH 2024
- Nowy system powlekania INVENTA PVD z technologią łukową
- Nowoczesna produkcja na TOOLEX i ExpoWELDING
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Zwinne zarządzanie produkcją jednostkową
- Dni Otwarte +Abplanalp w Warszawie
- Warsztaty technologiczne w CNC Center of Excellence
- Aukcja maszyn spółki Peter Drösser GmbH
- Mazak Open House