Tokarki do metalu - typy i zastosowanie
Tokarki do metalu to obecnie urządzenia, które wykorzystuje się do bardzo wielu zadań. Z powodzeniem stosuje się je do obróbki skrawaniem przedmiotów mających powierzchnię obrotową, np. stożków, wałków, kul, albo gwintów wewnętrznych i zewnętrznych. Za pomocą tokarki stworzy się więc różnego rodzaju narzędzia, a także elementy maszyn. Warto znać podstawowe typu tokarek do metalu, aby w razie potrzeby sprawnie dobrać odpowiednią obrabiarkę.
Tokarki CNC
Skrót oznacza Computerized Numerical Control, czyli komputerowe sterowanie urządzeniami numerycznymi. Obróbka tokarkami CNC jest szybka, precyzyjna i umożliwia tworzenie nawet bardzo złożonych kształtów. Stosuje się ją z powodzeniem np. w branży wytwórczej, budowlanej, przemyśle motoryzacyjnym i zegarmistrzowskim.
Tokarki konwencjonalne
Tego typu urządzenia stosuje się zwykle w momenci,e kiedy nie jest konieczne użycie wersji CNC lub gdy trzeba przygotować półfabrykant do kolejnych etapów, które są już realizowane przez obrabiarki CNC. Tokarki konwencjonalne umożliwiają dokładną obróbkę zgrubną i wykończeniową na przykład gwintów i innych przedmiotów z stali, metali kolorowych, czy żeliwa. Obrabiarki mają uniwersalne zastosowanie, dlatego znajdzie się je w warsztatach remontowych, narzędziowniach lub firmach produkcyjnych, ale też usługowych.
Fot.: Tokarka konwencjonalna |
Automaty tokarskie wzdłużne
Tego typu tokarki nie wymagają obsługi w czasie pracy, ponieważ ich działanie opiera się o nowoczesne technologie i oprogramowanie komputerowe. Do tego sterowanie urządzeniem jest niezwykle precyzyjne, dlatego wykorzystuje się je do produkcji seryjnych długich, niewielkich i skomplikowanych detali. Ich dokładność, szybkość i kompaktowość doceniane są w przemyśle medycznym czy elektronicznym.
Tokarki kłowe
Są to uniwersalne, wydajne tokarki o małych rozmiarach i wielofunkcyjnym zastosowaniu w przemyśle. Za ich pomocą odbywa się obróbka skrawaniem przedmiotów o powierzchni brył obrotowych np. gwintów, kul, wałków, stożków itp. Bez nich nie odbędą się procesy produkcyjne z branży optycznej, metalurgicznej, samochodowej czy zegarmistrzowskiej.
Tokarki karuzelowe
Wykorzystywane są do obróbki przedmiotów o dużej średnicy i małej wysokości. Ze względu na szerokie zastosowanie w przemyśle wyróżnia się kilka typów tokarek karuzelowych:
- jednostojakowe z poziomą tarczą o średnicy do 1100 mm,
- jednostojakowe z przesuwnym stołem,
- z przesuwnym stojakiem,
- dwustojakowe - posiadają poziomą tarczę o średnicy 3500 mm.
Najczęściej stosuje się je w przemyśle hutniczym, motoryzacyjnym oraz zbrojeniowym.
Fot.: Tokarka CNC |
Tokarki pionowe
Przeznaczone do obrabiania przedmiotów o kształcie stożka lub kuli. Tokarki pionowe mogą mieć różną wielkość i stosowane są dlatego do obróbki wałków o średnicy 4600 mm i wysokości do 900 mm. Znajdzie się je na wyposażeniu zakładów lotniczych, kolejowych albo motoryzacyjnych.
Tokarki ciężkie
Jak sama nazwa wskazuje urządzenia te ze względu na swoją wagę wykorzystuje się do toczenia i wytaczania przedmiotów o dużej wadze. Mają uniwersalne zastosowanie więc bez problemu, poradzą sobie z nacinaniem gwintów, frezowaniem płaszczyzn, toczeniem zgrubnym czy poprzecznym i wieloma innymi zadaniami. Tokarki ciężkie przeznaczone są do zadań z zakresu produkcji średnio i wielkoseryjnej np. w przemyśle energetycznym, lotniczym, maszynowym i samochodowym.
Znajdź firmę oferującą tokarki CNC na Staleo.pl
--> https://staleo.pl/katalog-firm/handel-i-produkcja-maszyny/tokarki-cnc
Znajdź firmę oferującą tokarki konwencjonalne na Staleo.pl
--> https://staleo.pl/katalog-firm/handel-i-produkcja-maszyny/tokarki-konwencjonalne
Zdjęcie: https://pixabay.com
Redaktor: MRR
Źródło: Staleo.pl
- Raport Tokarki CNC i Centra tokarskie - przegląd rynku 2020
- Raport prasy krawędziowe - przegląd rynku 2020
- Kalendarium - przegląd targów przemysłowych 2024
- Branża formierska na Targach INNOFORM®
- ITM Industry Europe - potrójna siła przemysłu
- Żuraw obrotowy w ofercie Weni Solution
- Maszyny używane: Nowe drogi w produkcji przewodów rurowych
- Giętarka trójrolkowa, beztrzpieniowa czy trzpieniowa?
- Czy spawanie laserowe wyprze metody typu TIG i MIG?
- Oerlikon prezentuje innowacje w wirtualnej rzeczywistości VR
- Nowe centrum tokarskie Yamazaki Mazak z 3 głowicami
- Nowy system powlekania INVENTA PVD z technologią łukową
- PIE: Dobre prognozy na 2025 rok
- Zwinne zarządzanie produkcją jednostkową
- Warsztaty technologiczne w CNC Center of Excellence
- Mazak Open House
- Abas zaprasza na Dzień Odlewnika
- Dynamika przemysłu w październiku 2024 roku