Szukaj w działach:

Klaster Obróbki Metali wspiera szpitale w czasie epidemii

Członkowie Klastera Obróbki Metali wspierają szpitale
 


W pomoc dla medyków będących w czasie epidemii SARS-CoV-2 na pierwszej linii frontu włączają się kolejne firmy członkowskie Klastra Obróbki Metali (KOM).


Podlascy przedsiębiorcy odpowiadają na narastające apele i prośby lekarzy - produkują bądź kupują niezbędny sprzęt ochronny. Akcje prowadzone są nieodpłatnie. Wszystko po to, by przyczynić się do zwycięstwa z niewidzialnym wrogiem, który atakuje nie tylko organizmy ludzi, ale wpływa również na kondycję całej gospodarki.

- „Równocześnie udzielamy pomocy, jak i inwentaryzujemy nasz potencjał w celu zaoferowania naszej pomocy całemu społeczeństwu” - mówi Sebastian Rynkiewicz, prezes KOM. - „Trafia do nas coraz więcej pytań o możliwości produkcji np. przyłbic ochronnych czy elementów do respiratorów. Rozpoczęliśmy projekty kooperacyjne, prototypy trafiły już do szpitali w regionie, są sygnały o zapotrzebowaniu z reszty kraju. Deklarujemy gotowość kooperacyjną i koordynujemy część działań naszych firm członkowskich, np. realizację automatu do szycia maseczek na skalę przemysłową projektu białostockiego Neotechu. Zależy nam na efektywnym wykorzystaniu potencjału i możliwości naszych członków.”

Klaster otworzył nawet specjalne konto bankowe, na które przedsiębiorcy mogą wpłacać darowizny. Te zaczęły już wpływać, będą przeznaczane wyłącznie na zakup materiałów oraz usług potrzebnych do dostarczania pomocy. Całą akcję z ramienia organizacji koordynuje Michał Charkiewicz, członek zarządu klastra.

- „Dotychczas dostarczyliśmy pierwszy prototyp pudełka do bezpieczniejszej intubacji do szpitala MSWiA w Białymstoku i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego - kolejne sztuki są w produkcji dla innych placówek, prowadzimy rozmowy o innych potrzebach szpitali w związku z szalejącą chorobą COVID-19. Chcielibyśmy łączyć potrzeby szpitali z możliwościami lokalnych firm - walczyć z COVID-19, jednocześnie utrzymując jak najwięcej lokalnych miejsc pracy” - wymienia Charkiewicz.

Za sprawą klastra coraz większa grupa firm członkowskich i partnerów strategicznych udziela rozmaitej pomocy, na miarę swoich możliwości. Politechnika Białostocka wytwarza przy użyciu drukarek 3D przyłbice, opracowała także własny projekt przyłbicy, którą można produkować szybciej i w większych ilościach. Firmy klastrowe wsparły ją wycinając oraz dostarczając elementy metalowe (Kotniz) czy pomagając z folią (ChM). Promotech - jako pierwszy - przekazał pieniądze na fundusz pomocowy, dzięki czemu klaster zorganizował zapas gumy do produkcji przyłbic. Ponadto w laboratorium Experteam trwają prace nad produkcją przyłbic metodą wtrysku w ilościach masowych.

Firmy członkowskie działają też samodzielnie: spółka Malow przekazała Szpitalowi Wojewódzkiemu w Suwałkach 200 tysięcy złotych na analizator do badań testów na koronawirusa, placówki medyczne w województwie podlaskim uzyskały także wsparcie w różnej formie od takich przedsiębiorstw, jak ChM, Kotniz, SaMASZ, Kart czy Demex.

- „Jako firma wdrażająca do produkcji innowacyjne wyroby, natychmiast zareagowaliśmy w temacie zaoferowania produkcji nietypowych, specjalnie zaprojektowanych - na życzenie lekarzy - osłon intubacyjnych do opieki nad chorymi dotkniętymi COVID-19” - mówi Anna Rusiecka, prezes Experteam, spółki funkcjonującej w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym. - „Jest to jedno z rozwiązań, nad którym pracowaliśmy w kooperacji z naszymi dostawcami oraz finansującym tę akcję Klastrem Obróbki Metali. Projekt jesteśmy w stanie realizować dzięki zaangażowaniu wielu ludzi. Mamy, kreatywny zespół inżynierów, który zaangażowany jest w ten i kolejne projekty prototypów oraz wyrobów dedykowanych do ochrony przed koronawirusem.”

Anna Rusiecka zwraca również uwagę na specjalne warunki pracy, które opierają się na dodatkowych procedurach i zaleceniach w celu ochrony pracowników, które wymusza na firmie sytuacja epidemiologiczna. W trudnym momencie dla przedsiębiorców spółka koncentruje się na szybkich zmianach i natychmiastowym wdrażaniu rozwiązań mobilizujących zespół do zmieniającej się rzeczywistości.


Źródło: Klaster Obróbki Metali

Dodano 06.04.2020
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

 • Reklama

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy