Na czym polega wycinanie strumieniem wody?
Cięcie wodą to ekologiczna i nowoczesna technologia obróbki strumieniowo-ściernej. Wykorzystuje się w niej wodę pod ciśnieniem albo wodę z dodatkiem ścierniwa, co pozwala na przecinanie nawet grubych i twardych materiałów o skomplikowanych kształtach.
Metodę tę uznaje się za doskonałą alternatywę dla cięcia plazmowego i laserowego, ze względu na precyzję oraz większe możliwości obrabiania materiału. Nie powinno więc nikogo dziwić, że waterjet, bo tak nazywana jest też ta technologia, jest obecnie bardzo doceniana i często wykorzystywana. Dlatego warto dowiedzieć się na jej temat jak najwięcej i zacząć z niej korzystać.
Jak wygląda proces cięcia strumieniem wody?
Cięcie wodą odbywa się po tym, jak woda uzyska wysokie ciśnienie (6200 bar) i prędkość ok. 900 m/s, zaraz po zassaniu jej do komory miksującej i kiedy woda wraz ze ścierniwem dostanie się do dyszy hydrościennej. Wtedy wydostający się z niej strumień zostaje skierowany do tzw. kryzy i zostaje przepuszczany przez niewielki otwór, a potem następuje już cięcie materiału o niemal dowolnej grubości (do 25 cm). Dzięki temu, że woda ochładza go w czasie tego procesu, nie dochodzi do wzrostu temperatury i odkształceń czy naprężeń.
Dlaczego i do czego stosowane jest wycinanie strumieniem wody?
Wycinanie strumieniem wody to technika, którą wykorzystuje się do nadawania konturów i kształtów materiałom uznanym za trudne w obróbce. Waterjet doskonale radzi sobie z cięciem praktycznie wszystkich materiałów od metalu, stali, poprzez drewno i kamień aż do kruchego szkła lub płytek ceramicznych. Nie trzeba przy tym obawiać się rys czy pęknięć i innych uszkodzeń mechanicznych. Dlatego wykorzystuje się go we wzornictwie przemysłowym i centrach serwisowych. Proces odbywa się niezwykle szybko i jednocześnie precyzyjnie. Poza tym cięcie strumieniem wody jest bezinwazyjne - nie odkształca powierzchni, jak to już zostało wspomniane wyżej. Do jej używanie zachęca również fakt, że jest bardzo ekologiczna - zużywa mało energii i nie korzysta ze środków chemicznych. Technologia waterjet powoli, ale sukcesywnie zdobywa uznanie także w polskich przedsiębiorstwach. Jest w stanie sprostać wysokim wymaganiom klientów i wpływa na zwiększenie produktywności zakładu.
Znajdź firmę zajmującą się wycinaniem strumieniem wody na Staleo.pl
--> https://staleo.pl/katalog-firm/ciecie/wycinanie-strumieniem-wody
Źródło: Staleo.pl
Redaktor: MRR
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- Laserowe innowacje Yamazaki Mazak na EuroBLECH 2024
- Nowości w branży cięcia CNC od Eckert na EuroBLECH 2024
- Nowy system powlekania INVENTA PVD z technologią łukową
- Nowoczesna produkcja na TOOLEX i ExpoWELDING
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Zwinne zarządzanie produkcją jednostkową
- Dni Otwarte +Abplanalp w Warszawie
- Warsztaty technologiczne w CNC Center of Excellence
- Aukcja maszyn spółki Peter Drösser GmbH
- Mazak Open House