Szukaj w działach:

Urządzenia spawalnicze do metalu - rodzaje i zastosowanie

 

urządzenia spawalnicze
 

W celu trwałego połączenia ze sobą dwóch metalowych materiałów używa się spawarki. Aby ten proces został zautomatyzowany w zakładach przemysłowych stosuje się obrotnice spawalnicze, które przyspieszają i znacznie ułatwiają proces spawania.

Prace spawalnicze nie należą do prostych i bezpiecznych zadań. Dlatego wymagają zdobycia odpowiedniej wiedzy oraz praktycznego szkolenia. Przygotowanie merytoryczne warto zacząć od zdobycia informacji na temat rodzajów urządzeń spawalniczych do metalu. 

Spawarki - podstawowe maszyny spawalnicze

Nowoczesne spawarki są obecnie zróżnicowane pod względem konstrukcyjnym i technologicznym. Za i pomocą wszystkich ich typów można trwale połączyć elementy, ale różnica wynika ze sposobu ich zespalania.

Bardzo często do prac konserwacyjnych i naprawczych wykorzystuje się spawarki transformatorowe. Proces spawania opiera się na nadtopieniu pod wpływem wysokiej temperatury spoiwa i elementów. Tego typu spawarki stosowane są w dużych, jak i małych spawalniach, ponieważ mają stosunkowo niską cenę, nieskomplikowaną budowę i rzadko ulegają awariom.

Popularne są również spawarki elektrodowe, które łączą przedmioty przy użyciu elektrody wolframowej. Stosuje się je podczas spawania zarówno ręcznego i automatycznego elementów wykonanych z aluminium i jego stopów.

Często wybierane są też spawarki plazmowe i światłowodowe. Stosuje się je na przykład do łączenia kabli, czy innych elementów wykorzystywanych w elektronice.Zastosowanie spawarek

Ze spawarek chętnie korzysta się w zakładach motoryzacyjnych, zbrojeniowych, lotniczych, ale też w stoczniach. Za ich pomocą łączy się różnego rodzaju elementy, jak choćby karoserii, silników, czy poszyć. Spawarki pozwalają również na szybką naprawę uszkodzonych przedmiotów.

Obrotnica spawalnicza - do sprawniejszego spawania

W celu usprawnienia procesu spawania i zmniejszenia udziału człowieka (ze względu na szkodliwość spawania dla ludzkiego wzroku) coraz częściej korzysta się z rozmaitych praktycznych maszyn takich jak obrotnice spawalnicze. Dzięki nim możliwa jest zmiana położenia spawanego elementu w taki sposób, aby była ona wygodna dla spawacza. Przez co prace obróbcze i samo spawanie jest dla niego bardziej komfortowe oraz może efektywniej wykonywać swoje zadania. Co istotne wykorzystanie w zakładzie obrotnika wpływa na podwyższenie nie tylko jakości pracy, ale również zmniejszenie kosztów produkcji.

Zastosowanie obrotników spawalniczych

Tego typu maszyny są przydatne przede wszystkim w rozmaitych zakładach produkcyjnych, w których dochodzi do obróbki metalu. Są niezastąpione przy spawaniu dużych elementów jak choćby zbiorników lub okrętów. Mniejsze obrotniki doskonale radzą sobie z pochylaniem albo obracaniem rur o nietypowych kształtach (np. T, czy L). Dlatego zwykle znajdują zastosowanie w fabrykach motoryzacyjnych i kolejowych.


Redaktor: MRR
Źródło: Staleo.pl


Dodano 25.06.2020
Podziel się
powrót

Newsletter

Powiązane:

Reklama

 • Reklama

 • Czasopisma

 • Targi

 • Reklama

 • Reklama

 • Reklama

  Newsletter

  Reklama

  Targi

  Czasopisma

  Reklama

  Newsletter

  Partnerzy