Szukaj w działach:

Toyoda - dziedzictwo japońskiego rzemiosła

Toyoda - dziedzictwo japońskiego rzemiosła


Historia Toyoda zaczęła się od krosna. W 1918 roku Sakichi Toyoda, japoński przemysłowiec i utalentowany konstruktor, zwany „królem japońskich wynalazków” i ojcem japońskiej rewolucji przemysłowej założył firmę TOYODA SPINNING and WEAVING Co. Ltd.


Przemysłowiec produkował i sprzedawał wynalezione przez siebie w 1902 roku krosna automatyczne. Rozwiązanie było tak doskonałe, że zrewolucjonizowało całkowicie przemysł włókienniczy nie tylko w Japonii ale na całym świecie. Przy pomocy swojego syna - Kiichirō Toyody zbudował w 1924 roku automatyczny warsztat tkacki. W 1926 roku Toyoda założył zakład Toyoda Automatic Loom Works.

Kiedy Kiichiro Toyoda przejął przedsiębiorstwo po ojcu, wyruszył do Ameryki. Był rok 1929. Już w 1931 opracował swój pierwszy silnik spalinowy a w 1935 roku bramy fabryki opuściła pierwsza TOYODA Model A1. TOYODA model AA, najsławniejszy przedwojenny samochód koncernu wyjechał na ulicę w 1936 roku.

W tym samym roku podjęto decyzje o wyodrębnieniu działu samochodowego i zmianie nazwy na TOYOTA MOTOR COMPANY. Nazwa firmy jest zmienioną wymową jego nazwiska i związana jest ściśle z produkcją samochodów.

T P S

Największym problemem z którym zmagał się już ojciec Kiichiro Toyody były braki w produkcji i związane z tym straty. Pierwszym krokiem do zażegnania problemu było rozwinięcie pojęcia jidoka, będącego podwaliną dla TPS – TOYOTA PRODUCTION SYSTEM. Jidoka zakłada wytwarzanie produktów najwyższej możliwej jakości, przy jak najniższych kosztach. TPS koncentruje się na organizacji produkcji i logistyce zaopatrzenia. To zbiór technik, koncepcji i zasad mających na celu eliminację tak zwanych 3M (z jap. muri – trudności, mura - nieregularność, muda - marnotrawstwo). Redukcja kosztów odbywa się poprzez ograniczenie procesów magazynowania części i gotowych wyrobów. Części i podzespoły są dostarczane na stanowisko produkcyjne we właściwym czasie – model ten nosi nazwę Just in time, w skrócie JIT. Jednocześnie przedsiębiorstwo Toyody starało się zachowywać szacunek dla ludzi oraz środowiska naturalnego, co też istotnie wpłynęło na rozwój firmy. Produkcja Toyoty charakteryzowała się zaangażowaniem pracowników i ciągłym doskonaleniu wyrobu końcowego - Kaizen, czyli „ciągłe udoskonalanie” w prostym tłumaczeniu. Dzięki czemu stała się ona wyznacznikiem najwyższej jakości.

Polityka firmy Toyoda nadal inspirowana jest głównymi maksymami założyciela:

 • przyczyniaj się do rozwoju i ogólnego dobrobytu, wypełniaj uczciwie to, co do Ciebie należy
 • bądź zawsze w awangardzie, myśl kreatywnie, nie wahaj się zadawać pytań
 • szanuj innych i okazuj wdzięczność

Aby sprostać tak wygórowanym potrzebom produkcyjnym, gdzie każdy przestój to wymierna strata, musiała te część koncernu, nazwana w 1941 roku TOTODA MACHINE WORKS, projektować i wytwarzać urządzenia wytrzymałe w środowisku wysokiej produkcji. Przemyślana inżynieria stanowi solidną podstawę obrabiarek Toyody od samego początku.

Jakość produktów Toyoda odzwierciedla dziedzictwo japońskiego rzemiosła, tworząc przemyślane rozwiązania będące odpowiedzią na potrzeby rynku. Wąskie tolerancje, doskonała prędkość i najwyższą wydajność. Każdy szczegół jest starannie przemyślany - od solidnych żeliwnych podstaw po ergonomiczny pulpit przyjazny dla operatora - aby pomóc zmaksymalizować produkcję w różnych branżach obróbki skrawaniem. Toyoda dostarcza dziś nie tylko szlifierki, ale przede wszystkim pełne spektrum obrabiarek cnc już od 1968 roku.

Toyoda - dziedzictwo japońskiego rzemiosła

 

Toyoda - dziedzictwo japońskiego rzemiosła

Obrabiarki Toyoda dla innowatorów

Od ponad 70 lat Toyoda jest jednym ze światowych liderów w produkcji obrabiarek. Od korzeni sięgających maszyn do szlifowania po zaawansowane możliwości stale powiększającej się linii produktów – zapewnia doskonałe narzędzia do pracy.

Pełna linia maszyn Toyody obejmuje zarówno pionowe i poziome centra obróbkowe, szlifierki, maszyny bramowe i suwnicowe, a także centra tokarskie. Wszystkie one zostały zaprojektowane za myślą o pracy operatora, długotrwałym i bezawaryjnym działaniu oraz łatwości i szybkości napraw. Wykorzystują sterowanie Fanuc i Toyoda dla łatwości użytkowania i optymalnej wydajności.

Poziome centra obróbkowe Toyoda, których historia zaczęła się już w 1968 roku, zapewniają wiodącą w branży szybkość, sztywność i dokładność, aby utrzymać produktywność na najwyższym poziomie. Najszybszy i najbardziej rygorystyczny test przechodzą one w macierzystych zakładam TMC na całym świecie.

Podstawa konstrukcji maszyny jest użycie żeliwa Meehanite zarówno do poziomych jak i pionowych centrów obróbkowych Toyody. Zapewnia ono nie tylko długotrwałą trwałość, dzięki tłumiącej charakterystyce metalograficznej i przy współpracy z dużymi precyzyjnymi łożyskami wrzecionowym oferuje klientom zwiększoną sztywność przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej nośności.

Centra bramowe Toyoda zapewniają moc, stabilność i trwałość wymagane przy obróbce znacznych gabarytowo przedmiotów. Konstrukcja i tutaj bazuje na tłumiących wibracje podstawach z żeliwa Meehanite, skutecznych systemach filtracji chłodziwa oraz w sterowaniu i napędach dostarczanych przez Fanuc.

Uzupełnieniem oferty Toyoda jest szeroka szeroką gamę szlifierek uniwersalnych, cylindrycznych, wałków rozrządu i wałów korbowych. Szlifierki te, pierwotnie zaprojektowane do produkcji samochodowej o wysokiej wydajności, wyróżniają się w najbardziej wymagających zastosowaniach.

Rewolucja przemysłowa XXI w i Przemysł 4.0.

Kolejna rewolucja produkcyjna: wspieranie oszczędnej produkcji dzięki wizji inteligentnej fabryki. To nowe ogólnoświatowe wyzwanie na które TOYODA jest już gotowa.

Doskonałość w dzisiejszym konkurencyjnym świecie wymaga nowej ery produkcji - takiej, która łączy oszczędne myślenie z najnowocześniejszymi rozwiązaniami, które przekształcają typowe hale produkcyjne w INTELIGENTNE, wysoce przewidywalne fabryki SMART FACTORY.

TOYODA jest zawsze krok przed konkurencją. Dział firmy nazwany AUTOMATION pracuje od dawna nad przekuciem idei Przemysłu 4.0 w sprawnie działającą Inteligentną fabrykę. Dzięki IoE (internetowi rzeczy) łączy sprzęt i łączy informacje, rozwijając zdolność do analizy nowego swobodnego przepływu danych - eliminując wcześniejsze ograniczenia, które utrudniały rozwój i wydajność linii.

TIPROS, jak kiedyś TPS jest kamieniem milowym rozwoju światowego przemysłu.

Produkty Toyoda są zaprojektowane dla innowatorów. Szybkość, siła i szerokie możliwości to wartości dodane. Dzięki pierwszorzędnemu projektowi, niezrównanej technologii i wsparciu przemyślanej inżynierii Toyoda buduje coś więcej niż tylko wspaniałą maszynę; produkuje precyzję i wydajność w najlepszym wydaniu.

W Polsce wyłącznym dystrybutorem maszyn Toyoda jest firma Nakoda. Firma NAKODA to dostawca kompleksowych rozwiązań dla branży obróbki skrawaniem. Więcej na stronie http://nakoda.pl/


Źródło: Nakoda


Dodano 06.08.2019
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

 • Reklama

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy